Скопските градоначалници утре на состанок со Комисијата за заразни болести

Утре се очекува да има состанок на членовите на Комисијата за заразни болести со градоначалниците на скопските општини на кој ќе се разговара за...

ТОЛКУ БИЛО УБАВЕЦУ НАШ – улични кучиња го растргнале белиот паун...

Белиот паун Белан кој го красеше дворот на храмот „Свети Архангел Михаил“ во населба Автокоманда беше нападнат од улични кучиња и буквално растргнат на...

Нова населба за 5.900 жители ќе никне на местото на фабриката...

Новиот ДУП што го подготвува општина Ѓорче Петров предвидува дислокација на фабриката „Карпош“ и на нејзино место да никне нова населба со 11 станбени...

Марков манастир од сабајле запоседнат со првомајски излетници

Традиционалните излети со семејството и пријателите за првомајските празници годинава не се такви какви што ги знаеме од минатите години поради мерките во борбата...

Нова населба ќе „никне“ кај касарната „Илинден“

Како што информираат од Општина Карпош, на последната седница на Советот, советниците го изгласаа Деталниот урбанистички план за Градска четврт ССИ 03, блок ССИ...

Скопје утрово со „запушени артерии“: Сообраќаен метеж и колони возила од...

Утрово Скопјани ги дочека вистински сообраќаен метеж во населбата Аеродром. Колоната возила која почнува од Трговскиот центар Бисер, па се до Железничката станица и...

Светицата Мајка Тереза „заробена” во тревник, целиот случај оди во Ватикан

Златарот Алојз Гомбар тврди дека е наследник на парцелата пред „Лумикс“ на скопскиот плоштад, за што има тапија за куќата на Мајка Тереза која...

На Скопје му се случува корона

Стравот од опасниот вирус го приземји градот Скопје кој функционираше 24/7. Објективот на фоторепортерот на весникот ВЕЧЕР, Петр Стојановски, забележа дека градот денеска е...

Скопјани со своите миленици го окупираа врвот на Водно

Сончевите и топли зимски викенди се одлична можност за прошетка и релаксација на Водно. Врвот на Водно денеска е преполн со посетители, а жичницата...

Дали за изградба на улица ќе се урне дел од СЦ...

Улица која треба да се пробие кај спортскиот центар „Борис Трајковски“ ги вознемири граѓаните, посебно на Карпош. До нив стигнала информација дека за да...

Ѓорче Петров на готовс – наскоро се отвора корзото

Младите од Ѓорче Петров нека почнат да се спремаат за ново забавно место каде ќе го поминуваат времето. Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар...

ЕДНА СЛИКА – ИЛЈАДА ЗБОРОВИ: Пингвински бонтон – во ред си...

Нема туркање, нема „јас само да прашам нешто", нема „знаеш ли кој сум јас". Пингвините според некој животински бонтон мирно чекаат да им дојде...

Почна поставувањето на налепници на седиштата, а утре и акција со...

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ (ЈСП) почна со обележување на седиштата со налепници со кои јасно ќе биде истакнато на кои од нив не смее...

Скопје го менува ликот со „фаст фуд“ урбанизам

Градежен бум со непочитување на урбанистичките правила. Вака може да се опише динамиката на градење во Скопје во последниве години/последнава деценија, кој постојано го...

Што се случуваше синоќа во Скопје? Воздухот енормно загаден

Во главниот град, вчера, во попладневните, но особено во вечерните часови, не можеше да се диши, ниту пак да се отвори прозорец. Речиси во сите...

ФОТОВЕСТ: Чаир дише послободно

На хаосот на булеварот “Цветан Димов“ му дојде крајот. Поставените бетонски банкини по средина на коловозот го смирија сообраќајниот хаос на најфреквентната улица низ...

Инвеститорот на објектот кај ТЦЦ „Плаза“ продолжува да гради и покрај...

- Во неделата повторно имаше градежни активности на објектот на местото каде што беше поранешна ТЦЦ „Плаза“. Општински инспектори заедно со полицијата излегоа на...

Во целост расчистено и изградено платото кај Инфективната клиника

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на својата фејсбук страница објави дека Градот помогнал во целост да се расчисти и изгради платото кај Инфективната клиника во...

Во „Рајскиот парк“ во Ново Лисиче ќе се одгледуваат градинарски култури...

Скопје ќе ја добие првата урбана градина која ќе биде со површина од 3.000 квадратни метри. При тоа, предвидени се 30 парцели од 50...

Колариќ: Хероите кои ја основаа татковината и се бореа за неа...

Хероите кои ја основаа татковината и се бореа за нејзе не им е местото на депонија, смета Светлана Колариќ, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети