ЦИА објави оглас во „Економист“, бара патриоти професионалци

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) објави оглас за работа во британскиот неделник „Економист“, во кој бара влијателни, патриоти професионалци од различно потекло, со животно...

Предлог за нов референдум за излез на Британија од ЕУ

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот...

Британците стануваат Германци

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во Висбаден. Во соопштението се наведува...

Фотографирањето под здолниште на жени е криминал во Британија

Британскиот Парламент одобри нацрт закон со кој се криминализира фотографирање жени под здолништето, акција што ќе се казнува со две години затвор. За да стапи...

Бутикофер: Нов референдум за Брегзит е легитимен

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Битанија од...

Меј: Го слушнавме Парламентот, но да го слушаме и народот

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека...

Со инвестиција од 300 милиони долари, „Фејсбук“ ќе помага на локални...

  „Фејсбук“ ќе инвестира 300 милиони долари во следните три години во локални новински агенции во светот, откако компанијата долго беше критикувана за улогата на...

Јункер: Ризикот од неуреден Брегзит се зголеми вечерва

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за Брегзит, јавува...

Британските парламентарци гласаа „против“ договорот на Меј за брегзит

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор...

Терористички напад во Најроби, најмалку седум загинати

Припадници на терористичката група Ел-Шабаб денеска извршија напад врз луксузен хотел и комплекс во главниот град на Kенија, Најроби, и според полицијата има најмалку...

Индиски научници отфрлија теории на Ајнштајн

Индиски научници повторно тврдат дека тие ги измислиле авионите и истражувањето на матични клетки, а доказите за тоа ги наоѓаат во епови, пренесува Би-би-си. Тие...

До моментот – 47 пратеници се „за“ и 128 „против“ за...

Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментот дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за брегзит. Сто дваесет и осум од кои 39...

„Си-Ен-Би-Си“: Владата на САД ја удвои проценката за штетата од делумната...

Американската Влада ги зголеми за двојно проценките за штетите што економијата на САД ги трпи од делумната блокада на федералните органи, јави денеска „Си-Ен-Би-Си“. Повикувајќи...

„Њујорк тајмс“: Трамп размислува за повлекување на САД од НАТО

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува да ги повлече САД од НАТО, објави американскиот весник „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на неименувани помошници на шефот на...

Галуп: Се повеќе демократи стануваат либерали

Бројот на Американци кои се идентификуваат со либералната идеологија во изминатите 17 години пораснал од 17 отсто до 26 отсто, додека бројноста на демократски...

Засилен надзор над Алтернатива за Германија почнува германската разузнавачка служба

Германската разузнавачка служба БфВ планира да воспостави засилена контрола над ултрадесничарската партија Алтернатива за Германија (АфД). Германските весници Шпигел и Тагесшпигел објавија дека БфВ ќе...

Големата национална дебата во Фрација започна со кратко обраќање на претседателот...

Големата национална дебата во Фрација започна со кратко обраќање на претседателот Емануел Макрон пред 600 градоначалници собрани во спортската сала на општината Гранд Буртерлуд...

Брегзитот би можел да биде одложен, Брисел во неизвесност

Претстојното круцијално гласање на британскиот Парламент за Договорот за Брегзит ги води ЕУ и Велика Британија кон непознатото, бидејќи на маса се сите опции,...

Протести во Полска по убиството на градоначалникот на Гдањск

Во Полска синоќа се одржаа протести против омразата и насилството, како одговор на убиството на градоначалникот на Гдањск, Павел Адамович. Адамович почина вчера откако завчера...

Средба Гутереш-Абас: Поддршка на решението за две држави

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас, соопштија ОН. Како што е наведено во соопштението, Абас и Гутереш...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО