Град Скопје ќе додели парична помош за семејствата на загинатите во...

Град Скопје ќе додели два милиона денари за семејствата на загинатите од Скопје во автобуската несреќа пред два дена во Бугарија. На предлог на градоначалничката...

Санционирани 161 возач во Скопје, 44 за брзо возење

На територија на Град Скопје вчера санкционирани се 44 возачи кои возеле побрзо од дозволеното и 20 возачи кои немале возачка дозвола. Министерството за внатрешни...

Без струја утре повеќе улици во Аеродром и Ѓорче Петров

Поради веќе закажани технички зафати без струја утре ќе бидат повеќе улици во Аеродром и Ѓорче Петров. Како што информираат од Регионалниот центар за управување...

Без вода утре дел од Маџари и Сингелиќ

Корисниците на дел од улиците Ченто, Маџари, Палмиро Тољати, амбулантата во Сингелиќ и населба Сингелиќ утре од 9.00 часот нема да имаат вода. Како што...

Чеканите во автобусите се мета на несовесни крадци, а може да...

Чеканот беше клучен да се спасат седумтемина во несреќата на автобусот во која загинаа 45 луѓе на автопатот „Струма“ во близина на бугарскиот град...

Деца опкружени со зеленило и здрав воздух подобро се развиваат од...

Повеќе зеленило, а помалку загадување на воздухот, автомобилите и бучавата, е клучот за правилен социјален, емоционален и ментален развој кај децата во раното детство,...

За 5 години се гасифицираа само две болници

За 5 години се гасифицираа само две болници и тоа со големо задоцнување. Наместо во 2019-та, гинекологија во Чаир се префрли на гас во...

Од депониите на Теферич отстранети 40 тони отпад

Четириесет тони отпад сезонските работници ангажирани од Општина Кисела Вода и службите на ЈП „Комунална Хигиена“, рачно и машински отстранија од депониите кај Теферич. -...

Учениците од ОУ „Исмаил Ќемали“ сo марш одадоа почит на настраданите...

Фото: Наќе Батев Ученици од Основното училиште „Исмаил Ќемали“ од Општина Чаир денеска излегоа на марш низ Скопје во знак на почит кон нивните соученици...

Без вода дел од населба Маџари

Без вода денеска од 10:30 часот ќе бидат корисниците на трите згради до Голден Арт во населбата Маџари во Скопје. Од јавното претпријатие „Водовод и...

Две лица повредени попладнево при пукање во Скопје

Едно лице се здоби со повреди на десната нога, а друго со  расекотини по лицето, откако попладнево на паркинг во Скопје било пукано во...

Центарци бараат стопирање и нов план, Герасимовски тврди сe е завршено,...

Жителите на Ново Маало го поздравија почетокот на изградбата на станбено-деловниот комплекс сметајќи дека се гледа почетокот на крајот на нивниот повеќедецениски проблем и...

Општината со поддршка за подобрување на условите за работа

Раководството на културно-уметничкото друштво „Китка” на денешната средба во кабинетот на градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски му ја презентираше својата планирана програма. Како...

Без струја утре делови од општините Сарај, Кисела Вода и Карпош

Без напојување со електрична енергија утре ќе останат делови од општините Сарај, Кисела Вода и Карпош. Како што соопшти ЦУК по известување добиено од ЕВН...

Санкционирани 235 непрописно паркирани возила во Центар

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар во соработка со сообраќајната полиција минатата недела санкционирале 235 непрописно паркирани возила кои го попречувале...

Без вода дел од корисниците на булевар „Трета македонска бригада“

Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ известуваат дека денеска, поради изведување на водоводен приклучок на булевар „ Трета македонска бригада“, бб, прекинато водоснабдување ке...

Без вода утре дел од корисниците на булеварот „3-та Македноска бригада“...

Дел од корисниците на булеварот „3-та Македонска бригада“ бб: „Жито Лукс“, Метро рибарникот, „Вива сокови“ и неколку куќи утре од 13:30 часот нема да...

Дел од Драчево утре без струја

Поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, дел од корисниците од улицата „Иван Хаџи Николов“ број 113 и број 111 во населба Драчево утре...

Општина Карпош и Здружението „Дневен центар Доза Среќа“ потпишаа Меморандум за...

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски денеска потпиша Меморандум за соработка со Здружението „Дневен центар Доза Среќа“. Со Меморандумот се предвидени заеднички активности за...

Да се вратат парите од комуналиите на инвеститорот, да се запре...

По започнувањето на изградбата на станбено-деловниот комплекс „Гранд“, со реакција се јавија и од „Шанса за Центар“, наведувајќи дека ниту Основното Јавноо Обвинителстрво, ниту...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети