Компресор за дезинфекција и инвалидски колички за Дневниот центар за лица...

Амбасадорот на Суверениот Воен Ред на Малта во Република Северна Македонија, Франческо Саверио Џуисти денеска донираше компресор за дезинфекција и три инвалидски колички на...

Буцо ќе добие топол дом

Реновирањето на покривот и живеалиштето на нилскиот коњ Буцо е при крај. - Есенски, ги подготвуваме сите живеалишта да бидат топли и пријатни за постудениот...

„Шанса за Центар“: Нелегалното градење во Центар мора да престане

Парцелата на падините на Водно, на која е направен обид за нелегално градење, е надвор од опфатот на Деталниот урбанистички план за тоа подрачје,...

 Ќе се реконструираат улиците „Ристо Шишков“ и „Јордан Х.К.-Џинот“

Ќе се реконструираат улиците „Ристо Шишков” и „Јордан Хаџи Константинов-Џинот” во Дебар Маало. Предвидена е целосна реконструкција на вкупна површина од 3.716 квадратни метри за...

В недела во употреба надолната велосипедска патека на Водно

В недела се отвора новата надолна патека за велосипедисти на Водно, а по тој повод „Прв до врв“ ќе ја организира трката со планински...

Почна дератизација против глувци во Центар

Општина Центар ја започна редовната есенска дератизација против глувци на својата територија. Како што информираат од локалната самоуправа, нејзините служби вршат редовна дератизација на шахтите...

Арсовска ветува набавка на 250 еко автобуси за подобар јавен превоз...

Набавка на нови 250 еко автобуси ќе се реализира уште во првите 82 дена од новиот градоначалнички мандат и од тука ќе почнат најавените...

Шилегов: Граѓаните ќе ги вклучам во процесот на носење одлуки во...

За актуелниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, кој истовремено е во трка за втор мандат за татко на градот не преставува проблем немањето мнозинство...

Герасимовски: Сега е време да се обединиме околу една заедничка цел...

Горан Герасимовски, кандидатот за градоначалник на Центар од СДСМ и Коалицијата им порача на граѓаните дека општина Центар е срцето на градот и лулка...

Котлар: Подземни паркинзи во Дебар Маало и Пролет за 400 возила

Уште веднаш ќе започнеме со градба на два подземни паркинзи во Дебар Маало и Пролет за вкупно 400 возила. Ќе има и места за...

Без вода корисниците во Маџир Маало

Прекин на водоснабдувањето денеска од 09:00 часот ќе имаат корисниците од населбата Маџир Маало во скопската општина Центар. Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат...

Стeвчо Јакимовски очекува поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Кандидатот за градоначалник на општина Карпош и лидер на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски убеден е дека може да победи на локалните избори и одново...

Младите во автобус плаќаат билет со мобилен, возрасните со картичка

Сè повеќе млади ја користат мобилната апликација „скопска“ за плаќање во автобусите на ЈСП, бидејќи повозрасните не се многу упатени во современата технологија, а...

Се опремува новата градинка во Волково

Во тек е опремувањето на новата градинката во Волково, Oпштина Ѓорче Петров. Се опремува надворешното големо игралиште како и внатрешниот атриум на градинката. 175 деца...

Се подготовува изградбата на градинката во населба Пролет

Општина Центар започна со првите подготовки за изградба на најголемата детска градинка во населбата Пролет. Како што информираат локалните власти, на површина од 3.276 квадратни...

Се одбележува Октомври – Светскиот месец за подигнување на свеста и...

Јавното претпријатие „Лајка“ се приклучува во одбележување на Октомври - Светскиот месец за подигнување на свеста и одговорноста за чувањето на расата пит бул...

Шилегов: Со поддршка од вас граѓаните Скопје ќе продолжи да се...

Актуелниот градоначалник на Град Скопје и кандидат за уште еден мандат Петре Шилегов смета дека политичкиот сигнал што го испратила коалицијата ЛДП-ДОМ е дека...

Околу 150.000 цветови есенва ќе го разубават Скопје

Екипите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ периодов вршат есенско уредување на јавите зелени површини низ сите реони на градот. Се косат тревниците, се...

Нашето малку за некого може да биде многу!

Здружението на граѓани „Конект“ организира акција за донирање во Дневниот центар за деца на улица во Шуто Оризари. Овој месец, според донаторскиот календар на...

УХМР ќе го мониторира квалитетот и загадувањето на Вардар и реките

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) преку платформа дигитално ќе го мониторира квалитетот и загадувањето на реките. Целта е да се обезбедат информации за статусот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети