Во Аеродром има паркови за миленици, ама нема корпи за кучешки...

Општина Аеродром е првата општина со европско знаменце во Македонија и со планираните активности тежнее да стане зелена, со дрвореди и многу паркови каде...

Сто дваесет илјади посетители дојдоа на дружба со диносаурусите

Сто дваесет илјади посетители дојдоа на дружење со диносаурусите во Дино паркот за само три ипол месеци откако ги отвори вратите оваа скопска атракција...

Топеле кабли кај фабриката „Треска“, интервенираа пожарникари

Пожарникари со едно возило на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје вечерва интервенирале во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“, откако граѓани...

„Бела ноќ“ – Скопјани уживаа во музиката на Фолтин/ФОТО

Групата Фолтин одржа концерт во рамките на манифестацијата „Бела ноќ“ која во Скопје годинава се одржува по 17.пат. Граѓаните имаат можност да уживаат во...

РКЕ: Грејната сезона може да почне и порано ако падне температурата 

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ) соопшти дека доколку прогнозата за средната надворешна температура за следниот ден е...

Бесплатен јавен превоз и ноќни линии за „Бела ноќ“

По повод одржувањето на традиционалната културна манифестација „Бела ноќ 2021“, ЈСП Скопје денеска ќе овозможи бесплатен јавен превоз. Во функција ќе бидат и дел...

Внимателно возете: Денеска ќе бидат затворени неколку сообраќајници низ Скопје

Посебен сообраќаен режим ќе биде воведен денеска во Скопје поради одржување на „Социо-еколошки форум Скопје 2021“, информира МВР. „Секторот за внатрешни работи Скопје ќе преземе...

Посебен сообраќаен режим утре во Скопје

Во Скопје утре ќе се одржи „Социо-еколошки форум Скопје 2021“. Од тие причини Секторот за внатрешни работи Скопје ќе преземе мерки за посебен режим...

Скопје нема да потоне во мрак, снабдувањето со струја не е...

Град Скопје сака да даде појаснување во однос на информациите кои се објавени во неколку медиуми, а поврзани со снабдувањето со електрична енергија на...

Ќе се подобруваат оперативните и финансиските перформанси на претпријатието

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информира дека ја започнало соработката со германската компанија „Декон“. Оттаму нагласуваат дека ваквата соработка е согласно планот за реализација на...

Македонски кучиња и мачки вдомени во светски метрополи

Со организиран превоз заминуваат бездомни кучиња и мачки од Македонија до крајни дестинации во Европа и САД, каде што се вдомуваат. Најчесто тоа се...

Зелената површина остана само на видеата и предизборните програми

Иако неговата изградба беше најавена уште на крајот на јануари 2020 година, од големиот парк кој требаше да се простира на површина од 60.000...

Продолжува реконструкцијата на плочникот во Порта Влае

Поставени се нови гранитни плочки и хидроизолација на еден дел од плочникот во Порта Влае. Градежните активности продолжуваат во должина на истиот потег, паралелно...

Цементарница УСЈЕ: Неделен преглед од средно-дневните мерења

Цементарница УСЈЕ редовно објавува неделен преглед на средно-дневните мерења на емисиите од главните емисиони точки на Цементарницата. Во прилог е прегледот на емисии од последниве...

Апел за помош на врзан коњ чија нога е отечена и...

На социјалната мрежа се споделува апел за помош на врзан коњ кој делува јадно и изнемоштено. - Врзан е таму со денови со врвка која...

„Бела ноќ“ на 13 локации низ градот и бесплатен превоз

Скопјани по 17 пат ќе имаат можност да уживаат во културно - забавната програма во рамките на „Бела ноќ“ која ќе се одвива во...

Бесплатен јавен превоз за „Бела ноќ“

Од јавното сообраќајно претпријатие Скопје информираат дека и годинава ќе овозможат бесплатен јавен превоз по повод одржувањето на традиционалната културна манифестација „Бела ноќ 2021“,...

Работник почина по пад при изведување градежни работи во Гази Баба

Починал работник кој паднал при изведување градежни работи на зграда во изградба на подрачјето на Гази Баба. – На 23 септември 2021 во 16:39 часот...

Аеродром се збратимува со Стари Град од Сараево

Висока делегација од Општина Стари Град од Сараево, предводена од градоначалникот м-р Ибрахим Хаџибајриќ, вчера ја посети Општина Аеродром со цел збратимување на двете...

Дел од жителите на општина Кисела Вода денеска без вода

Прекин во водоснабдување денеска од 10:30 часот имаат корисниците од улицата „Чедомир Кантарџиев“ и дел од корисниците од улицата „Свети Наум Охридски“ во Скопје. Како...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети