Трамп сепак и честиташе на Меркел на изборната победа

Американскиот претседател Доналд Трамп телефонски и честитал на германската канцеларка Ангела Меркел по нејзината победа на парламентарните избори. Белата куќа првично најави дека овој телефонски...

Европа во опасност да се најде во дострел на ракета на...

Француската министерка за одбрана Флоранс Парли предупреди денеска дека Северна Кореја може да развие балистичка ракета чиј дострел би ја достигна Европа „поскоро отколку...

Неонацисти од Британија уапсени за подготвување терористички напад

Четворица членови на забранетата британска неонацистичка група „Национална акција" се уапсени под обвинување дека се подготвувале да извршат терористички напад врз припадници на армијата,...

Од стариот Рим до САД, овие армии биле најмоќни во историјата...

Весникот "Нешнл интерест" направи истражување кои војски биле најмоќни во своето време. Весникот издвојува шест најмоќни армии во историјата на човештвото Битките отсекогаш биле едни...

Ураганот Харви однесе најмалку 60 животи

Ураганот „Харви" однесе најмалку 60 животи, соопштија властите во Хјустон, Тексас. На 25 август невремето ја погоди јужната американска држава Тексас, при што поројните дождови...

Пужедмон – тврдокорниот борец за независност на Каталонија

Пуждемон, кој е посветен на проектот за независност и подготвен поради своите убедувања да оди во затвор, досега не успеа да стекне сојузници надвор...

Путин: Доколку САД дадат оружје на Украина, тоа ќе поттикне судири

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека евентуална одлука на САД да ја снабдува Украина со оружје, би поттикнала нови судири во источна Украина,...

Војник направил масакр, па избегал

Руски војник застрелал и убил тројца свои колеги со автоматско оружје за време на воена пракса на далечниот исток на земјата, а потоа избегал...

Британскиот Парламент дебатира за преговорите со ЕУ за Брегзит

Британскиот Парламент денеска започна расправа за досегашниот тек на преговорите со ЕУ за Брегзит, за состојбата по третата рунда која заврши минатиот четврток, како...

Се огласи Северна Кореја: Нуклеарната проба беше подарок за САД

Северна Кореја со неодамнешните самоодбранбени мерки им упати подарок на САД и таквите подароци ќе продолжат, изјави севернокорејскиот амбасадор во Обединетите нации во Женева,...

Тинејџер отвори оган во училиште, четири лица се повредени

Најмалку четири лица се повредени денеска кога тинејџер отвори оган и фрли димни бомби во училиште во местото Ивантејевка, во московскиот регион, соопшти руското...

Поранешен израелски министер приведен поради корупција

Израелската полиција денеска соопшти дека привела поранешен министер и висок советник под сомнение дека се вмешани во корупциска афера поврзана со купување на четири...

Почеток на крајот на ерата на семејството Кaстро

Куба вчера го започна петмесечниот политички период на транзиција по кој се очекува да заврши 60-годишното владеење на браќата Кастро. До крајот на месецов Кубанците...

Ким е суров и злобен човек, Северна Кореја се подготвува за...

Јужнокорејското Министерство за одбрана соопшти дека верува оти Северна Кореја се подготвува да лансира нова балистичка ракета. Војската на Јужна Кореја наведе дека веројатно станува...

Италијански мафијашки шеф уапсен по 23 години во бегство

Еден од најбараните италијански мафијаши е уапсен во Уругвај по 23 години минати во бегство, соопшти италијанскиот министер за внатрешни работи Марко Минити. Мафијашкиот шеф...

Зајберт: Турција во моментов не е подготвена да се присоедини кон...

Портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт изјави денеска дека прашањето за прекинување на преговорите за членство на Турција во Европската унија, може да биде...

Каде да се бега, ако има нуклеарна војна?

Северна Кореја со последните испади со тестирањето ракети кои можат да носат нуклеарни боеви глави, одново го врати стариот страв од времето на Студената...

Калифорнија прогласи вонредна состојба поради пожарот околу Лос Анџелес

Гувернерот на Калифорнија, Џери Браун прогласи вонредна состојба во пошироката област на Лос Анџелес, откако големиот пожар што започна во саботата се приближи до...

Северна Кореја се подготвува за лансирање на нова ракета

Јужнокорејското Министерство за одбрана соопшти дека верува оти Северна Кореја се подготвува да лансира нова балистичка ракета. Војската на Јужна Кореја наведе дека веројатно станува...

Јужна Кореја изврши тестирање на балистички ракети како одговор на Пјонгјанг

Армијата на Јужна Кореја со тестирање на балистички ракети синоќа одговори на воените провокации од страна на Северна Кореја, која минатата недела лансираше ракета...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО