„Тајно сестринство“ во Австралија ја поддржува Саудијката Ал-Кунун

Четири жени во топлес денеска протестираа во Сиднеј во знак на поддршка на Саудијката Рахаф Мохамед Ал-Кунун, во момент кога Австралија почнува да го...

Ким ветува „резултати“ на втората средба со Трамп

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за време на посетата на Пекинг вети дека неговата втора средба со претседателот на САД, Доналд Трамп ќе доведе до...

Салвини: Примањето бегалци во ЕУ е самоубиствено однесување

Прифаќањето нови бегалци во Европа е самоубиствено однесување, оцени италијанскиот вицепремиер Матео Салвини на синоќешната заедничка прес – конференција со полскиот министер за внатрешни...

Радио-сигнали се повторуваат длабоко во Вселената

Повторените радио-сигнали доаѓаат од галаксија оддалечена од 1,5 милијарди светлосни години, тврдат научниците. Тој феномен ја продлабочува мистеријата и нуди потенцијална можност за конечно да...

Трамп имал напад на гнев: Оди на границата со Мексико лично...

Откако наеднаш го прекина состанокот со демократските лидери во Белата куќа за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, американскиот претседател Доналд Трамп одлучи...

„Жолтите елеци“ основаат партија

Жаклин Муро спаѓа во главните и умерени учесници во протестното движење „жолти елеци“ во Франција, а нејзнината нова партија би требало да излезе на...

Ќе биде ли ова најскапиот развод на светот? Милијардерот Џеф Безос...

Извршниот директор на Амазон. Џеф Безос (54) и неговата сопруга Мекензи Безос објавија дека се разведуваат по 25 години брак. Веста за разводот двојката...

Авион кој сообраќал од Келн за Солун погоден од гром

Авион од авиокомпанијата „Јуровингс“ (Eurowings) по полетувањето од Келн со крајна дестинација Солун, бил погоден од гром, објави третиот канал на грчката државна телевизија...

Снежни бури во Европа, Австрија затрупана во снег

Сите австриски спасувачки служби, пожарникари, војска и комунални служби за чистење патишта веќе неколку дена се во константна борба против досега најголемите наноси на...

Евакуирани странски конзулати во Мелбурн и Канбера

Неколку странски конзулати во австралиските градови Мелбурн и Канбера се евакуирани денеска откако примиле сомнителни пакети. На интернет страницата на австралиската Влада се објавува дека...

Французите собраа илјадници евра за боксерот Детинге кој за некои е...

За поранешниот француски боксерски шампион Кристоф Детинге, кој и се предаде на полицијата откако го снимија камери како удира нејзини припадници за време на...

Во Јапонија спиењето на работно место станува дел од работните обврски

Јапонските работодавачи одлучија спиењето на работното место да стане дел од работните обврски на секој вработен. Тоа не значи дека вработените ќе спијат на работното...

Силна бура од снег и дожд блокира делови од Либан

Бура проследена со силни врнежи од снег и дожд предизвика блокада на делови од Либан. Загрозени се и десетици илјади сириски бегалци, од кои голем...

Зголемен бројот на полицајци пред британскиот Парламент поради вербално насилство

Лондонската полиција соопшти дека го зајакнала присуството пред британскиот Парламент, откако околу 55 пратеници се пожалиле на вербално насилство во време кога се интензивира...

Неколку интересни факти за севернокорејскиот лидер кој денес полни 35 години

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска го прославува 35. роденден и по тој повод „Спутник интернешнал“ објави пет најинтересни факти за него. Роденденот на првиот човек...

Патријарх Кирил: Паметните телефони водат до aнтихрист

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил рече дека капацитетот за собирање податоци што го имаат уредите како што се паметните телефони може да...

Макрон разговараше во Трамп за повлекување на американските сили од Сирија

Францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговараше со американскиот колега Доналд Трамп за планот на Вашингтон да ги повлече силите од Сирија, соопшти Елисејскиот дворец. –...

Во зимското невреме во Европа загинаа 12 луѓе

Зимското невреме ширум Европа продолжи и денеска со тешки последици, а во последните седум дена во несреќи поврзани со невремето загинале 12 луѓе. Стотици луѓе...

Авганистанските талибанци ги откажаа мировните преговори со Американците

Авганистанските талибанци денеска соопштија дека ги откажуваат планираните мировни преговори со американски претставници во Катар поради несогласување за агендата. – Двете странии се согласија да...

Цената на нафтата порасна над 58 долари за барел

Цената на нафтата на светските берзи денеска одново забележа зголемување, продолжувајќи го најдолгиот пораст во последните 17 месеци поттикнат од намаленото производството на енергенсот,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети