Апликација за поголема контрола врз тоа што децата го гледаат на...

На пазарот се појави нова апликација – „YouTube Kids“, која на родителите им овозможува поголема контрола врз сѐ она што децата гледаат на Јутјуб.Содржината,...

Низ светот минатата година патувале околу 1,4 милијарди луѓе

Минатата година беше многу добра за глобалниот туризам, со оглед на тоа дека се регистрирани 1,4 милијарди пристигнувања на туристи ширум светот, што е...

Поранешниот директор на „Старбакс“ размислува да се кандидира за претседател на...

Американскиот бизнисмен, поранешен директор на Старбакс, Хауард Шулц (65) изјави дека „сериозно размислува“ да се кандидира за претседател на САД.Шулц, кој минатата година ја...

Во австралиската река Дарлинг за еден ден угинале над ститици илјади...

Стотици илјади риби угинаа денеска во делот на една од најголемите реки во Австралија, во трет таков случај во последните недели, што локалните власти...

ЕК започнува консултации за зајакнување на еврото

Европската комисија започна консултации со релевантни соговорници во обид да ја зајакне меѓународната улога на еврото, јави дописничката на МИА од Брисел.Комисијата соопшти дека...

Војската и експерти истражуваат мистериозна експлозија: Дали е вонземско летало?

Рускиот претседател Владимир Путин наводно распоредил руска војска за да истражува судар на неидентификуван летечки објект (НЛО) во Сибир, што предизвикало уривање на една...

Вонредна состојба во државата Вашингтон поради мали сипаници

Гувернерот на американската сојузна држава Вашингтон, Џеј Инсли прогласи вонредна состојба поради голем број заболени од мали сипаници.Во текот на вчерашниот ден потврдено е...

Билансот на жртви по пукањето на брана во Бразил се зголеми...

Бројот на загинати лица по пукањето на рударската брана во југоистичниот дел на Бразил се зголеми на 58, соопшти портпаролот на Агенцијата за цивилна...

Мадуро: САД планираат инвазија врз Венецуела

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро вчера ги обвини САД дека планираат инвазија врз неговата земја.– Американската администрација усвои план за инвазија врз Венецуела со...

Извлечени уште три лица од под урнатата зграда во Хаг

Припадниците на холандската спасувачка служба извлекоа три лица од под урнатините на трикатната зграда во Хаг која се урна после експлозија на гас.Се уште...

Бела куќа: Трамп подготвен повторно да воведе блокада на Владата

Претседателот на САД, Доналд Трамп е подготвен повторно да воведе блокада на Владата или да прогласи вонредна состојба доколку Конгресот не одобри пари за...

Деветмина повредени при експлозија на гас во Хаг

Најмалку девет лица се повредени попладнево при уривањето на дел од станбена зграда во холандскиот град Хаг, предизвикано од експлозија на гас, соопштија спасувачките...

Кинезите изградија кула – прочистувач на воздухот/Видео

Eкспериментална кула за која се вели дека е најголемиот прочистувач на воздухот во светот, со височина од над 100 метри, e подигната во кинескиот...

Се оштети леталото на Маск за заминување на Марс, полетувањето ќе...

Елон Маск, основачот и директор на „Тесла Моторс“ и „Спејс-Икс“, соопшти дека неговото летало „Старшип“ е оштетено поради силните ветрови во Тексас и дека...

Нудат 57.000 евра за работа од 4 дена неделно – никој...

Службата за контрола на летови во Нов Зеланд тврди дека не може да пополни работни места за кои не се потребни никакви посебни квалификации,...

Американски медиуми отпуштија од работа повеќе од 1.000 новинари

Три големи американски медиумски куќи во изминативе три денови поради лошите финансиски резултати од работа отпуштија околу 1.000 новинари, уредници и други вработени, а...

Земја од соништата – среде Европа, а нема аеродром, ни железница

Иако е најбогатата земја во Европа, Лихтенштајн нема аеродром, ни железница, а граѓани имаат пауза за ручек од 90 минути. Во текот на тие час...

Експлозија во Хаг

Дел од една станбена зграда се урна попладнево во холандскиот град Хаг, при експлозија нејверојатно предизвикана од истекување на гас, соопшти локалната полиција.Холандската телевизија...

Израел одобри извоз на канабис за медицински цели

Израелската Влада денеска одобри извоз на канабис во медицински цели, јави ДПА.Израелското Министерство за здравство соопшти дека „по долг период на сериозни дискусии и...

Под притисок на САД,Британците одбиле да и го вратат златото на...

 Во Централната банка во Велика Британи се наоѓаат венецуелските резерви на злато во вредност од осум милијарди долари. Оваа земја побарала да и се...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО