Од 138 палми, скопската кочан зима ја преживеаја само 16!

Во моментот останати се уште 16 палми што се наоѓаат на Кејот на Вардар. Кога станува збор за палмите, оваа зима се потрудивме сите...

Се чистат косините на кејот на реката Вардар

Екипи на „ЈП Улици и патишта“ деновиве почнаа со чистење на косините на кејот на реката Вардар. Во рамките на овие активности рачно се чисти...

КАМПАЊА НА СВР-СКОПЈЕ: Ученици пред Капитол мол укажуваат за направени сообраќајни прекршоци

Одделението за превенција при СВР Скопје продолжи со втората фаза од превентивна кампања за поголема безбедност во сообраќајот - „Поддржуваме безбедна иднина“. Како што соопштија...

ПОТВРДА И ОД РСБСП: Жените се безбедни возачи, иако мажите го мислат...

Жените помалку страдаат во сообраќајни незгоди и помалку предизвикуваат сообраќајни незгоди со фатални последици. Жените повеќе ги почитуваат правилата за ограничување на брзината, повеќе...

Без вода дел од населба Тафталиџе

Поради изведување на водоводен приклучок Ф-100 мм на ул.Будимпештанска бр.23 во нас.Тафталиџе, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од ул. Хаванска и дел од ул.Будимпештанска,...

Осмомартовски базар на ракотворби во ГТЦ

Сојузот на микрофинансиски организации во соработка со Занаетчиската комора го организира осмомартовски базар на ракотворби, каде жените-претприемачи ги презентираа своите производи. Базарот започна на...

Доделени нови 37 ваучери за новороденчиња во Кисела Вода

Секретарот на Општина Кисела Вода, Александар Алексовски додели нови 37 ваучери за новороденчиња, од кои 16 се за женски деца и 21 за машки. Општината...

ПО ПОВТОРЕНОТО РАНГИРАЊЕ НА ПОНУДИТЕ ОД 2011 ГОДИНА: Избрана германската “Шолц” со...

Изборот на нов концесионер на “Дрисла” ќе биде ставен на одобрување од Советот на Град Скопје на вонредна седница што ќе се одржи наредната...

Отворено ново катче за карате во срцето на населба Лисиче

Карате-клубот „Олимпик“ неодамна отвори тренинг-центар во населбата Лисиче. Со тоа, каратето, кое од неодамна прерасна во олимписки спорт, им се доближува на најмладите, кои...

Шилегов врачи благодарници за храбрите пожарникари што укажаа помош во несреќата кај...

За покажаната храброст и укажаната несебична помош на настраданите во сообраќајната несреќа кај селото Ласкарци, на пожарникарите од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје...

СЕ КРЧКААТ ЗАКОНСКИТЕ РЕШЕНИЈА: За Матка и Водно ќе има строго заштитени...

Заштитните зони за Матка и Парк-шумата Водно ќе бидат дефинирани во новите законски решенија што се изработуваат од страна на Министерството за животна средина....

Дел од Општина Центар утре без вода

Корисниците од улицата „Орце Николов“, на потегот од крстосницата со улицата „Аминта Трети“ до крстосницата со улицата „Мирослав Крлежа“, во Општина Центар утре од...

Се реконструира улицата “Антон Димитров” во Драчево

На улицата “Антон Димитров” која секојдневно ја користат жителите на Драчево и околните населби во општината Кисела Вода, ќе биде воведен привремен режим на...

КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ОПШТИНА ЦЕНТАР: Саша Богдановиќ даруваше крв

Во просториите на општина Центар денеска се одржа крводарителска акција. Меѓу хуманите луѓе кои даруваат крв беше и градоначалникот Саша Богдановиќ. - Јас веќе дарував...

Држачи за велосипеди во „Орце Николов” и „Театар Комедија”

По налог на Град Скопје, екипи на ЈП „Улици и патишта“ поставија држачи за велосипеди во СУГС „Орце Николов“ и „Театар Комедија“. - Поставувањето на...

РСБСП со практични совети за трудниците возачи  

Постојат повеќе начини и повеќе различни ситуации во кои жената може да се најде како учесник во сообраќајот и да влијае на безбедноста во...

Фејсбук стана информативна табла за дивиот превоз на патници

Во фејсбук-групите преку кои се организира дивиот превоз има најмалку 50.000 членови, чиј број постојано се зголемува. Од Државниот инспекторат за транспорт велат дека...

Градовите се загушени од возила, требаат ефикасни решенија

Градовите се загадени и задушени од автомобили. Енергетиката е еден од најголемите загадувачи на животната средина, па градовите се претворени во хомогена смеса од...

Трговскиот центар во Лисиче ќе добие ново осветлување

Трговскиот центар во населбата Лисиче деновиве ќе добие целосно ново осветлување. Старите и дотраени светилки ќе се заменат со нови 108 лед-рефлектори и светилки,...

Брод на радоста се закотви во скопската зоолошка

Бродот на радоста ќе се закотви во Скопје Зоо! Со должина од 10 метри, а широчина од 5 метри, бродот е поставен на брегот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети