Штрајк на вработените во јавната администрација во Франција

На повик на еден од најголемите француски синдикати, левичарската Генерална конфедерација на трудот (ЦГТ), денеска ширум Франција се одржа штрајк на вработените во јавната...

Француското Собрание усвои закон „против насилниците“ на протести

Француското Национално собрание денеска со огромно мнозинство, во првото читање, го усвои контроверзниот закон „против насилниците“ на протести, јави дописникот на МИА. Законот е усвоен...

Трамп: Ако треба ќе изградиме „човечки ѕид“

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер напиша дека на границата со Мексико ако треба ќе се изгради „човечки ѕид“. – Неверојатен број на луѓе доаѓа...

Мексико: Не го поддржуваме Мадуро, ние сме за дијалог

Владата на Мексико денеска соопшти дека не го брани претседателот на Венецуела, Николас Мадуро откако САД и некои држави од Европа и од Јужна...

Осквернавен гробот на Карл Маркс

Непознати сторители го осквернавиле гробот на Карл Маркс, што се наоѓа на гробиштата „Хајгејт“ во северниот дел на Лондон. – Споменикот на Карл Маркс е...

Во Квинсленд пронајдени две тела при чистење по поплавите

Австралиските власти извлекоа две машки тела од одводните води за време на чистењето по поплавите што ја погодија североисточната сојузна држава Квинсленд, соопшти полицијата. –...

Помпео ја поздрави одлуката на повеќето европски земји за признавање на...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ја поздрави одлуката на 20 европски земји, меѓу кои и Македонија. за признавање на Хуан Гуаидо за привремен...

Гуаидо доби поддршка од земјите членки на Групата Лима

Групата Лима по состанокот во главниот град на Канада, Отава посветена на Венецуела објави декларација со 17 точки. Дури 11 од 14 земји членки на...

Го убиле оти не ја знаел Библијата на памет

Полицијата конечно поднесе обвинение за смртта на седумгодишното момче Итан, кое почина минатата година во април во Висконсин, откако беше „казнето“ поради тоа што...

Фридом Хаус: Пад на демократијата во светот

Демократските слободи во САД се загрозени од постапките на американскиот претседател Доналд Трамп што води кон влошување на состојбата со демократијате низ целиот свет,...

Вотел: Исламската држава е на раб на пропаст

Командантот на американските сили на Блискиот Исток, генерал Џозеф Вотел денеска изјави дека радикалната група Исламска држава (ИД), која претходно држеше под конторла големи...

ЕК ќе го блокира спојувањето на подружници на „Сименс“ и „Алстом“

Европската комисија утре ќе донесе одлука за блокирање на планираното спојување на подружниците за производство на шински возила на германскиот гигнат „Сименс“ и на...

Европарламентот по грешка ги блокираше сајтовите со британски домејн

Европскиот парламент денеска по грешка на 30-тина минути ги блокираше сите сајтови што го содржат британскиот домејн „.co.uk“. Извори од Европарламентот потврдија дека грешката прв...

Иран го предупреди Израел на „цврст и соодветен” одговор

Иран денеска го предупреди Израел на „цврст и соодветен“ одговор доколку продолжи да напаѓа цели во Сирија, каде Техеран го поддржува сирискиот претседател Башар...

Папата одржа миса во Абу Даби пред 180.000 луѓе

Околу 180.000 луѓе присуствуваа денеска на мисата во Абу Даби, која ја предводеше папата Франциско, прв римокатолички поглавар, кој го посети Арапскиот Полуостров. Портпаролот на...

Нетанјаху отвора свој телевизиски канал

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху отвора сопствен ТВ канал на Фејсбук, со цел да ги дистанцира главните медиуми и да обезбеди реално известување пред...

Осум жртви во Париз, едно лице уапсено под сомнеж дека го...

Бројот на загинати при пожарот во станбена зграда во Париз се зголеми на осум лица, 30-на други се повредени, меѓу кои има и шестмина...

Гутереш: ОН ќе останат неутрални во врска со Венецуела

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека светската организација нема да учествува во ниту една инцијатива на групите што се формираат во врска...

Трамп денеска ќе одржи говор за состојбата на нацијата

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе го одржи говорот за состојбата на нацијата кој веќе еднаш беше одложен. Говорот ќе се одржи во момент на...

Кинеска Нова година, што носи среќа во годината на Свињата

Кинеската Нова година е тука, а со неа доаѓа мноштво верувања врз основа која може да се одреди како следните 12 месеци ќе изгледаат...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети