Три Русинки играле допингувани на ЕП

Европската ракометна федерација (ЕХФ) објави дека три руски репрезентативки биле позитивни на недозволени супстанци за време на Европското првенство во Словенија до 19 години. Тестирањето...

Поранешен играч на Барселона ја изневерил свршеницата со ѕвездите на Баерн...

Поранешниот фудбалер на фудбалските гиганти Барселона и Вилјареал, Џонатан Дос Сантос, се најде на насловните страници на мексиканските медиуми поради разделбата со својата девојка...

Само Тери може да има ваква инструкторка

Еден од најдобрите дефанзивци во историјата на фудбалот, исклусниот Џон Тери (36), нема причина да биде незадоволен и покрај тоа што игра за екипата...

Новиот Дејвид Бекам е Македонец!

По завршување на интернационалните натпревари, на ред се првенствата ширум Европа. Како сите европски лиги, се игра и во Примера, каде нашиот интернационалец Енис...

Манчестер (Ј) ќе биде шампион!

Познатиот тренер Сем Алардајс, тврди дека оваа сезона Жозе Мурињо ќе го предводи Манчестер Јунајтед до титулата во Премиер лигата. „Специјалниот" е познат по тоа...

„Алкалоид” го купува Вардар?

Пред неколку недели Сергеј Самсоненко најави дека си заминува од македонскиот спортски бренд Вардар, а тоа го предизвикаа негативните коментари на фановите, првенствено од...

Прегратка тешка 400 милиони евра

Двете најголеми засилувања овој преоден рок, Нејмар и Килијан Мбапе го одработија првиот заеднички тренинг во екипата на ПСЖ. Брзилецот ова лето стигна на "Паркот...

Де Хеа го моли Рамос

Англиските медиуми ја пласираа информацијата дека првиот голман на најтрофејниот клуб во Премиер лигата, Манчестер Јунајтед, Давид де Хеа, се уште е заинтересиран за...

Милер си заминува од Баерн (М), четири клуба заинетересирани за него

Напаѓачот на Баерн Минхен и германски репрезентативец, Томас Милер, размислува да се пресели во друг клуб, бидејќи не е задоволен со минутажата и улогата...

Матиуди без размислување ги откачи премиерлигашите

Најбогатите клубови во англиската Премиер лига се обиделе за време на летниот преоден рок да ги осигураат услугите на францускиот интернационалец Блаисе Матуиди. Офанзивниот играч...

Алдервилде му направи проблем на Тотенхем

Белгискиот интернационалец од редовите на лондонскиот премиерлигаш Тотенхем, Тоби Алдервилде е најновата желба на актуелниот менаџер на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола. Централниот дефанзивец пред неколку...

Барса не се пали на Дибала

Првиот човек на каталонскиот гигант Барселона, Жозеп Мариа Бартомеу, ја негираше пласираната информација дека вицешампионот на Шпанија се обидел за време на летниот преоден...

Сензација во Њујорк: Дел Потро го елиминираше Федерер

Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро приреди сензација на САД Опен. Во фантастичен натпревар Аргентинецот го победи Роже Федерер со 7:5, 3:6, 7:6, 6:4. Аргентинецот и...

ФИФА покрена истрага против Германија

Светската фудбалска федерација (ФИФА) покрена дисциплинска постапка против Германија бидејќи германските навивачи извикувале нацистички пароли на дуелот против Чешка. Од ФИФА информираат дека се испитуваат...

Силва не фудбалер на Лестер поради 14 секунди

Светската фудбалска организација (ФИФА) го одби барањето на Лестер за Адриен Силва да биде регистриран за првенството, по завршувањето на крајниот рок. Наводно, од канцелариите...

Србија со “раширени раце” го чека Морина

Врховниот суд на Хрватска ја потврди првостепената пресуда на судот во Дубровник, со што е утврдено дека се исполнети сите услови за екстрадирање на...

Ќе се скрати летниот преоден рок

Европската фудбалска федерација (УЕФА) планира да го скрати периодот за трансфер на играчите во лето зашто, како што рече претседателот на организацијата, Александар Чеферин,...

Не заслуживме да бидеме исвиркани

Италијанскиот фудбалски репрезентативец Марко Верати негодуваше од односот на навивачите кон националниот тим. Незадоволството од играта на Италија кај навивачи по поразот со Шпанија...

Конте најде решение за Коста, но не во Челзи

Шпанскиот голегетер Диего Коста на крајот на минатата сезона влезе во расправија со менаџерот на Челзи, Антонио Конте, па поради тоа овој му се...

Ибра ќе игра и во групната фаза од ЛШ

Иако враќањето на фудбалските терени на Златан Ибрахимовиќ се очекува кон крајот на годината, неговиот клуб Манчестер Јунајтед го регистрираше за настап во фазата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО