Мадуро: САД планираат инвазија врз Венецуела

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро вчера ги обвини САД дека планираат инвазија врз неговата земја. – Американската администрација усвои план за инвазија врз Венецуела со...

Извлечени уште три лица од под урнатата зграда во Хаг

Припадниците на холандската спасувачка служба извлекоа три лица од под урнатините на трикатната зграда во Хаг која се урна после експлозија на гас. Се уште...

Бела куќа: Трамп подготвен повторно да воведе блокада на Владата

Претседателот на САД, Доналд Трамп е подготвен повторно да воведе блокада на Владата или да прогласи вонредна состојба доколку Конгресот не одобри пари за...

Деветмина повредени при експлозија на гас во Хаг

Најмалку девет лица се повредени попладнево при уривањето на дел од станбена зграда во холандскиот град Хаг, предизвикано од експлозија на гас, соопштија спасувачките...

Кинезите изградија кула – прочистувач на воздухот/Видео

Eкспериментална кула за која се вели дека е најголемиот прочистувач на воздухот во светот, со височина од над 100 метри, e подигната во кинескиот...

Се оштети леталото на Маск за заминување на Марс, полетувањето ќе...

Елон Маск, основачот и директор на „Тесла Моторс“ и „Спејс-Икс“, соопшти дека неговото летало „Старшип“ е оштетено поради силните ветрови во Тексас и дека...

Нудат 57.000 евра за работа од 4 дена неделно – никој...

Службата за контрола на летови во Нов Зеланд тврди дека не може да пополни работни места за кои не се потребни никакви посебни квалификации,...

Американски медиуми отпуштија од работа повеќе од 1.000 новинари

Три големи американски медиумски куќи во изминативе три денови поради лошите финансиски резултати од работа отпуштија околу 1.000 новинари, уредници и други вработени, а...

Земја од соништата – среде Европа, а нема аеродром, ни железница

Иако е најбогатата земја во Европа, Лихтенштајн нема аеродром, ни железница, а граѓани имаат пауза за ручек од 90 минути. Во текот на тие час...

Експлозија во Хаг

Дел од една станбена зграда се урна попладнево во холандскиот град Хаг, при експлозија нејверојатно предизвикана од истекување на гас, соопшти локалната полиција. Холандската телевизија...

Израел одобри извоз на канабис за медицински цели

Израелската Влада денеска одобри извоз на канабис во медицински цели, јави ДПА. Израелското Министерство за здравство соопшти дека „по долг период на сериозни дискусии и...

Под притисок на САД,Британците одбиле да и го вратат златото на...

 Во Централната банка во Велика Британи се наоѓаат венецуелските резерви на злато во вредност од осум милијарди долари. Оваа земја побарала да и се...

Во поплави и свлечишта загинаа 68 лица во Индонезија

  Најмалку 68 лица загинаа, а илјадници ги напуштија нивните домови поради поплавите и свлечиштата на индонезискиот остров Сулавези, соопштија локалните претставници. Евакуирани се околу 6.700...

На Филипини загинаа 27 лица на миса во црква

Најмалку 27 лица загинале во двојниот напад на црква на филипинското острово Џоло, упориштето на Исламската организација Абу Сајаф . Нападот се случил два дена...

Франција и Германија по 65 години го обновија Елисејскиот договор

  Новиот документ од Ахен треба да помогне Германија да биде примена во постојано членство на Советот за безбедност на Обединети нации, за да се...

Седница на Советот за безбедност на ОН, Помпео бара да се...

Во тек е седницата на Советот за безбедност на ОН за Венецуела. Русија, Кина, Јужна Африка и Екваторска Гвинеја безуспешно се обидоа да ја...

Ултиматум до Венецуела: Западните сили бараат распишување избори во рок од...

Франција, Германија и Шпанија денеска најавија дека ќе го признаат Хуан Гуаидо за легитимен времен претседател на Венецуела, доколку властите во Каракас во рок...

Најмалку девет загинати и речиси 300 исчезнати по пукањето на рударската...

Најмалку девет лица загинаа, а речиси 300 други се водат како исчезнати по пукањето на рударска брана во југоисточниот дел на Бразил, соопштија денеска...

Трамп: Постигнат договор за привремено деблокирање на Владата

Американскиот претседатал Доналд Трамп во обраќање пред своите соработници и новинарите денеска во Белата куќа објави дека демократите и републиканците се договориле за привремено...

Најмалку двесте исчезнати по пукањето на рударската брана во Бразил

Најмалку двесте луѓе се исчезнати откако денеска пукна рударска брана во југоисточниот дел на Бразил, поплавувајќи го подрачјето во близина на населбата Вила Фертеко,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети