Кастратовиќ на клупата на шампионот на Саудиска Арабија

Црногорскиот ракомет стратег Зоран Кастратовиќ, во новата сезона ќе има нов предизвик. Тој го презема шампионот на Саудиска Арабија, Ал Мудар. Кастратовиќ минатата сезона...

Кил го сака потписот на Де Варгас

Бундеслигашот Кил го ангажира Венсан Жерар како замена за Никлас Ландин за следната сезона, но веројатно нема да смета на него на долг рок....

Треба уште многу да учиме и да работиме

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров, по поразот од Црна Гора на ЕП, истакна дека некои играчи одиграле далеку под ниво и не...

Бараат тестирање пред секое коло 

Новата сезона во шпанската ракометна лига - АСОБАЛ ќе стартува утре со натпреварот меѓу Бидасоа и Адемар Леон. Елитната шпанска ракометна лига ќе брои...

Паличка се враќа на голот на „Лавовите“

Голманот на шведската ракометна репрезентација Андреас Паличка, наскоро би можел да се врати на голот на својот клуб Рајн Некар Левен. Поради повреда на...

Матијас Гидсел најдобар стрелец и МВП на СП

Данска ја одбрани светската круна и влезе во историјата како уникатна генерација, кој најмалку до крајот на јануари 2025 година ќе ја чува светската...

Целје храбро го положи оружјето во Барселона

Бранителот на титулата во Ракометната Лига на шампиони, тимот на Барселона останува перфекнта во новата сезона, откако на домашен терен забележа победа над словенечкиот...

Еурофарм Пелистер го растури Татран Прешов

Битолскиот ракометен тим Еурофарм Пелистер, забележа убедлива победа над словачкиот Татран Прешов со 28:16 (11:7), во рамките на Регионалната СЕХА лига. Битолчани од почетокот...

Дувњак и Екберг уште три години ќе го носат дресот на...

Хрватскиот интернационалец Домагој Дувњак и Швеѓанецот Никлас Екберг, ја продолжија соработката со германскиот бундеслигаш Кил. Тие потпишаа договори кои ги обврзе да ги бранат...

ЕХФ дозволи присувство на вакцинирани навивачи на Ф4 во Будимпешта

Европската ракометна федерација (ЕХФ) дозволат присуство на гледачи на претстојната завршница од Лигата на шампионите во женска конкуренција, која на 29 и 30 мај...

Билети за мечот Вардар – Мешков ќе се продаваат и пред...

За натпреварот од 2. коло од ракометната Лига на шампиони меѓу Вардар и Мешков Брест, билети ќе може да се купат и пред самиот...

Португалците стартуваат без тренер на СП

Ракометната репрезнетација на Португалија, првите два натпревари на Мундијалот, против Исланд и Јужна Кореја, ќе ги одиграат без селекторот Паоло Переира. Имено, тој ќе мора...

Сагосен две недели на принуден одмор

Германскиот ракометен бундеслигаш Кил, објави добри вести во врска со повредата на 26-годишниот Норвежанец Сандер Сагосен. Норвежанецот се здоби со повреда по еден прекршок...

Линдберг останува во дресот на „лисиците“

Прво спортскиот директор на клубот, Стефан Кречмар, минатиот октомври му „прости“, велејќи дека „немал потежок разговор во кариерата“, па во данските медиуми изјави дека...

Шпанска лекција за Германија

Ракометната репрезентација на Шпанија со триумф над Германија со 32:28, го стартуваше вториот круг на Светското првенство во Египет. Шпанците беа подобар противник на...

Савевски: Мора да дадеме 200 % против вакви противници

Селекторот на македонската женска ракометна репрезентација Љубомир Савевски, имаше пофални зборови за раометарките и покрај тоа што настапот на ЕП го завршивме со три...

Вардар во вториот шешир за ждрепката за групите во ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одреди четирите шешири за ждрепката, за групната фаза на Лигата на шампионите. Ситеш 16 екипи се поделни во четири...

Веспрем го задржа Лауге Шмит

Данскиот интернационалец Расмус Лауге Шмит ја продолжи соработката со унгарскиот ракометен шампион Веспрем до 2024 година. Претходниот договор на 29-годишникот истекуваше на крајот од...

Е. Пелистер го среди Кадетен Шафхаузен

Екипата на Еурофарм Пелистер го одбрани домашниот терен и со голема победа над швајцарски Кадетен Шафхаузен (27:26) во рамки на осмата рунда направи голем...

Чема Родригез нов селектор на Унгарија

По големото разочарување на Европското првенство на свој терен, кога унгарската ракометна репрезентација испадна уште по групната фаза, федерацијата одлучи да го смени селекторот....

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети