Баварија: Најлош резултат на сојузниците на Меркел од 1950 година, АфД...

Христијанската социјална унија (ЦСУ), баварската сестринска партија на Христијанско-демократската партија на германската канцеларка Ангела Меркел, на денешните локалните избори во Баварија постигна најлош резултат...

Пукање на роденден во Тексас, четворица мртви

На прославата на детски роденден во градот Тафт, Тексас, се случи престрелка во која четворица мажи беа убиени, а еден повреден. Одделот за јавна безбедност...

Ураганот Лесли остави 300.000 домаќинства без електрична енергија

Ураганот Лесли, кој удри на Португалија, остави 300.000 домаќинства без електрична енергија во земјата, јави Би- Би- Си. Силата на ветерот достигна 176 километри на...

Шведска: Десничарот Кристершон не успеа да собре доволно поддршка за да...

Лидерот на шведската конзервативната Умерена партија Улф Кристершон изјави дека не успеал да собере доволно поддршка за формирање на десноцентристичка коалиција, што значи задачата...

Пронајдена масовна гробница во Либија со 110 тела

Повеќе од 100 тела се пронајдени во масовна гробница во близина на Сирт, поранешното упориште на џихадистите на исламската држава во Либија, зона која...

Референдумот во Македонија една од темите на состанокот на министрите на...

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре ќе се состанат во Луксембург на седница на Советот за надворешни работи на ЕУ. На дневен ред ќе...

Откако го пуштија од труските зандани Брансон клекна покрај Трамп и...

Американскиот свештеник Ендрју Брансон, ден по неговото ослободување од турскиот затвор отиде во Белата куќа каде што клекна покрај претседателот Доналд Трамп и се...

Во невреме на Хималаите деветмина планинари загинаа, меѓу нив и најбрзиот...

  Најмалку седуммина планинари загинале и двајца се водат како исчезнати откако силно невреме го уништи нивниот камп на Хималаи. Меѓу загинатите е и Ким...

ВО БУКУРЕШТ ЦВЕТА ПОРНО-ИНДУСТРИЈАТА:Поубаво е да бидеш курва во клуб секој...

Неколку илјадници девојки во Букурешт, Романија заработуваат од 8.000 па до 50.000 долари, соблекувајќи се пред камери, при што изведуваат еротски и секуални преформанси,...

Во Детроит најдени тела на 11 бебиња скриени во зграда на...

Властите во Детроит, по анонимен повик, пронајдоа тела на 11 бебиња во распаѓање, скриени во таван на зграда на една погребна фирма во градот. Поручникот...

Трамп му се заблагодари на Ердоган за соработката за ослободување на...

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер напиша дека денеска ќе се сретне со американскиот свештеник Ендрју Брансон, ослободен вчера од турскиот суд и му...

Полската полиција ги растера десничарите кои се обидоа да ја спречат...

Полската полиција со солзавец и водени топови ги растера десничарите кои се обидоа да ја спречат првата парада на гордоста во полскиот град Лублин. Повеќе...

Руска црква: Ќе одговориме со иста мерка и одлучно на Екуменската...

Руската православна црква денеска соопшти дека ќе одговори „со иста мерка и одлучно“ на Екуменската патријаршија со седиште во Истанбул поради спорот на Москва...

Околу 70 мигранти пристигнаа на италијанскиот остров Лампедуза

Околу 70 мигранти пристигнаа на италијанскиот остров Лампедуза откако туниски рибарски брод го пронајде нивниот брод на 29 километри од брегот, соопшти италијанската крајбрежна...

Мас: Протестите за отворено и слободно општество се важен сигнал за...

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас смета дека протестите за отворено и слободно општество најавени за денеска во Берлин се важен сигнал за...

Турција ги отфрла тврдењата дека го ослободила свештеникот Брансон под надворешен...

Турската влада денеска соопшти дека надворешниот притисок не е причина за одлуката на судот да го ослободи американскиот свештеник Ендру Брансон од домашен притвор. -...

Трамп: Саудиска Арабија ќе биде казнета ако се докаже дека е...

Американскиот претседател Доналд Трамп посочи дека е можно Саудиска Арабија да е одговорна за исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги и доколку тоа се докаже...

Папата расчини двајца бискупи поради сексуално злоставување малолетници

Папата Франциско расчини двајца чилеански бискупи кои биле инволвирани во скандал со сексуална злоупотреба, соопшти денеска Ватикан. Расчинети се надбискупите Франциско Хозе Кокс Хунеус од...

Силен земјотрес во Тихиот океан, во реонот на Курилските острови

Земјотрес со јачина од 6,7 степени е регистриран на 282 километри северозападно од Курилските острови, во океанот во близина на Далечниот исток, соопшти Геофизичкиот...

САД: Од ураганот Мајкл загинаа 16 лица

Бројот на жртви во САД од ураганот Мајкл е 16, соопштија американските власти. Спасувачките тимови почнаа да ги пребаруваат најтешко погодените места во Флорида....

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО