Во Германија паѓал град со големина на топче за голф

Германската покраина Баварија, особено Минхен и околината, синоќа ги зафатило силно невреме кое предизвикало голема штета, а повеќе лица се повредени. Во покраината паѓал град...

Каталонија ќе забрани пушење во автомобили, на стадиони и на автобуски...

Владата на шпанската област Каталонија планира да го забрани пушењето во приватните автомобили, на стадиони и автобуски постојки, а новите закони може да влезат...

Најмалку едно лице загина при пад на хеликоптер во Њујорк

Најмалку едно лице загина откако денеска хеликоптер се урна врз зграда на Менхетен, во Њујорк. Како што јавуваат странските агенции, њујоршките пожарникари соопштиле дека нивните...

Чешка полиција: Закани за вооружени напади на училишта

Чешката полиција денеска соопшти дека презема мерки за заштита на некои училишта во земјата откако добила информации дека постои закана за вооружени напади на...

Британската полиција уапси деветмина албански дилери во Лондон

Британската полиција уапси деветмина Албанци и со тоа прекина група трговци со кокаин, кои дејствувале на периферијата на Лондон. Албанците, кои го ширеле кокаинот меѓу...

Клинтон и Олбрајт на прославата на годишнината од влегувањето на...

Поранешниот претеседател на САД, Бил Клинтон и државната секретарка во неговиот втор мандат, Медлин Олбрајт, ќе присуствуваат на одбележувањето на свеченоста од 20-годишнината од...

Руската полиција откри украдени дијаманти вредни три милиони долари

Руската полиција пронајде украдени дијаманти вредни околу три милиони долари и преку 2,5 милиони долари готовина во станови и куќи на криминална група која...

Шведската полиција застрела маж на железничката во Малме

Шведската полиција застрела маж на главната железничка станица во Малме, кој се однесувал „заканувачки“, соопшти полицијата. Станицата во центарот на Малме е евакуирана по инцидентот. –...

Што ќе потопи, ќе потопи: Нивото на морињата може да порасне...

Океаните прекриваат две третини од планетата и се пресудни за животот на Земјата поради што се зголемува загриженоста кај научниците, кои предупредуваат дека до...

Официјално стартува трката за наследник на Тереза Меј

Првата фаза од трката за наследник на Тереза Меј официјално започна денеска со предавањето на кандидатурите што ќе треба да бидат поддржани од осум...

ОН: Без спасувачки бродови во Медитеранот ќе има „крваво море“

ОН предупредуваат дека ризикот од мигранти и бегалци кои доживуваат бродолом во Медитеранот е поголем од кога и да е, поради недостиг од спасувачки...

На денот на изборите во Казахстан, 500 уапсени

Казахстанската полиција приведе стотици демонстранти во Нурулстан и и Алмати, кои излегоа на улиците на барање на забранетата политичка партија Демократски избор на Казахстан,...

Хуавеј е прашање на национална безбедност, а не трговија, сметаат САД

Министерот за финансии на САД Стивен Мнучин изјави денеска дека чекорите кои ги презема американската влада против кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеј технолоџи“ се однесуваат...

Прамен од Бетовен на аукција во Сотби

Во вторник, познатата аукциска куќа Сотби ќе лицитира необичен предмет. Станува збор за прамен од косата на познатиот германски композитор Лудвиг Ван Бетовен, јавува...

Џонсон му „лупнал“ слушалка на Трамп, мислел дека е шега

Борис Џонсон, поранешниот британски министер за надворешни работи и сегашен кандидат за премиер на таа земја, изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп, при неодамнешната...

Се повеќе студенти во САД се гладни или се бездомници

Се поголем број студенти од САД се гладни или се бездомници, според студијата изработена од непрофитабилната организација „Hope Center for College, Community and Justice”. Во...

Борис Џонсон: Нема да им платам на ЕУ 39 милијарди фунти...

Поранешниот британски министер за надворешни работи Борис Џонсон, фаворит за нов британски премиер, рече дека ќе одбие да плати „сметка за разводот“ од 39...

Зариф: Европа не е во позиција да го критикува Техеран

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, изјави денеска дека Европа не е во позиција да го критикува Техеран за воените капацитети и...

Речиси 550 ресторани и кафулиња затворени во Техеран поради непочитување „исламски...

Речиси 550 ресторани и кафулиња се затворени во Техеран поради непочитување на „исламски морал“. Тоа го соопшти полицијата во главниот град на Иран. -Приведени се...

Несреќа на роденденот на кралицата Елизабета II, стражар падна од коњ/видео

На прославата на роденденот на кралицата Елизабета Втора дошло до несреќа во која е повреден еден стражар, кога коњ го отфрлил од себе. Повреден...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети