Голем спортски настан во рамки на културното лето

Општина Кисела Вода во соработка со кошаркарскиот клуб „Ангели“ во рамки на „Културното лето Општина Кисела Вода 2019“ организира голем спортски настан на отворено. Првиот...

Засега ништо од изградбата на тунелите под Кале

Засега ништо од изградбата на тунелите под Кале, откако Град Скопје го раскина договорот со турската фирма „Мега инженеринг консалтинг“ АД која во зададениот...

Инспекторатот казни шестмина диви продавачи на ајварка која ја истуриле на...

На повеќе места низ градот има остатоци од нелегални продавачи на земјоделски производи. Фотографиите на кои се гледаат остатоците од пиперки за ајвар на...

Се бележат паркинг местата во Сектор „Пролет“

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“(ЈП ПОЦ), работи на бележење на хоризонталната сигнализација на паркиралиштата во Сектор „Пролет“. Од претпријатието ги замолуваат жителите да имаат...

Во следните три дена одредени делови од скопските населби без струја

Поради технички зафати во електро-системот на Град Скопје, во текот на престојниот викенд и в понеделник, од 15 до 17 мај, без електрична енергија...

Без вода дел од корисниците во населба Крњево

Поради дефект на приклучна водоводна мрежа на улица „166“, број 15 во населбата Крњево, денеска прекинато водоснабдување ќе имат корисниците од оваа и од...

Се ослободуваат натежнатите гранки од снегот, а се расчистуваат и пешачките...

Викендов екипите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ на терен интензивно ги ослободуваа натежнатите гранки од снегот кој го покри градот, со цел да...

Се мијат и дезинфицираат Кејот, Калето, Водно, парк-шумата „Гази Баба“

Градот Скопје помогна во уривањето и чистењето на просторот на дел од бараките во рамки на скопскиот студентски дом „Невена Георгиева-Дуња“, познат како „Медицинар“. Градските...

Без вода улиците: „Дамаска“, „Букурешка“ и „Балзакова“

Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“, известуваат дека денеска поради изведување на водоводен приклучок на улица „Дамаска“, број 15, прекинато водоснабдување од 10:00 часот...

ЈСП: Автобусите од градскиот превоз ќе сообраќаат во две смени

Ги потсетуваме корисниците на јавниот превоз, дека автобусите на ЈСП Скопје и приватните превозници од утре, понеделник (04.05.2020 год) продолжуваат да сообраќаат во две...

Без струја утре неколку општини во Скопје

Поради технички зафати во електро-системот на град Скопје, утре без електрична енергија ќе останат дел од општините Аеродром, Сарај, Сопиште и Студеничани. Во период од...

Шилегов: Во следните четири години ќе го решиме сообраќајниот хаос и...

Во следните четири години ќе го заокружиме целосно процесот за решавање на собораќајниот хаос во градот, во првиот мандат започнавме храбро, а во следниот...

Новиот зелен покрив на Домот на градежниците готов во април идната...

На денешната седница на Советот на Град Скопје советниците поставуваа прашања за работата на градоначалникот, градската администрација, јавните претпријатија и јавните културни установи на...

Без вода делови од Центар

Без вода денеска од 9 часот ќе останат корисниците од улицата „Орце Николов“, на потегот од улицата „Аминта Трети“ до булеварот „Климент Охридски“ во...

Дежурни екипи во три смени ќе ги ловат загадувачите

Инспекторите на Град Скопје одржале координативен состанок со полициска станица Центар каде е договорена динамиката на работа. Притоа, како што информираат градските власти, формирани...

Деветтоодделенци учеа како да се заштитат од непланирана бременост

Ученици од ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ имаа едукативен час за сексуално и репродуктивно здравје. На ова предавање, кое се одржа во салата на Советот на Општина...

Шилегов му оддаде почит на загребскиот градоначалник Милан Бандиќ

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов денеска присуствува на погребната церемонија на загребскиот градоначалник Милан Бандиќ. Во Загреб е прогласен ден на жалост по повод смртта на...

ЕВН ЈА ШИРИ МРЕЖАТА: Станица за полнење електрични возила во ТЦ „Сити...

ЕВН продолжува да ја шири мрежата на јавно достапни полначи за електрични возила која сега има повеќе од четириесет. Најтазе е полначот што ЕВН...

Бутел домаќин на тортијада “Слатка мистерија 2020”

Општина Бутел ќе биде домаќин и покровител на традиционалната Тортијада „Слатка мистерија 2020“, што ќе се одржи идната година во соработка со Хуманитарната организација...

Дополнителни автобуси на 59, 59А и 59 Б за Задушница

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница утре и во сабота ќе воведе дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителни...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети