НАСА предупредува: Гравитацијата на Месечината ќе предизвика уште посилни поплави во...

Според НАСА, крајбрежните подрачја во Америка за една деценија ќе доживеат „драматичен“ пораст на висока плима и поплавување поради месечевиот циклус, пренесува „CNN“. Брзиот пораст...

„Жената-лилјак“ од Вухан крие нешто за потеклото на коронавирусот!?

Научникот Ши Женгли тврди дека не постои тајна кога станува збор за истражување на коронавирусот, но јавноста го доведува во прашање тоа и се...

Сопругата на шпанскиот премиер има Ковид-19

Владата на Шпанија рано утрово соопшти дека сопругата на премиерот Педро Санчез вила позитивна на тестот за коронавирус. Тестот на Бегоња Гомез бил направен во...

Маск: Вградување на сензори во човечкиот мозок догодина

Директорот на Тесла, Елон Маск повторно зборуваше за иднината на вештачката интелигенција и улогата што ја има неговата компанија во создавањето услови за симбиоза...

Од полноќ цела Франција е во карантин

Од полноќ цела Франција е во карантин, работат само продавници за храна, аптеки и бензински пумпи Франција се реши на овие драконски мерки поради...

Микробиологот кој ја откри еболата: Коронавирусот е многу, многу полош!

Еден од водечките светски микробиолози, професорот Пeтер Пиот, изјави дека новиот вид коронавирус е „многу, многу полош од еболата“, пренесува Sky News. Пиот во 1976...

Сноуден предупредува: Мерките за контрола на луѓето во пандемија, би можеле...

Следењето на луѓето во текот на пандемијата на коронавирусот би можело подоцна да се претвори во апсолутно кршење на приватноста на луѓето и човековите...

Шлаканицата за Макрон – од друг агол/ВИДЕО

Францускиот претседател Емануел Макрон беше удрен со шлаканица вчера при официјална посета на одделот Дром во југоисточна Франција, а новото видео, покажува поинаков агол...

Талибанските борци позираат во напуштени американски авиони

Талибанските борци денеска позираат во напуштени американски авиони, по влегувањето на аеродромот во Кабул, и неколку часа откако последниот американски војник го напушти Авганистан. ...

Трамп им се спротивстави на здравствените експерти, телевизиите го прекинаа емитувањето...

Американскиот претседател Доналд Трамп со четворица припадници на неговата администрација задолжени за справувањето со коронавирусот, одржа брифинг од кој си заминаа големите медиумски куќи...

Сè обиделе да го спасат Бејрут! Последна фотографија на хероите во...

На социјалните мрежи се појави фотографија која ги покажува последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да го спречат ширењето на огнот во пристаништето...

Виролозите кои шират песимизам сега велат дека се ближи крајот на...

Бројот на луѓе кои страдаат од ковид -19 во Велика Британија се намалува, се поблиску се до колективниот имунитет, па дури и најпесимистичките епидемиолози...

Американски научници откриja: Најчистиот воздух на светот е над овие води

Научници од американскиот универзитет Колорадо сметаат дека го пронашле местото со најчист воздух на светот. Очекувано, се во близина на кое било подрачје населено...

Веруваа дека се први што се справија со короната, сега се...

Се поголемиот број новозаразени со делта сојот на Нов Зеланд, го натера министерот за образование Крис Хипкинс јавно да ја доведе во прашање ефикасноста...

Израелска студија потврдила „долг ковид“ кај 11 отсто деца

Повеќе од 10 проценти од израелските деца дијагностицирани со коронавирус покажуваат знаци на таканаречен „долг Ковид 19“, односно долгорочни ефекти од болеста, објави во...

Југот во пламен, северот под вода: ЗАСТРАШУВАЧКО предупредување за иднината на...

Европејците ќе мора да се навикнат на поплави и пожари, а екстремните временски настани веројатно ќе се зголемат и ќе станат почести, предупредија водечките...

Предозирани пациенти со Ивермектин ги полнат болниците во САД

Кога пред неколку дена влијателниот водител Џо Роган објави дека е позитивен на коронавирус и дека зема Ивермектин, илјадници Американци побрзале да се снабдат...

НАСА ги спушти милјардерите на земја: Летнавте, ама не сте астронаути!

Сонот на милијардерите Ричард Бренсон и Џеф Безос да станат астронаути е растурен бидејќи НАСА ја прошири дефиницијата за тој поим. Поради новите правила...

Италијанска двојка по 60 години заедно, починаа од коронавирусот во само...

Италијанска двојка, која 60 години поминала во љубов и заеднички живот, починале од коронавирус еден по друг, за само два часа. Севера Белоти (82)...

Во Виена извршена трансплантација на бели дробови кај лице со коронавирус

Минатата недела на Медицинскиот универзитет во Виена била извршена итна и многу комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка, кај која поради Ковид-19...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети