Прв марш за поддршка на каталонските лидери во Мадрид

Повеќе илјади луѓе се собраа денеска на протестен марш во Мадрид во знак на поддршка за каталонските политичари и активисти на кои им се...

Собир во Мелбурн за поддршка на муслиманската заедница по нападот во...

Илјадници луѓе се собраа во Мелбурн, Австралија, за да изразат поддршка за муслиманската заедница по вчерашниот напад во две новозеландски џамии, при што загинаа...

Министерот Лесин, кој беше пронајден мртов во 2015, се здобил со...

Поранешниот руски министер за масовно информирање, Михаил Лесин, кој во 2015 година беше пронајден мртов во хотел во Вашингтон, имал прелом на подјазичната коска,...

Во Британија фирми веќе воведуваат четиридневна работна недела

Низа мали британски компании воведоа четиридневна работна недела за своите работници, како дел од сегашните идеи дека помалку работа може да донесе поголема продуктивност...

Во Франција „Марш на векот“ против климатските промени

Илјадници луѓе попладнево во Париз учествуваат на „Маршот на векот”, на кој ќе побараат „одговори на предизвикот” за климатските промени, јави дописникот на МИА. Денешниот...

Најмалку 24 загинати во налет на циклон во Зимбабве

Најмалку 24 лица загинаа, а околу 40 се водат како исчезнати, во источниот дел на Зимбабве по налет на циклонот „Идаи“, кој исто така...

Новозеландската премиерка вети измена на Законот за носење оружје

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн денеска изјави дека треба да се измени Законот за носење оружје во земјата, еден ден по смртоносниот напад на Австралијанецот...

Директорот на кинеската агенција за енергетика обвинет за корупција

Директорот на кинеската Национална администрација за енергетика, Нур Бекри е исфрлен од владејачката Комунистичка партија и сменет од функцијата. Дисциплинската комисија на Кина соопшти дека...

Најмалку 94 уапсени и 11 повредени во протестите на „жолтите елеци“...

Најмалку 94 лица се уапсени, а 11 се повредени во денешните протести на „жолтите елеци” во Париз, и за време на судири со полицијата. Цел...

Париз: Најмалку 44 приведени во протестите на „Жолтите елеци“

Најмалку 44 лица се уапсени во денешните протести на „Жолтите елеци” во Париз, и за време на судири со полицијата. Цел на демонстрантите повторно беа...

Убиецот во џамиите во Нов Зеланд се појави пред суд под...

По вчерашниот терористички напад во местото Крајстчерч каде загинаа 49 луѓе, првоосмничениот Брентон Тарант (28) се појави пред судот во Нов Зеланд, за обвнинение за...

Тимерманс со повик до Британците да останат во царинска унија со...

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс претстави услови за одложување на брегзит и ги повика Британците да останат во царинската унија на Европската унија....

Стејт департментот укинува 5-годишни туристички визи за Кубанците

Стејт департментот објави дека ги укинува петгодишните туристички визи за Кубанците. Според американски медиуми, тоа е голем удар за сите претприемачи и Кубанци кои со...

Главниот обвинител на Њујорк бара казна за Трамп од 5,6 милиони...

Главниот обвинител на државата Њујорк, Летиша Џејмс, рече дека американскиот претседател Доналд Трамп треба да биде казнет со 5,6 милиони долари. Нејзиниот мотив е...

Трговската војна на Трамп ја чинела американската економија 7,8 милијарди долари...

Tрговската војна на претседателот Доналд Трамп ја чинела американската економија 7,8 милијарди долари или 0,04 проценти загуби за БДП на државата во 2018 година....

Двајца полицајци успеале да го совладаат напаѓачот во Крајстчрч пред да...

Терористичкиот напад во новозеландскиот град Красјтчрч бил запрен само благодарение на двајца полицајци од соседно село, половина час по смртоносните напади. Тоа го соопштија денеска...

Има и деца меѓу загинатите и ранетите во терористичкиот напад во...

Има и деца меѓу жртвите и повредените во терористичките напади врз две џамии во новозеландскиот град Крајстчрч,изјави премиерката на државата Џасинда Ардарн. – Ранетите се...

Протести против климатските промени, во Њујорк приведени 16 луѓе

Најмалку 16 лица беа уапсени вчера во Њујорк поради блокирање на сообраќајот за време на протестите против климатските промени. Протестите се одржаа пред Американскиот музеј...

Над 2.7 милиони новозеландски долари собрани за помош на семејства на...

Доброволен фонд формиран за собирање средства за поддршка на семејства на настраданите во терористичките напади врз две џамии во новозеландскиот град Крајстчрч собрал над...

Виена – една деценија најпосакуван град за живот, Скопје на 161....

Десета година по ред Виена е прогласен за најпосакуван град за живот, покажале најновите податоци на истражувањето на консултантската компанија Мерсер. Покрај главниот град...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО