Олимпиското злато за Одермат

Швајцарецот Марко Одермат го освои златниот медал во велеслалом на Зимските олимписки игри во Пекинг и со тоа ја потврди својата доминација во оваа...

ФОТО: Македонија ЃП и Шкупи без муниција

Дербито на 13.коло од Првата македонска фудбалска лига меѓу второ и третопласираните Македонија ЃП и Шкупи заврши нерешено без постигнат гол. И лидерот на табелата...

Англија ќе игра на домашен терен и ќе сака да напаѓа

Селекторот на германската репрезентација Јоаким Лев ги искажа своите очекувања за претстојниот натпревар со Англија во осминафиналето на Европското фудбалско првенство 2020. Не сум...

Рамос е најпродуктивниот дефанзивец во 21 век

Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) ги рангираше најефикасните одбранбени играчи на 21-от век. Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос е на првото...

Светските рекорди паѓаат како круши во Будимпешта

Романскиот пливач Давид Поповичи сензационално освои златен медал на Светскиот шампионат во Будимпешта, во дисциплината 200 метри слободно. Поповичи до златото стигна со време...

Тимовите мора да платат за учество во новата Ф1-сезона

Откако последната сезона во Формула 1 заврши со многу проблеми и нов триумф на Луис Хамилтон, екипите веќе се подготвуваат за новата. ФИА одлучи...

Нексе го донесе Фахрудин Мелиќ

Хрватскиот ракометен вицешампион Нексе го претстави најновото засилување. Станува збор за искусното десно крило Фахрудин Мелиќ, кој потпиша договор до јуни 2023 година. Последните...

Дешамп не ја отпишува Германија

Денеска, во 21:00 часот, ќе стартува дерби дуелот во групата „Ф“, пресметката помеѓу репрезентациите на Германија и Франција. Иако „панцирите“ играат на домашен терен,...

Франција го доби дербито со Норвешка, Португалија го реши Исланд

Ракометната репрезентација на Франција го доби дерби натпреварото со Норвешка на отворањето на Светското првенство во Египет. „Труколорите славеа со 28:24 во рамките на...

Андреј Стојаноски за влакно остана без медал

Пливачот Андреј Стојаноски, имаше одличен настап на 24. Летни олимписки игри за глуви кои се одржаа во Цикијас До Сул (Браазил). Тој иако не...

Адетокумбо: Јас не сум Мајкл Џордан

Кошаркарите на Милвоки намалија во финалната серија против Феникс (2-1), откако во третиот меч славеа на домашен терен со 120:100. Клучен дел од натпреварот...

НБА се враќа порано од очекуваното

НБА лигата може да се врати порано од предвиденото – на 30 јули. Ова го најави Адријан Војнаровски од „ЕСПН“, а неговиот колега од...

Пеле негираше дека е во депресија

Легендарниот репрезентативец на Бразил, Пеле ги отфрли шпекулациите дека е депресивен и ги увери своите фанови дека добро напредува. Синот на Пеле, Едињо сподели пред...

УЕФА разгледува укинување на правилото за гол во гости

Правилото за постигнат гол на гостински терен што и дава предност на екипата во услови на израмнета гол – разлика во натпреварите од нокаут...

Ново име во Академија ФМП

Екипата на Академија ФМП се засили со крилниот центар Оливер Двојаковски. Со него тимот треба да добие на цврстина во играта под кошевите, а...

Еуро Никел го договори Дамчевски

Екипата на Еуро Никел донесе уште едно засилување во своите редови. Овој пат тимот од Кавадарци се пофали со потписот на поранешниот македонски репрезентативец,...

Металург му даде нов тригодишен договор на тренерот Марковски

Ракометниот клуб Металург му даде нов тригодишен договор на тренерот Иван Марковски. Тој дојде во Металург при крајот на март и за кратко време...

Роберт Вудс доби договор од 65 милиони долари 

Фаќачот Робер Вудс и во наредните четири години ќе го носи дресот на НФЛ тимот, Лос Анџелес Ремс. Вредноста на новиот договор изнесува 65...

Сакам да играм на ОИ за да се изедначам во титули...

Центарот на Лос Анџелес Лејкерс, Џавел Мекги, изрази желба да биде дел од тимот на САД кога се во прашање Олимписките игри, се со...

Хауард суспендиран до крајот на сезоната

Тренерот на Мичиген Вулверинс, Џуван Хауард, е суспендиран до крајот на сезоната поради удирање противнички тренер. Поранешниот НБА центар и член на познатата петорка...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети