Казни за сопственикот кој рамнел земјиште на Водно за градење

Сопственикот кој рамнеше земјиште во парк-шумата Водно, за да го подготви теренот за градење, ќе добие казна од општина Центар. Ова следува по увидот...

Ројтерс: Бебињата мармозети донесоа радост во скопската Зоолошка/ВИДЕО

Минатата недела за првпат  во скопската Зоолошка градина се роди џуџест мармозет, од родот на најмалите мајмунчиња на светот кои тежат најмногу до 100...

Котлар: Енергетски ефикасни фасади за градинките и училиштата

Кандидатката за градоначалник на општина Центар од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Наташа Котлар, најави енергетско ефикасни фасади за градинките и училиштата, замена на столаријата и...

Изречени 154 казни на возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, при што само на територијата на...

Арсовска во Кисела Вода: Позитивните промени за Скопје ќе дојдат по...

Независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, со средба со граѓани од Кисела Вода продолжи со теренските активности по...

Без вода корисниците на дел од улицата „Христо Татарчев“ во Припор

Без вода денеска ќе бидат корисниците на дел од улицата „Христо Татарчев“ во населбата Припор. Прекинот во водоснабдувањето, како што соопшти РЦУК, е поради изведување...

Засадени нови високоизраснати дрва во Карпош

Продолжи есенската акција за зголемување на зеленилото и тоа во населбите Влае 2 на плоштадот „Делфина“, Тафталиџе 1, Карпош 2, Карпош 1, Козле –...

Дел од Припор утре без вода

Дел од жителите на населба Припор, прва зона, утре од 8:30 часот ќе останат без вода. Како што соопштија од јавното претпријатие „Водовод и канализација“,...

Центарци рециклирале 300.000 амбалажи во вендинг машините, караванот „Green Hour“ продолжува

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ информираше дека веќе се приближуваат до бројката од 300.000 рециклирани амбалажи, со помош на вендинг машините. -Проектот на ЈП...

Дали ќе заврши сагата на несудените станари на „Антигона“!?

Стечајниот управник Весна Спирковска го реобјави огласот за продажба на правото на градба на станбено-деловниот објект „Антигона 2“ кој се наоѓа на улица „Иван...

Буриња со натпис дека содржат штетни материи оставени на детското игралиште...

Буриња со натпис дека содржат штетни материи се оставени на детското игралиште зад Универзална сала. По реакцијата на жители на Буњаковец, налепниците се отстранети,...

Банкарска сметка за домаќинско трошење на средства за сиромашни и бездомници

Здружението на граѓани „Љубезност“ посредува при отворање на асистирани банкарски сметки на социјално загрозените лица и бездомниците кои се корисници на нивните услуги. Тоа...

Трка со планински велосипеди на Водно

Сите љубители на велосипедизмот, рекреативци и спортисти, втора година по ред ќе можат да се натпреваруваат во најбрзо искачување на пионерската велосипедска патека на...

Неколку скопски улици утре без вода

Прекин во водоснабдување утре од 9 часот ќе имаат корисниците од улиците: „Свети Кирил и Методиј“ и „Димитрие Чуповски“. Како што соопштија од јавното претпријатие...

ЗА СКОПЈЕ: Арсовска пред Шилегов со над 7.000 гласа, обработени 99%...

Според податоците објавени на веб-страницата на ДИК, за градоначалник на Скопје обработени се 99,27 отсто од гласовите. Податоците покажуваат дека независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ,...

Санкционирано 141 непрописно паркирано возило во Центар

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар во соработка со сообраќајната полиција санкционирале 141 непрописно паркирано возило кое го попречувало нормалното и...

Скопјани пијат безбедна и квалитетна вода

Скопје има безбедна и квалитетна вода за пиење. Тоа го потврдуваат анализите и испитувањата на примероците вода земени од повеќе локации во градот, спроведени...

Од изутринава без струја неколку скопски села

Без струја  од 7:45 до 15:30 часот ќе останат корисниците од селата Страчинци, Виниче, Црешево и Булачани во Општина Гази Баба, а од 9...

Битката за Карпош, Центар, Чаир и Шуто Оризари ќе се води...

Тимчо Муцунски и Александар Стојкоски од ВМРО-ДПМНЕ се новите градоначалници на скопските општини Аеродром и Ѓорче Петров. По првиот круг на Локалните избори, шест...

Без струја повеќе скопски села

Без струја утре од 7:45 до 15:30 часот ќе останат корисниците од селата Страчинци, Виниче, Црешево и Булачани во Општина Гази Баба, а од...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети