Не знае ниту шпански ниту каталонски, ама важно протестира

Во неколку каталонски градови веќе со денови има жестоки протести, кои најверојатно ќе го одложат и најголемиот дерби натпревар во шпанската Примера дивизион, дуелот...

Сениорите немаа милост за „штркчињата“

Историската пресметка помеѓу два тима на ист клуб, МЗТ Скопје Аеродром и МЗТ Скопје УНИ Банка, сосема очекувано заврши со убедлив триумф на поискусните...

ФИФА ги утврди датумите за Светското клупско првенство

Светската фудбалска федерација, ФИФА го објави логото на годинешното Светско клупско првенство кое ќе се игра во Доха, Катар, а ги обелодени и датумите...

Марота го пикира Тонали

Најдобриот фудбалер во дресот на италијанскиот калчолигаш Бреша, Сандро Тонали, е најновата желба на генералниот менаџер на калчо гигантот Интер, Џузепе Марота. Младинскиот репрезентативец на...

Ериксен за Рабио

Англиските медиуми открија дека е можно за време на зимскиот преоден рок да се случи спектакуларна размена помеѓу лондонскиот премиерлигаш Тотенхем и италијанскиот калчо...

Во Турција без најискусните, а потоа комплетни против Грузија

Селекторот на македонската ракометна сениорска машка репрезентација, Данило Брестовац, меѓу 17-те ракометари на кои смета за пријателските мечеви против Турција во Ескишехир, не ги...

Рацете понастрана од Донарума

Раководните лица на италијанскиот калчо гигант Милан ставија крај на сите дилеми кога е во прашање клупската иднина на првиот голман, Џанлуиџи Донарума. Еден дел...

ФОТО: И со новиот тренер Шкендија си тера по старо

Премиерниот натпревар од 10. коло во македонската Прва фудбалска лига, дуелот во Тетово помеѓу екипите Шкендија и Академија Пандев, заврши со минимален триумф на...

Габигол опција за нападот

Лондонскиот премиерлигаш Кристал Палас доби сериозна конкуренција во германскиот бундеслигаш Шалке, кога е во прашање потписот на најдобриот фудбалер во дресот на бразилскиот гигант...

Инсиње да каже дали е среќен

Контроверзниот сопственик на италијанскиот калчолигаш Наполи, Аурелио де Лаурентис, го привлече вниманието на фудбалската јавност со изјавата дека капитенот на „азурите“ Лоренцо Инсиње ќе...

Почитувањето ти е како пари, треба да го заработиш

Аргентинските фудбалери Макси Лопез и Мауро Икарди се избегнуваа на фудбалските терени бидејќи се скараа поради фаталната Ванда Нара. Жешката Аргентинка се разведе од...

На 14 години станал татко, едната нога му е покуса, а...

Голгетерот на англискиот премиерлигаш Астон Вила, Весли Мораеш (22), случајно или не стана татко на 14 години, доби син, а тоа му помогна побрзо...

Не верувам дека повторно ќе освојувам титули 

Поранешниот трет тенисер во светот и освојувач на САД Опен од 2009 година Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро, изјави дека не верува дека по...

Бојкот во ракометот и кошарката поради недоделени ваучери

Кошаркарските и ракометните клубови се закнија дека нема да играат во ракометната Суперлига и кошаркарската втора лига  поради долгата процедура за добивањето ваучери во...

Понудата од 90 милиони долари ја гледам како навреда

Најсилната кошаркарска лига - НБА, стана „фабрика за печатење пари“ во последните години, а дел од кошаркарите го користат тоа за дебело да ги...

Нема да игра цела сезона, а ќе добие 38,1 милион долари

Една од најголемите ѕвезди во НБА лигата Џон Вол (29) последниот натпревар го одигра на крајот од 2018 година и кристално јасно е дека...

Ешли Кол се врати во Челзи

Поранешниот англиски репрезентативец, Ешли Кол се врати во Челзи и се приклучи на тренерскиот штаб на неговиот добар пријател Франк Лампард. Тој ќе работи со...

УЕФА размислува да го одземе финалето во ЛШ на Истанбул

УЕФА размислува да го пресели финалето на Лигата на шампионите на друг стадион, објавија голем број европски медиуми. Настанот требаше да се одржи во...

„Маракана“ домаќин на финалето на Копа Либертадорес

Еден од најголемите стадиони во историјата, „Маракана“ во Рио де Жанеиро, ќе биде домаќин на финалето на Копа Либертадорес во 2020 година. Јужноамериканската фудбалска...

Меси: Во наредниот период ќе откријам до кога ќе продолжам да...

Лионел Меси ја прими својата шеста „Златна копачка" во кариерата во средата. Во споредба со Кристијано Роналдо, тој сега води пред Португалецот со 6:4...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО