Европскиот парламент не забрани: Ќебапи и гиро ќе може слободно да...

Европскиот парламент не изгласа синоќа забрана за продажба на гиро и ќебапи бидејќи приговорот за користење фосфати во месото не доби потребно мнозинство. Тоа...

Самоубиствен напад врз полициска академија во Могадишу

Најмалку 13 лица загинаа, кога  напаѓач-самоубиец, облечен во полициска униформа, се разнесе во полициска академија во главниот град Сомалија, Могадишу. Во нападот се повредени 15 лица, а...

Половина од светската популација нема основна здравствена заштита

Најмалку половина од светската популација нема пристап до основна здравствена заштита, а многумина се донесени на работ на  сиромаштија плаќајќи сметки за лекување, соопшти...

САД отвораат нова амбасада во Лондон во вредност од една милијарда...

Вработените во Амбасадата на САД во Лондон од следниот месец ќе се преселат во нивниот нов дом -12-катна стаклена кула со поглед на реката...

Шефот на словенечката дипломатија предлага признавање на „Палестина“

Министерот за надворешни работи на Словенија, Карл Ерјавец денеска изјави дека е „дојдено времето за признавање на независноста на Палестина“. Ерјавец, кој е лидер на...

„Брегзит“ ќе има негативен ефект врз американските интереси во Европа

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија ќе има „главно негативен ефект“ врз американските интереси во Европа, бидејќи Лондон е еден од сојузниците на...

Абас: За Ерусалим се поминати црвените линии

Палестинскиот претседател Махмуд Абас смета дека признавањето на Ерусалим за престолнина на Израел од страна на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп е најголемо злосторство и...

Анкета: САД се покорумпирани откако Трамп е на власт

Американците оценуваат дека општеството е многу покорумпирано откако на власт е Доналд Трамп, покажуваат резултатите од најновата анкета на „Транспаренси интерншнл“. Приближно 60 проценти од...

Ким: Северна Кореја ќе биде најголема нуклеарна сила во светот

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун изјави дека земјата ќе ја направи „најголема нуклеарна сила“ во светот, јави севернокорејската новинска агенција КЦТА. - Северна Кореја...

Тилерсон: САД се подготвени да почнат преговори со Северна Кореја без...

САД изразија подготвеност за разговори со Северна Кореја „без предуслови“ иако остануваат одлучни на сите начини вклучително и со воена акција, да го убедат...

САД: Не забележуваме повлекување на Русите од Сирија

САД соопштија дека не забележале значително повлекување на руските трупи од Сирија, и покрај тоа што рускиот претседател Владимир Путин објави дека ќе се...

Излезе новиот календар со Путин – ем игра чочек, ем е...

Продавниците во руската престолнина, но и ширум земјата, деновиве се преплавени со календари со ликот на Путин. Сега веќе традиционални, овие календари привлекоа големо...

Гори округот Санта Барбара, пожарникарите немоќни

Повеќе десетици луѓе ги напуштиле своите домови поради пожарот кој се шири во близина на округот Санта Барбара, а бегале дури и жителите на...

Париз ги одби барањата на корзиканските националисти, но прифаќа дијалог

Француската Влада вечерва ги одби политичките барања на коризканските националисти, но сепак најави дека е подготвена за дијалог со новата регионална влада на Корзика...

Тилерсон: Мешањето на Русија во изборите во САД е хибридна војна

Руското мешање во минатогодишните претседателски избори во САД претствува хибридна војна од страна на Москва, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон. - Претседателот на...

САД не ги обнови санкциите против Иран

Конгресот на САД до денеска не донесе одлука за повторно воведување санкции кон Иран, со што истече рокот од 60 дена што му го даде американскиот претседател...

Тилерсон оптимист околу денуклеаризацијата на Северна Кореја

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон е оптимист во врска со преговорите за денуклеаризација на Северна Кореја, соопшти претставник на неговиот кабинет, кој побарал...

ЕУ ќе има единствена база на податоци за борба против криминалот

Европската унија планира да изработи единствена база на гранични и визни податоци, за да се избегнат пропустите и да се зајакне борбата против меѓународниот...

Макрон: Ја губиме битката против климатските промени

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Париз истакна дека светот ја губи битката во борбата против климатските промени. - Не реагираме доволно брзо. Сите мораме...

Еден загинат и 21 повредени при експлозија во Австрија

Еден загинат и 21 повредени се најновиот биланс на жртвите при експлозија што утринава се случи во големиот терминал за природен гас во местото Баумгартен во...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО