Два нови паркинзи на местото на бараките на АДСДП

Два паркинзи со капацитет од 210 паркинг места ќе има на местото на бараките на улица „Орце Николов“, сопственост на АД за изградба и...

Шеесет лица во општина Бутел од вчера се без работа

Од вчера шеесет вработени лица во Општина Бутел остануваат без работа. Причина за ова е откриената малверзација, според која триесетина од нив со години...

Прв состанок на Координативното тело на градоначалници на Градот Скопје

Координација на активностите на општините во градот Скопје со посебен осврт на побрза реакција на барањата на граѓаните и акција за чистењето на депониите...

Жителите од Ново Маало го поздравија почетокот на изградбата на станбено-деловниот...

Жителите од Ново Маало денеска го поздравија отпочнувањето со градба на станбено – деловниот комплекс „Гранд Скопје“, на градежната парцела 1.1 спроти „Холидеј Ин“. -Среќни...

Почна изградбата на првата висококатница од комплексот „Гранд“ кај Холидеј ин

Инвеститорот „МГ Фешн“ ги постави багерите на една од парцелите карши „Холидеј Ин“ со што, како што информираа оттаму, официјално започнуваат со градба на...

Се уништуваат корењата на повеќедецениски дрвја

Од Зелен Хуман Град предупредија на ново уништување на корења на повеќедецениски дрвја во Аеродром на улицата „Васко Карангелески“. Таму се врши проширување на...

Отворена сензорна соба во ОО „Дане Крапчев“

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски присуствуваше на отворањето на сензорната соба во Основното училиште „Дане Крапчев“, која се  отвори во рамки на...

Водата во Скопје е квалитетна и безбедна за пиење

Скопјани пијат квалитетна и безбедна вода. Тоа го потврдуваат анализите и испитувањата на примероците вода земени од повеќе локации во градот, спроведени во Секторот...

Без вода дел од Студеничани

Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ известуваат дека денеска поради дефект на улица „1“ во село Студеничани, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на улиците:...

Градските фонтани и чешми за пиење вода се подготвуваат за зимски...

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ ги подготвува фонтаните низ градот за зимскиот период. Повикувајќи се на Планот за работа, а во согласност со временските...

Бочварски повикува внимателно да се размисли за одлуката за БРТ системот

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски ги повика новите градски власти внимателно да размислат за запирање на постапката за реализација на брзиот автобуски...

Дел од улицата „Христо Татарчев“ денеска без вода

Поради уличен дефект на цевка со пречник од 80 милиметри на улицата „Христо Татарчев“ бр.79 во Скопје, кај вила „Христина“, денеска без вода ќе...

Град Скопје ќе ги „обои“ во сино своите социјални мрежи на...

Градот Скопје соопшти дека се приклучува на иницијативата за одбележување на Светскиот ден на детето – 20 Ноември и на покана на УНИЦЕФ ќе...

Мерна станица за квалитет на воздух поставена во Кисела Вода

Мерна станица за квалитет на амбиентален воздух е поставена во паркот „Македонија“, веднаш до Домот на култура. – Преку заедничка соработка на Општина Кисела Вода...

Без струја утре дел од Ржаничино

Без струја утре од 8 до 15:30 часот ќе биде дел од Ржаничино во општина Петровец. Од Центарот за управување со кризи информираат дека без...

Ботаничката градина да биде обележје на Скопје – одбележан јубилејот 70...

Вкупно 300 грмушки и дрвја од нашето поднебје од кои повеќето засадени пред седум децении, како и 500 алохтони видови донесени од страна, брои...

Доделени стипендии на талентираните ученици 

Со пораки за понатамошни успеси и достигнувања во областите на спортот, науката и културата, градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, ги додели стипендиите на...

Георгиевски: Ново училиште во Илинден и воведување на целодневна настава од...

Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски извршија увид во изградбата на новото училиште тука во Илинден во склоп...

Наутро и навечер дишат црнила од оџакот на Институтот во Козле

Десетици семејства од Козле се жалат дека Институтот за физикална медицина и рехабилитација дополнително им го загадува амбиенталниот воздух. Наутро и навечер дишат црнила...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети