Германија го прогласи Брисел за ризичен град поради коронавирусот

Германија го прогласи градот Брисел за ризична област заради големиот број заразени од  коронавирус, соопшти германското Министерство за надворешни работи. Министерството ги предупреди граѓаните да...

Бизнис империјата на Трамп под федерална кривична истрага

Бизнис империјата на американскиот претседател Доналд Трамп е под лупа на федерална криминална истрага, а судија на федералниот суд го отфрли барањето на претседателот...

Навредливи пароли во Спомен центарот на маченичкото село Орадур-сур Глан во...

Навредливи пароли се испишани на Спомен центарот во Орадур-сур-Глан, маченичко село од Втората светска војна, а настанот го осуди францускиот премиер, Жан Кастекс, јави...

Поранешниот премиер на Малта, Џозеф Мускат, испитан во врска со убиството...

Малтешката полицијата го сослуша поранешниот премиер Џозеф Мускат за сведочењето на бизнисменот Јорген Фенех, човекот за кој се верува дека стои зад убиството на...

Најмалку шестмина мртви во пожарите во Калифорнија

Најмалку шест лица загинаа во пожарите во Калифорнија, што речиси двојно се зголемија од предходниот ден и прараснаа во најголемите во историјата на оваа...

Еден мртов, четворица тешко поврдени и 14 спасени станари по експлозија...

Четиринаесет станари се спасени по експлозијата на гас во станбена зграда во градот Јарослав, североисточно од Москва, јави регионалната служба за итни случаи, пренесе...

Мароканската полиција заплени 13 тони смола од канабис

Мароканската полиција во близина на Казабланка откри и заплени 13 тони смола од канабис и упаси едно лице под сомнение за меѓународен шверц на...

Немири во Басра, запалена државна зграда

Демонстраните денеска ја запалија локалната канцеларија на Парламентот во Басра, а безбедносните сили пукаа во воздух. Насобраниот народ побара ирачкиот Парламент да го разреши гувернерот...

Навални ќе  го продолжи лекувањето во Германија

Управата на руската болница, каде е хоспитализиран лидерот на руската опозицијаАлексеј Навални, денеска одобри негово префрлање во Германија. Претходно, семејството на Навални побара тој да...

Турски воени авиони повторно нападнаа цели во северен Ирак

Турски воени авиони извршија низа воздушни напади врз цели во северен Ирак, јави теливизија Скај њуз Арабија. Според телевизијата нападите се извршени во покраината Дохук...

СЗО: Кризата со Ковид-19 ќе помине за помалку од две години

Светската здравствена организација се надева дека кризавата со Ковид-19 ќе помина за помалку од две години, изјави денеска генералниот дирекор на СЗО, Тедрос Адханом...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 22.986.700 лица. Од нив починале 799.294, а оздравеле 15.614.808 луѓе. – Во изминатите 24...

Во Шпанија за еден ден регистрирани 3.650 новозаболени од Ковид-19

Во Шпанија во изминатите 24 часа регистрирани се 3.650 нови случаи на Ковид-19, што е за 300 повеќе од претходниот ден, соопшти шпанското Министерство...

Лекарите во Најроби стапија во штрајк поради лошите услови за работа

Лекарите од поголем број на јавни болници во главниот град на Кенија, Најроби денеска стапија во штрајк поради доцнење на платите и недостиг на...

Пренатрупани мигрантските центри на Лампедуза

На италијанскиот остров Лампедуза синоќа пристигнаа 270 мигранти со што вкупниот број се искачи на 1.400 лица, соопштија италијанските власти. Според италијанската новинска агенција АНСА,...

Русија одобри испитување на вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“

Фармацевстката компанија „АстраЗенека“ доби одобрение за спроведување на третата фаза од испитувањето на потенцијалната вакцина против Ковид-19, АЗД1222 во Русија. Одлуката денеска е внесена во...

Лекарите велат дека Навални останува во болницата во Омск додека не...

Главниот лекар во болницата во Омск, Александар Мураховски изјави денеска дека лидерот на руската опозиција Алексеј Навални ќе остане во таа установа сè додека...

Пожари во Калифорнија: Петмина загинати, илјадници евакуирани

Најмалку пет лица загинаа, а десетици илјадници луѓе се принудени да ги напуштат своите домови во заливското подрачје Сан Франциско, каде беснеат десетици пожари...

Претседателот на Европскиот совет разговараше со Путин за Навални и ситуацијата...

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, во телефонски разговор му рече на рускиот претседател Владимир Путин дека е загрижен за состојбата на рускиот опозициски...

ОН: Ситуацијата со Навални е многу загрижувачка

Случајот со  Алексеј Навални, најжестокиот критичар на Кремљ, е многу загрижувачки и тој мора да ја добие целата неопходна медицинска помош, соопшти денеска Канцеларијата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети