Еве ја девојката на Себастијан Курц, има 30 години, а заедно...

Лидерот на австриската народна партија, шефот на дипломатијата во владата во заминување, Себастијан Курц (31) благодарение на синоќешната победа на националните избори ќе стане...

Каталонската влада нема да му одговори на Мадрид до четврток

Каталонските власти нема до четврток да му одговорат на Мадрид дали минатата недела објавија независност на автономната област од Шпанија, јави каталонската телевизија ТВЕ...

„Офелија“ во Ирска однесе три жртви

Најмалку три лица загинаа во Ирска од ураганот “Офелија”, кој падна на ниво на тропска бура, објави ББС. Бурата Офелија денеска го погоди јужниот брег...

Путин ги потпиша санкциите за Северна Кореја

Претседателот на Русија Владимир Путин потпиша одредба за спроведување санкции од страна на Обединетите Нации кон Северна Кореја, пренесуваат руските медиуми.Одредбата се однесува на...

Трамп на Девствените острови имал средба со самиот себе

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека се сретнал со претседателот на Девствените Острови, што значи деке имал средба со самиот себе, објави денеска...

Лавров: Хашкиот трибунал одамна требаше да се затвори

Хашкиот трибунал докажа дека е пристрасен и поради тоа нема причина да продолжи со своите активности, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј...

Јункер во обид да ги намали тензиите со вишеградските земји

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер очекува дека планираната средба задутре со премиерите на Вишеградската група ќе придонесе да нема тензии меѓу источните...

Габриел: Пропаѓањето на иранскиот нуклеарен договор може да предизвика воен судир

Повлекувањето на претседателот на САД, Доналд Трамп од нуклеарниот договор со Иран би можело да предизвика воен судир и да ја влоши кризата со...

Ан Тонг-чун: Северна Кореја нема друг избор освен развој на нуклеарна...

Заменик претседателот на Врховното народно собрание на Северна Кореја, Ан Тонг-чун изјави дека политиката на САД не му дава друг избор на Пјонгјанг, освен...

Ирачката армија ја презеде контролата во провинцијата Киркук

Ирачката армија ја презеде контролата во провинцијата Киркук и соопшти дека се ослободени патиштата и инфраструктурните објекти од курдските сили „пешмерга“. Според соопштението, за време...

Рахој: Пуџдемон да не врти одоколу, директно да каже дали прогласил...

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон не даде јасен одговор дали објавил независност на Каталонија во писмото испратено до шпанскиот премиер Маријано Рахој. Во него, тој бара...

Себастијан Курц најверојатно најмлад светски лидер

Себастијан Курц (31), лидерот на австриската Народна партија која прогласи победа на изборите, би можел да стане најмладиот лидер на земја во светот. Иако во...

Лавров: Европа го губи влијанието без нас

Европската унија без соработка со Москва ќе го изгуби своето влијание, изјави денеска министерот за надворешни работи Сергеј Лавров на Фестивалот на младоста и...

Њујорк тајмс: Хакерите од Северна Кореја се глобална закана

Според американскиот весник Њујорк тајмс, комунистичкиот режим на Северна Кореја развил армија од 6.000 хакери кои се во состојба да вршат кибер напади врз...

Шпанија: Одговорот на Пуџдемон е нејасен

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон денеска даде „нејасен одговор“, изјави денеска шпанскиот министер за правда Рафаел Катала, јавија шпански медиуми. Одговорот на Пуџдемон беше на барање...

Ирачката армија ја презеде контролата во провинцијата Киркук

Ирачката армија ноќеска ја презеде контролата во провинцијата Киркук и соопшти дека се ослободени патиштата и инфраструктурните објекти од курдските сили „пешмерга“. Според соопштението, за...

Петмина загинати во шумски пожари во Шпанија и Португалија

Шумски пожари однесоа три животи во Португалија и два во Шпанија. Во Шпанија, пожар ја зафати северозападната област Галиција, при што двајца патници загинале кога...

САД: Ирак и Курдите да не дозволат ескалација на тензиите во...

Пентагон ги повика Ирак и ирачките Курди „да избегнуваат ескалирачки активности“ и да започнат дијалог за решавање на нивните несогласувања. - Ние се спротивставуваме на...

Венецуелската опозиција одби да ги признае резултатите од изборите

Венецуелската опозиција одби да ги прифати резултатите од вчерашните избори за гувернери. Според податоците на Националниот избирачки совет, кандидатите на прогресивната Социјалистичка партија на Венецуела...

Ураганот Офелија ослабна, закана од силни ветрови во Велика Британија и...

Ураганот Офелија ослабна во посттропски циклон, но се уште се заканува со силни ветрови во Велика Британија и Ирска, соопшти Националниот центар за урагани...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО