Словенија ја „сопна“ Србија за прво злато на Евробаскетот

Репрезентацијата на Словенија е новиот европски шамион во кошарка, откако во големото финале во Турција ја освои првата шампионска титула на Евробаскетот, совладувајќи ја...

Драгиќ ја освои МВП наградата

Кошаркарот на Словенија, Горан Драгиќ, е прогласен за МВП на Европското првенство, откако плејмејкерот беше најзаслужен, заедно со младиот Лука Дончиќ, за освојувањето на...

Дали Вардар може да го направи она што никој досега не...

Времето брзо поминува, а како да беше вчера кога македонскиот ракометен шампион Вардар ја освои титулата во Лигата на шампионите. Но, отогаш поминаа околу...

Мурињо имал проблем со пијаниот фудбалер на Интер

Тешко дека во блиска иднина Интер ќе ги достигне успесите од времето на Мурињо, а Романецот Јанис Зику неодамна открил една интересна анегдота од...

Херојски подвиг на вардарци на летот Скопје – Виена

Македонскиот ракометен шампион Вардар одлета за Полска каде утре ќе го игра првиот натпревар од новата сезона во ЕХФ лигата на шампионите против Висла...

Вардар има шутери кои стрелаат од десет метри

Пјотр Пжибецки, шефот на стручниот штаб на Висла, со огромен респект гледа на Вардар во пресрет на премиерниот меч од новата сезона во Лигата...

Баерн (М) покажа знаци на живот

Бранителот на тронот, тимот на Баерн (М) се врати на победите во Бундес-лигата, откако со убедливи 4:0 го торпедираше гостинскиот тим на Мајнц. По два...

Иџе најбрз на последниот тренинг во Белгија

Македонскиот автомобилст Игор Стефановски – Иџе постигна најдобро време на последниот тренинг пред денешните квалификации на трката за ЕТЦЦ што се вози во Белгија....

Металург му е до колена на Монпелје

Ракометарите на македонскиот вицепрвак Металург попладнево загубија во натпреварот од 1.коло од Д групата од Лигата на шампионите од Монпелје со 32:22 (19:11). Македонскиот тимнбеше...

Србите ќе им забијат нож во грб на руските браќа!

Репрезентациите на Србија и Русија вечерва во 20:30 часот ќе ги одмерат силите во полуфиналето на Евробаскетот 2017, откако двете селекции беа подобри во...

Нема да си заминам од Вардар, ќе се борам со сите...

Сопственикот на македонскиот и евроскиот ракометен шампион Вардар, Сергеј Самсоненко, соопшти дека ја променил одлуката и дека по крајот на сезоната нема да си...

Кучето му донесе на сопственикот 27.000 фунти, но падна на допинг,...

Тркачот Клонбрајан Хироу, извесно време нема да биде на патеките, бидејќи во неговите примероци на допинг тестот била лоцирана забранета супстанца и тоа на...

ПСЖ од ТВ права заработил 225.000 евра

Францускиот ракометен портал "Handnews.fr" направи табела која покажува колку кој клуб во француското првенство заработил од ТВ права во минатата сезона. Очекувано, најмногу профитираше...

Роси недостапен, Јамаха најде замена за Италијанецот

Холандскиот мотоциклист, Михаел Ван Дер Марк, ќе го замени најтрофејниот пилот во Мото ГП шампионатот, Италијанецот Валентино Роси, на трката за Големата награда на...

Вардар ако сака да игра на Филип Втори ќе мора да...

Шампионот на Македонија, тимот на Вардар, доживеа тежок пораз од рускиот гигант Зенит, но неуспехот во првиот натпревар од групната фаза во Лига Европа...

Не ги победивме Шпанците, туку ги испрее*авме

Репрезентацијата на Словенија е првиот финалист на Европското кошаркарско првенство, откако во 1/2 финалето славеше над фаворитот Шпанија со 92:72. „Фуријата", која воедно ја загуби...

По 29 години, Најдовски се врати во ФК Вардар

На почетокот од прес-конференцијата, легендарниот фудбалер на Вардар, Илија Најдовски и официјално беше претставен како нов технички директор на "црвено-црните". Убаво е да се вратите...

Со ваков потег се бркаат клубовите

Спортскиот директор на Вардар Дарко Панчев, исто така реагираше на промената на цените на користење на услугите во Национална Арена „Филип Втори" за речиси...

Точно дека сакаме да изградиме стадион за ФК Вардар

Сопственикот на ФК Вардар, потврди дека клубот има амбиција да изгради сопствен стадион и дека се започнати преговорите околу неговата локација. Точно е дека сакаме...

Интересни факти за Лигата на шампионите

На самиот старт од новата сезона во ракометната Лига на шампиони, ЕХФ извади неколку интересни детали за елитното натпреварување, покрај тоа што е добро...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО