Новинарот кој ја откри аферата со болни крави во Полска раскажа...

 Пазарот со месо низ Европа беше потресен кога пред неколку дена во јавноста беа објавени шокантните снимки од кланицата во Полска во која во...

Италија воведува уште поригорозни мерки, ќе работат само продавниците за храна,...

Италијанскиот премиер Џузепе Конте во обраќањето најави вечерва уште построги мерки , откако во земјата во последните 24 часа починале 196 лица од коронавирус,...

Трамп нареди, а потоа го откажа нападот врз Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри напад врз Иран поради соборување на американското беспилотно летало, но по неколку часа тој се повлече и го откажа...

Нетанјаху вети брза анексија на делови од Западен брег ако победи...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека брзо ќе анектира делови од Западениот брег ако победи на утрешните предвремени парламентарни избори.– Ќе биде прашање на...

Двајца скијачи загинаа во лавина во Австрија

Властите во јужниот дел на Австрија соопштија дека двајца скијачи загинаа во лавина на Алпите, прва оваа сезона.Локалните медиуми објавија дека тие скијале надвор...

Полски суд: Државата мора да им плати отштета на граѓаните за...

Суд во Полска донесе одлука дека државата мора да им плаќа отштета на Полјаците затоа што „не води доволно решителна и ефикасна борба против...

Гугл собира лични здравствени податоци од милиони Американци

Американската компанија Гугл, навидум без дозвола, собира подробни лични здравствени податоци на милиони граѓани на САД. Главен извор, во таа смисла, е „Асеншн“ –...

(ВИДЕО) Не се вонземјани, ледениот диск е природна појава

Големо кружно парче мраз што се формираше на реката Присампскот во американската држава Мејн, наведе некои граѓане да си помислат дека тоа е трага...

Зошто во Русија нема ниту еден сериозен случај на зараза од...

Најголема земја e во светот. Има голема, 4.000 километри долга граница со Кина. Годишно ја посетуваат милиони туристи. Поголемиот број Кинези. По сето тоа, треба...

Белгискиот крал жали за штетата на ДР Конго во колонијалната ера

Белгискиот крал Филипе изрази „најдлабоко жалење“ за предизвиканата штета за време на белгиската колонијална ера на територијата на сегашна Демократска Република Конго, јави Ројтерс.„Сакам...

Евакуирани три суда во Германија поради бомбашки закани

Германската полиција денеска спроведе евакуација на вработените и присутните во судови во градовите Кил, Ерфурт и Магдебург, поради добиени закани дека во судските згради...

Франција: Таблети за слабеење убиле 2.000 луѓе

Денеска во Франција почнува судење за еден од најголемите здравствени скандали во земјата, поради апчиња за слабеење, за кои се верува дека убиле околу...

„Чудовиште“ ги предупредува Холанѓаните да се подготват за брегзит

Холандската влада објави на Твитер фотографии на кои е сино чудовиште што го претставува брегзит.Според твитот на министерот за надворешни работи на Холандија, Штеф...

Абе со најдолг премиерски стаж во Јапонија

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе е политички лидер со најдолг стаж во Јапонија. Тој е на власт точно 2.887 дена (речиси осум години). Абе првпат во...

Иран спречи инспекторка на МААЕ да влезе во Натанц

Иран спречи инспекторка на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да влезе во нуклеарната постројка Натанц поради загриженост дека би можела да носи сомнителен...

Кастанер: Билансот од експлозијата во Париз е тежок, станува збор за...

Францускиот министер за внатрешни работи Кристоф Кастанер, кој веднаш го посети местото на експлозијата во Париз, изјави дека „билансот од експлозијата е тежок“, јавува...

Кога несфатливи политички игри ќе ти го земат сонот, што ти...

Децата се првите кои ја плаќаат највисоката цена во граѓанската војна во Јемен, што трае повеќе од пет години. Децата се невините жртви во...

Крвав викенд во САД – во три инциденти убиени 32 лица,...

Kако резултат на пукотници во САД во три одделни инциденти во саботата и неделата загинаа 32 лица, а повеќе од триесетина се ранети. Првиот...

Трагична сообраќајка  во Сиднеј: Пијан возач покосил седум деца – четири...

Во неделата пијан возач кој во Сиднеј удрил во седум деца, од кои четири починале, а едно тешко е повредено, е обвинет за 20...

По скандалот со барањето мито, Курц одбива понатамошна соработка со Штрахе

По објавувањето на видео снимката на која се гледа како австрискиот вицеканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе за бизнис услуга бара финансиски надомест од девојка која се...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО