Признати три светски рекорди

Светската атлетска федерација (ИААФ)  потврди три светски рекорди поставени на овогодишното Светско првенство во Јуџин. Потврдени се рекордите на нигериската атлетичарка Тоби Амусанс на 100...

Сонував да играм во дресот на Милан

Фудбалерот за врска, Сандро Тонали ги сподели своите емоции по трансферот во италијанскиот и европски великан Милан. Ова се силни, прекрасни чувства. Пресреќен сум,...

Шевченко го продолжи договорот со репрезентацијата на Украина до крајот на...

Претседателот на Украинската фудбалска асоцијација (УАФ) Андриј Павелко објави продолжување на договорот со селекторот на украинскиот национален тим Андриј Шевченко. -Извршниот комитет на УАФ со...

Данецот Кјаер сака да остане во Милан

Капитенот на данската фудбалска репрезентација Симон Кјаер изјави дека сака да го продолжи договорот со калчолигашот Милан. Кјаер, кој дојде во редовите на Милан минатиот...

Кирјос парично казнет за неспортско однесување

Австралискиот тенисер Ник Кирјос е казнет со 14.000 долари поради неспортско однесување откако беше елиминиран во четвртфиналето на САД Опен. На меч со Карен...

Надал почна да тренира

Поранешниот светски тениски рекет број еден Шпанецот Рафаел Надал, почна да тренира по пауза од еден месец поради повреда на реброто. – Какво возбудување е...

Атланта си закажа финале со Милвоки, Феникс поведе против Клиперс (ВИДЕО)

Кошаркарите на Атланта се пласираа во финалето на Источната конференција во НБА лигата, откако триумфираа во решавачкиот седми натпревар против Филаделфија со 103:96. Атланта во...

Црногорец ќе го чува голот на Пролет

Екипата на Тинекс Пролет го официјализираше третото засилување за новата сезона, играчот кој ќе им се приклучи на Томи Јагуриновски и Александар Василевски кои...

Јута: Руди Гобер и Донован Мичел го победија коронавирусот

Руди Гобер, кој беше првиот заразен кошаркар со коронавирус во НБА лигата, и неговиот соиграч Донован Мичел во целост се опоравија од коронавирусот, соопшти...

Мем останува во Барселона

Францускиот ракометен репрезентативец Дика Мем и во наредните две години ќе го носи дресот на Барселона. Шпанскиот клуб се договори за продолжување на соработката...

Рашфорд ќе ја освои „Златната топка“

Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Лук Шо верува дека неговиот соиграч Маркус Рашфорд има квалитети еден ден да ја освои „Златната топка“. Маркус се подобри...

Мароко го отпушти селекторот Халилхоџиќ

Раководството на Фудбалската федерација на Мароко, одлучи да ја прекине соработката со босанскиот стручњак Вахид Халилхоџиќ, пренесува „Hisport“. Седумдесетгодишниот Босанец ја предводеше мароканската репрезентација од...

ИОК драконски ќе го казни Белорускиот олимписки комитет

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) соопшти дека размислува размислува да го казни Националниот олимписки комитет на Белорусија (БОК). Оваа одлука ја донесоа по бројните извештаи...

Анчелоти има (не)реални очекувања

Менаџерот на Евертон, Карло Анчелоти, по синоќешниот пораз од Тотенхем (0:1), истакна дека неговиот тим има шанса да влезе во европските натпреварувања. „Карамелите“ се...

Симоне Инзаги нов тренер на Интер

Поранешниот предводник на Лацио, Симоне Инзаги го презеде Интер. Четириесет и петгодишниот фудбалски стручњак потпиша двегодишен договор со „нероаѕурите“. На функцијата, тој го наследи Антонио...

Бенфика преку Магедбург до титулата во ЛЕ

Екипата на Бенфика приреди голема сензација и по продлженија му го нанесе првиот пораз на Магдебург во две години во Европската лига  (32:32 регуларен...

Во италијанска Реџина има 21 заразен фудбалер

Италијанскиот фудбалски клуб Реџина објави дека 21 играч бил заразен со коронавирус, заедно со уште шест други членови на тимот. Според изјавата на членот на...

Наградите фондови се намалени заради невакцинираните играчи

Австралискиот тенисер Ник Кирјос, покажа дека е поборник за вакцинацијата против Ковид 19 меѓу тенисерите. Ник, кој го откажа настапот на турнирот во Винсон...

Поради семејна трагедија Шифрин се повлече од Светскиот куп

Најдобрата американска скијачка Микаела Шифрин, привремено се повлекува од настапите во Светскиот куп поради семејна трагедија. Шифрин остана без својот татко Џеф кој ненадејно...

Заниоло мора да остане

Челниците на италијанскиот калчолигаш Рома се убедени дека големиот талент, Николо Заниоло, не планира да ја промени клупската средина на крајот од актуелната сезона....

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети