Лошиот зајко ги нападна Украина, Русија, Бугарија и Турција

Транспортни компании, медиуми и државни институции во Украина, Русија, Турција, Бугарија и други земји вчера беа мета на кибер-напад со компјутерскиот вирус „Бед Ребит“...

Ирачки Курдстан ги замрзнува резултатите од референдумот за независност

Регионалната Влада на Курдистан соопшти дека се уште ги држи „замрзнати“ резултатите од спроведениот референдум за независност, за да овозможи продолжување на дијалогот со...

Шојбле: Грција излезе од кошмарот на кризата

Новоизбраниот претседател на германскиот Бундестаг и досегашен министер за финансии на Германија, Волфганг Шојбле изјави синоќа дека Грција излегла „од кошмарот на кризата“ по реформите,...

Жирона го прогласи Фелипе Шести за „персона нон грата“

Шпанскиот крал Фелипе Шести синоќа е прогласен за персона нон грата од Градскиот совет на каталонскиот град Жирона, во кој сепаратистите имаат силни позиции. Покрај...

Во Сирија можен судир меѓу силите поддржани од САД и Русија

Борците кои се поддржани од САД напредуваат по источниот брег на реката Еуфрат, што може да доведе до судир меѓу САД и Русија, чии сојузници се...

Си Џинпинг реизбран за генерален секретар на Комунистичката партија на Кина

Новоизбраниот Централен комитет на Комунистичката партија на Кина денеска го реизбра кинескиот претседател Си Џинпинг за свој генерален секретар. Покрај ново-стариот генерален секретар, Централниот комитет избра...

Хилари Клинтон финансирала досие за поврзаност на Трамп со Русија

Изборниот штаб на тогашниот кандидат за претседател на САД, Хилари Клинтон и Националниот комитет на Демократската партија ја платиле фирмата за политички истражувања „Фјужн...

Ирачката армија подготвува офанзива против ИД

Ирачката армија се подготвува да преземе офанзива за ослободување на последниот реон во Ирак под контрола на Исламска држава, до границата со Сирија. - Вашите...

Ги изненади сите-саудискиот наследник најави крај на екстремизмот и враќање на...

Принцот наследник на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман се зарече дека таа држава ќе се врати на умерениот ислам кој е отворен за сите...

Волфганг Шојбле избран за претседател на германскиот Бундестаг

Пратениците во новиот германски Бундестаг денеска го избраа досегашниот министер за финансии Волфганг Шојбле за нов парламентарен претседател. Водечкиот политичар од конзервативната демо-христијанска партија ЦДУ...

Интересни факти за новиот состав на Бундестагот

  Новоизбраниот Парламент на Германија денеска ќе одржи конститутивна седница на која се очекува за претседател да биде избран  министерот за финансии во заминување Волфганг...

Кој преминува улица гледајќи во телефонот, ќе добие казна

Властите во Хонолулу, главниот град на Хаваите, од утре ќе почнат да ги казнуваат пешаците кои преминуваат улица гледајќи во мобилниот телефон. Хонолулу е првиот...

Француски активисти понудија засолниште за каталонската влада

Француски активисти и понудија засолниште на каталонската Влада ако се влоши судирот помеѓу Каталонија и Мадрид, објави во понеделникот радио Франс Бле. Робер Казановас, претседател...

Германија: ФДП и АфД добија канцеларии во нацистичка зграда

Новоизбраните пратеници од либералната Партија на слободни демократи (ФДП) и екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) добија канцеларски простор во зградата каде се наоѓало...

Словачки ексвицепремиер уапсен поради нарачка на убиство

Словачката полиција го приведе пораншениот министер за економија и заменик премиер, поранешен лидер на Алијанса на новиот граѓанин (АНО) ,медиумски магнат и бизнисмен Павол...

Само уште САД и Сирија не го почитуваат Парискиот договор за...

Никарагва се приклучи кон Парискиот договор за климатски промени, по што остануваат само уште две земји кои не го поддржуваат договорот, а тоа се...

САД: Забранет влез за руски дипломати во конзулатот во Сан Франциско

Властите на САД не им дозволиле на руски дипломати да влезат во зградата на Генералниот конзулат во Сан Франциско и да ја земат архивата,...

ОН ќе гласа за продолжување на истрагата за хемискиот напад во...

Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за тоа дали ќе биде продолжена меѓународната истрага за нападот со хемиско оружје во Сирија. Постои сомнеж...

ЕУ: Мерките на шпанската влада за Каталонија се во согласност со...

Европската комисија соопшти дека мерките на шпанската влада за спречување на отцепувањето на Каталонија се во согласност со Уставот и законите. Иако во ЕУ е...

Стапи во сила новиот данок на загадување во Лондон

Возачите на возилата што најмногу загадуваат се соочуваат со дополнителен дневен надомест за возење во центарот на Лондон според шемата воведена во понеделникот, која...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО