Како различните народи го прославуваат Божик на 7 јануари

Најрадосниот христијански празник се одбележува по грегоријанскиот и јулијанскиот календар, односно на 25 декември и на 7 јануари. Бројот на земјите во кои Божик се...

Малезискиот крал абдицираше, одлуката стапува на сила веднаш

Малезискиот крал Мухамед Петти денеска абдицираше, што е првпат монарх во оваа земја да се повлече од тронот пред истекот на петгодишниот мандат. Кралската абдикација...

Најмалку 30 рудари загинаа во Авганистан

Најмалку 30 рудари денеска загинаа во северно авганистанската провинција Бадакшан, по лизгање на земјиштето, соопшти полицискиот командир на провинцијата, Санаулах Рохани. Тој рече дека седуммина...

Силен земјотрес го погоди Бразил во близина на границата со Перу

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени вчера го погоди западниот дел на Бразил, во близина на границата со Перу. За сега нема извештаи за...

Одложени летови во Украина, авион излетал од пистата додека се подготвувал...

Неколку летови се одложени на меѓународниот аеродром во украинскиот град Лавов откако патнички авион на „Туркиш ерлајнс“ излета од пистата додека се подготвуваше да...

Меј: Ако пропадне договорот, се наоѓаме на непозната територија

Доколку Парламентот не го прифати договорот за Брегзит, Британија ќе се најде на непозната територија, изјави денеска британската премиерка Тереза Меј. – Ако договорот не...

Спасени 549 мигранти во Средоземно море

Шпанската поморска служба за спасување во текот на викендот успеа да спаси 549 мигранти кои се обиделе да преминат преку Средоземно море. Службата соопшти дека...

Американските демократи сакаат деблокада на Министерството за финансии

Претседавачот со Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси рече дека демократите планираат да донесат поединечни акти со кои ќе продолжи работата на...

Моравјецки: Ќе ги затвориме сите „ескејп соби“

Полска ќе ги затвори сите „ескејп соби“ кои не ги исполнуваат безбедносните стандарди, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Тој ова го изјави по пожарот...

Папа Франциско: Европските лидери да не се препукуваат околу мигрантите

Папата Франциско денеска ги повика европските лидери да прекинат со препукувањата во врска со судбината на 49 мигранти „заглавени“ на два хуманитарни спасувачки брода...

Поради снежни врнежи, откажани летови на островот Хокаидо во Јапонија

Околу 2.000 патници се приморани да останат на островот Хокаидо, северна Јапонија, откако беа откажани 105 летови на аеродромот во Сапоро, поради силни снежни...

Во Калифорнија од грип починале 42 лица

Во Калифорнија од грип починаа 42 лица, соопштија властите. Смртните случаи од грип се појавија во октомври, кога почна сезоната на грип во земјата. Вообичаено...

Најмалку седум жртви во пад на автобус во клисура во Индија

Шестмина ученици и возачот загинаа вчера во северниот дел на Индија кога училишен автобус излетал од патот и паднал во клисура, соопшти полицијата. Во инцидентот...

Пораѓањето на жена која е во кома десет години отвори истрага...

Полицијата во Аризона отворила истрага за случајот на жена која веќе десет години се наоѓа во вегетативна состојба, а која се породила кон крајот...

Поради снежни врнежи, хаос во сообраќајот во Германија и Австрија

Силни снежни врнежи денеска предизвикаа хаос во сообраќајот во делови на Германија и Австрија, бидејќи властите во двете земји поради опасност мораа да затворат...

Во Франција демонстрираа 25.000 „жолти елеци“, претежно со тензии со полицијата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека на собирите ширум Франција во 15 часот имало 25.000 „жолти елеци“, а состојбата беше затегната во Париз, но...

Пет тинејџерки загинаа во пожар во „Ескејп рум“ во Полска

Пет тинејџерки загинаа, а едно момче е повредено во пожар кој избувнал во таканаречена „Ескејп рум“ (Escape room) во северна Полска. Девојчињата имале 15 години,...

Најмалку 4.000 „жолти елеци“ предизвикаа тензии во Париз

Најмалку 4.000 лица со жолти елеци, според полициски извори, излегоа да демонстрираат во Париз. Демонстрантите се собраа во 14 часот на плоштадот пред градското...

Најмалку тројца убиени во пукањe во куглана во Калифорнија

Најмалку тројца мажи се убиени, а четворица се повредени во пукањето во кугланата во близина на Лос Анџелес. Полицијата на градот Торанс претходно на Твитер...

Вартоломеј потпиша томос за автокефалноста на црквата во Украина

Вселенскиот патријарх Вартоломеј потпиша томос, односно документ за автокефалноста на православната црква во Украина. Во пресрет на потпишувањето на документот се одржа молебен на кој,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети