И Ватикан ќе може да испрати спортисти на Олимписки игри

Ватикан вчера ја претстави својата официјална спортска екипа составена од 60 тркачи, меѓу кои има свештеници, калуѓерки, припадници на Швајцарската гарда и други претставници...

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

Стотици вработени во американската Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места.Маршот, во услови...

Трамп го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос, каде што првично планираше да патува кон крајот на месец.Трамп...

Перу го повлече и последниот дипломат од Венецуела

Перу го повлече и последниот дипломат од Венецуела, каде денеска реизбраниот претседател Николас Мадуро положи заклетва за почетокт на неговиот втор претседателски мандат.Перуанското Министерство...

Поради поројните дождови во Сирија речиси 11.000 деца живеат во катастрофални...

Тешките зимски услови и поројните дождови во северозападната сириска провинција Идлиб оставија речиси 11.000 раселени сириски деца во катастрофални услови, предупреди денеска хуманитарна органзиација...

Москва: Би-Би-Си објавил содржина што пропагира тероризам

Рускиот државен медиумски регулатор денеска соопшти дека британскиот јавен радиодифузен сервис Би-Би-Си објавил содржина што ги пропагира идеите на една терористичка група, поради што...

Оштетени речиси 60 отсто од автоматските радари за мерење брзина во...

Речиси 60 отсто од автоматските радари, што се поставени на француските патишта за мерење на пребрзото возење, се оштетени од почетокот на протестите на...

Поради дефект исклучени делови од телескопот „Хабл“

Широкоаголната камера на вселенскиот телескоп „Хабл“ престана да работи поради проблеми со апаратурата, соопшти американската Националата аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА).Додека експертите ја отстрануваат...

Во Италија пристигнаа 51 мигрант и покрај негодувањата на Салвини

Во јужниот дел на Италија денеска пристигнаа 51 мигрант, меѓу кои и жени и деца, иако италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини најави...

Американски ракетен разурнувач вплови во Балтичкото Море

Ракетниот разурнувач на американската Воена морнарица, „Грејвли“, денеска вплови во Балтиското Море.Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, разурнувачот, кој е предводник на...

„Тајно сестринство“ во Австралија ја поддржува Саудијката Ал-Кунун

Четири жени во топлес денеска протестираа во Сиднеј во знак на поддршка на Саудијката Рахаф Мохамед Ал-Кунун, во момент кога Австралија почнува да го...

Ким ветува „резултати“ на втората средба со Трамп

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за време на посетата на Пекинг вети дека неговата втора средба со претседателот на САД, Доналд Трамп ќе доведе до...

Салвини: Примањето бегалци во ЕУ е самоубиствено однесување

Прифаќањето нови бегалци во Европа е самоубиствено однесување, оцени италијанскиот вицепремиер Матео Салвини на синоќешната заедничка прес – конференција со полскиот министер за внатрешни...

Радио-сигнали се повторуваат длабоко во Вселената

Повторените радио-сигнали доаѓаат од галаксија оддалечена од 1,5 милијарди светлосни години, тврдат научниците.Тој феномен ја продлабочува мистеријата и нуди потенцијална можност за конечно да...

Трамп имал напад на гнев: Оди на границата со Мексико лично...

Откако наеднаш го прекина состанокот со демократските лидери во Белата куќа за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, американскиот претседател Доналд Трамп одлучи...

„Жолтите елеци“ основаат партија

Жаклин Муро спаѓа во главните и умерени учесници во протестното движење „жолти елеци“ во Франција, а нејзнината нова партија би требало да излезе на...

Ќе биде ли ова најскапиот развод на светот? Милијардерот Џеф Безос...

Извршниот директор на Амазон. Џеф Безос (54) и неговата сопруга Мекензи Безос објавија дека се разведуваат по 25 години брак. Веста за разводот двојката...

Авион кој сообраќал од Келн за Солун погоден од гром

Авион од авиокомпанијата „Јуровингс“ (Eurowings) по полетувањето од Келн со крајна дестинација Солун, бил погоден од гром, објави третиот канал на грчката државна телевизија...

Снежни бури во Европа, Австрија затрупана во снег

Сите австриски спасувачки служби, пожарникари, војска и комунални служби за чистење патишта веќе неколку дена се во константна борба против досега најголемите наноси на...

Евакуирани странски конзулати во Мелбурн и Канбера

Неколку странски конзулати во австралиските градови Мелбурн и Канбера се евакуирани денеска откако примиле сомнителни пакети.На интернет страницата на австралиската Влада се објавува дека...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО