Металург го освои турнирот “Мастер Гренобл“

Ракометарите на Металург го освоија првото место на силниот меѓународен турнир во Гренобл, Франција, откако во финалето ја совладаа силната екипа на Ирун Бидасоа...

Даскаловски  ја заврши репрезентативната кариера

Златко Даскалоски одигра значајна улога во триумфот над Чиле, бранејќи го клучниот пенал на една минута до крајот за печат на победата. Ова е идеален...

Заврши првенството за Лука Циндриќ

Во пресрет на клучниот натпревар против Германија, кој ќе се одигра денеска, селекторот на Хрватска Лино Червар, остана без еден од најдобрите ракометари на светот,...

Ме боли к…., ова е борба за живот!

Ракометна репрезентација на Хрватска, значително ги намали шансите за пласман во полуфиналето на Светското првенство во Дансак и Германија,  откако загубија во првиот натпревар...

И ние бевме млади, ама гиневме на терен

Последниот ден на СП беше одбележан и со поостри критики за младите играчи кои не успеаја да ја оправдаат довербата и потрфлија комплетно на...

Металург го освои турнирот “Мастер Гренобл“

Ракометарите на Металург го освоија првото место на силниот меѓународен турнир во Гренобл, Франција, откако во финалето ја совладаа силната екипа на Ирун Бидасоа...

СП ракомет: Кикс на Хрватска што може да ја чини полуфинале

Репрезентацијата на Бразил направи големо изненадување на ракометниот Мундијал совладувајќи ја фаворизираната Хрватска вечерва во последниот натпревар од третата рунда во Групата – Е....

Бразил и го зеде скалпот на Хрватска

Ракометната репрезентација на Бразил го приреди најголемото изненадување во главната групна фаза на Светското првенство во Германија и Данска, откако во Келн и го...

Тој е Мистер туризам, а во ракометот влезе преку таткото на...

Статусот на професионален спортист на мажите им носи големи успеси кај жените, но со мирна душа може да се каже дека хрватскиот ракометен репрезентативец...

Македонија едвај го победи Чиле и заврши на 15. место на...

Македонската ракометна репрезентација го освои 15. место на Светското првенство во Германија и Данска. Избраниците на селекторот Раул Гозалез, за пласман на петнаесетата позиција...

Лазаров: Полека заличуваме на вистинска репрезентација, треба да учиме од грешките

Најдобриот македонски ракометар на сите времиња, Кирил Лазаров не е разочаран од поразот од Русија и прикажаното во досегашниот дел од Мундијалот. Ни се повторуваат...

Македонија доби ракометна лекција и од Русија

Македонската ракометна репрезентација го претрпе и четвртиот пораз во низа на Светското првенство во Германија и Данска и нема да го подобри пласманот од...

Многумина со микроскоп ги бараа моите грешки, но навивачите секогаш ме...

Хрватската ракометна репрезентација пренесе четири бода во главната фаза на Светското првенство во Данска и Германија. Избраниците на тренерот Лино Червар, во последниот натпревар...

Кире Лазаров е МВП на групната фаза на СП

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров е најкорисниот играч по првата фаза на Светското првенство 2019 кое се одржува во Германија и во Данска. Лазаров има...

Лазаров: Доколку продолжиме да работиме на овој начин, Македонија има иднина

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кире Лазаров изјави дека нашите ракометари одиграле квалитетно при поразот од Исланд во последниот меч за нас во групната...

Раул: Се обидовме да ја минеме групата, но не успеавме

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалез на пресот по мечот со Исланд изјави дека ракометарите одиграле добро прво полувреме, благодарение на одбраната и голманот Борко...

Манасков по поразот од Исланд: Ова е реалноста во моментов за...

Крилото на репрезентацијата на Македонија, Дејан Манасков по денешниот пораз од Исланд со 24-22 изјави дека ова е реалноста во моментов за оваа репрезентација,...

СП во ракомет: Македонија загуби и од Исланд, ќе разигрува за...

Македонската ракометна репрезентација го претрпе третиот и најболен пораз на Светското првенство во Германија и Данска. Овој пат во директен дуел за пласман во...

Алекс Душебаев ги спушти на земја Хрватите: Балиќ беше одличен играч,...

Поранешниот ракометар на македонскиот ракометен шампион Вардар, Алекс Душебаев игра одлично за Шпанија на Светското првенство во Германија и Данска, а по убедливата победа...

Македонија убедливо поразена од Шпанија, мечот со Исланд за „црвено –...

Македонската ракометна репрезентација го претрпе и вториот пораз во четвртиот натпревар на Светското првенство во Германија и Данска. Избраниците на селекторот Раул Гонзалез, овој...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети