Најмалку 11 лица загинаа во авионска несреќа во Танзанија

Најмалку 11 луѓе загинаа денеска во северниот дел на Танзанија при уривање на авион со туристи, кој летал кон Националниот парк Серенгети, соопшти танзаниската...

Најмалку десет лица загинаа во самоубиствен напад во Нигерија

Најмалку 10 луѓе загинаа, а 30 се повредени во самоубиствен напад во градот Маидугури, североисточна Нигерија, изјави портпаролот на Државната агенција за итни ситуации,...

Макрон: Не му понудив политички егзил на Харири

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата покана до либанскиот премиер Саад Харири е да ја посети Франција, а не понуда за политички...

Харири на покана на Макрон ќе пристигне во Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го покани либанскиот премиер Саад Харири и неговото семејство во Франција, соопшти Елисејската палата. - Харири и неговото семејство ќе ...

ЕУ до крајот на годината ќе и исплати на Турција три...

Европската унија денеска соопшти дека до крајот на годината ќе и ги исплати на Турција трите милијарди евра наменети за помош на бегалците, кои и...

Германија и Франција остануваат посветени на Парискиот договор

Парискиот договор за климатски промени што беше постигнат во 2015 година, е само почеток на борбата против глобалното затоплување, на која и се потребни...

Батали власт, главата е битна: Грејс Мугабе најверојатно го напуштила Зимбабве

Грејс Мугабе, сопругата на претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, веројатно ја напуштила земјата и заминала во Намибија, соопшти британската телевизија Скај њуз. Претходно денеска зимбабвиските...

21. век: Си-Ен-Ен објави снимка од продажба на робови во Либија

Американската телевизија Си-Ен-Ен емитуваше снимка од Либија на која е прикажано јавно наддавање за продажба двајца робови, кои веројатно дошле во Либија како мигранти...

Истражување: Лани намален бројот на жртви во терористички напади

Бројот на убиени во терористички напади во 2016 година е намален, но повеќе држави биле погодени од напади на терористи. Тоа се наведува во...

ФАО: Над 152 милиони деца во светот се принудени да работат

Додека се трошат милијарди долари на откривање далечни галаксии, планетата Земја и натаму е дом на тажни реалности што може да се решат со...

Државен удар во Зимбабве? Тенкови по улиците: Мугабе во домашен притвор,...

Претходно беше уапсен и министерот за финансии Игнатиус Чомбо. Тој е влијателен член на таканаречената фракција „Г40“ на владејачката партија Африкански национален сојуз на...

Руски налози на Твитер публикувале над 45.000 соопштенија за Брегзит

Руски налози на Твитер објавија повеќе од 45.000 соопштенија на тема „Брегзит“ во рок од 48 часа за време на референдумот во Велика Британија...

Севернокорејски медиуми: Трамп заслужува смртна казна поради навреда на Ким Jонг-ун

Севернокорејските медиуми соопштија дека претседателот на САД Доналд Трамп заслужува смртна казна бидејќи го навредил лидерот Ким Jонг-ун. Покрај тоа, пишуваат дека Трамп поради страв...

Сенатот преиспитува: Претседателот е малку нестабилен за да го држи прстот...

За првпат по 40 години Конгресот ја преиспитува надлежноста на еден американски претседател да започне нуклеарен напад. Ова сослушување на Комисијата на Сенатот за надворешни...

Пентагон плати за промена на полот на воено лице

Пентагон соопшти дека платилe за операција за промена на пол на воено лице од активна служба. Операцијата беше извршена вчера, четири месеци откако американскиот...

Русија усвои закон за регистрација на странски медиуми како „странски агенти“

Долниот дом на рускиот Парламент денеска, во второ читање, усвои закон кој ќе им овозможи на руските власти да ги идентификуваат странските медиуми кои...

Во Германија има 150 отсто повеќе бездомници отколку во 2014.

Се намалува понудата на пристапно и социјално домување, што заедно со одлуката на Владата во 2015. да дозволи речиси милион бегалци да влезат во...

Мугабе во домашен притвор; Мнангагва назначен за привремен претседател

Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе и неговото семејство се наоѓаат во домашен притвор, соопшти зимбабвиската телевизија Њуз 24. Според локалниот медиум, 93-годишниот шеф на државата...

Медведев: Односите меѓу Русија и САД можат да бидат полоши од...

Односите меѓу Русија и САД може да бидат на пониско ниво отколку што беа за време на Студената војна. Ова го изјави денеска рускиот...

Русија: САД одбиле да ги нападнат исламистите

Руското Министерство за одбрана соопшти дека американските сили одбиле да извршат воздушни напади врз терористите од Исламската држава кои се повлекле од сирискиот источен...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО