Трамп: Потребна е силна ракетна одбрана од „суперсоничната закана“

 Американскиот претседател Доналд Трамп денеска пред воениот персонал во Пентагон ја претстави новата стратегија за развој на американската противракетна одбрана.Новиот извештај на Пентагон, прв...

За нов референдум за Брегзит потребна е една година

За организирање нов референдум за членство на Британија во ЕУ потребна е една година, според официјални владини насоки што им беа претставени вчера на...

Коен: Платив на фирма за да манипулира со анкети во корист...

Поранешниот адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, Мајкл Коен објави денеска на Твитер дека платил на фирма за да манипулира со податоци од онлајн...

Фејсбук укина налози на Спутник поради лажни вести

Компанијата Фејсбук денеска соопшти дека во рамки на најновите напори во борбата против лажни вести укинала стотина налози, страници и групи. Во соопштението се наведува...

Вселенски напредок: Кинеско летало в година ќе се спушти на Марс

Кина по успешната мисија на темната страна на Месечината планира следната година да испрати вселенско летало на Марс.Кинеската вселенска агенција (ЦНСА) најави дека ќе...

Израелски медиуми: Трамп ќе формира палестинска држава

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготви мировен план за Блискиот Исток, кој предвидува формирање на палестинска држава на 85 до 90 отсто од...

Белгија ја тресе скандал со лажни хуманитарни визи

Белгиската полиција истражува дали членови на поранешната владејачка партија, Нова фламанска алијанса (Н-ВА) нелегално продавале хуманитарни визи во Сирија и Ирак, јави дописничката на...

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за Брегзит претрпе историски...

ЦИА објави оглас во „Економист“, бара патриоти професионалци

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) објави оглас за работа во британскиот неделник „Економист“, во кој бара влијателни, патриоти професионалци од различно потекло, со животно...

Предлог за нов референдум за излез на Британија од ЕУ

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура.Предлогот...

Британците стануваат Германци

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во Висбаден. Во соопштението се наведува...

Фотографирањето под здолниште на жени е криминал во Британија

Британскиот Парламент одобри нацрт закон со кој се криминализира фотографирање жени под здолништето, акција што ќе се казнува со две години затвор.За да стапи...

Бутикофер: Нов референдум за Брегзит е легитимен

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Битанија од...

Меј: Го слушнавме Парламентот, но да го слушаме и народот

Британската премиерка Тереза Меј по синоќешното гласање на кое пратениците го одбија Договорот за Брегзит, изјави дека го слушнала мислењето на Парламентот, но дека...

Со инвестиција од 300 милиони долари, „Фејсбук“ ќе помага на локални...

 „Фејсбук“ ќе инвестира 300 милиони долари во следните три години во локални новински агенции во светот, откако компанијата долго беше критикувана за улогата на...

Јункер: Ризикот од неуреден Брегзит се зголеми вечерва

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за Брегзит, јавува...

Британските парламентарци гласаа „против“ договорот на Меј за брегзит

Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија.Нејзиниот договор...

Терористички напад во Најроби, најмалку седум загинати

Припадници на терористичката група Ел-Шабаб денеска извршија напад врз луксузен хотел и комплекс во главниот град на Kенија, Најроби, и според полицијата има најмалку...

Индиски научници отфрлија теории на Ајнштајн

Индиски научници повторно тврдат дека тие ги измислиле авионите и истражувањето на матични клетки, а доказите за тоа ги наоѓаат во епови, пренесува Би-би-си. Тие...

До моментот – 47 пратеници се „за“ и 128 „против“ за...

Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментот дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за брегзит.Сто дваесет и осум од кои 39...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО