Раул Гонзалез повеќе не е селектор на Македонија

Ракометната Федерација на Македонија, обелодени дека  спогодбено го раскинала договорот со селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез.  По завршувањето на Светското првенство во...

Се самоуби српски ракометар

Српскиот ракометен репрезентативец Новак Бошковиќ извршил самоубиство во својот дом, јавија српските медиуми. Тој настапуваше за националниот тим на Србија на Европското првенство во...

Загреб преголем залак за Металург

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург со пораз ги отвори официјалните натпревари во 2019 година и во СЦ „Борис Трајковски“ загуби од Загреб со 36:24, кој...

Осијек ќе биде домаќин на Ф4 турнирот во СЕХА лига

Менаџментот на Регионалната СЕХА лига наскоро ќе го обелодени градот домаќин на осмиот завршен турнир. Според календарот, годинава нешто подоцна, од 19 до 21...

По петти пат 350 деца ќе учат ракомет од Кирил Лазаров

Претстојното лето (19 јуни – 1 јули) во Охрид по пети пат преку 350 деца од Македонија и Европа ќе учат ракомет со најдобриот...

Победата над Војводина го одвои Варсар на лидерската позиција во СЕХА

Ракометарите на Вардар вечерва во Нови Сад ја совладаа Војводина со 26:23 во дуел од 14.коло во регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните“ на овој меч настапија...

Сигурдсон до 2020 во ПСЖ

Францускиот ракометен гигант Пари Сен Жермен по заминувањето на Уве Генсхајмер го официјализира трансферот на исландската ракометна легенда  Гудјон Валур Сигурдсон. Иако има скоро...

Анита Горбич верна на Ѓер

Една од најдобрите унгарски ракометарки Анита Горбич, потпиша нов договор со Ѓер, што ќе и овозможи целата кариера да ја мине токму во овој...

Жалуз ќе игра во втора лига 

Најдобриот туниски ракометар Ваел Жалуз,  ќе замине на позајмица во Франција каде ќе игра во второлигашката конкуренција. Тунижанецот ќе биде дел од Шартр, до...

Лука Циндриќ еден месец во аут

Хрватскиот  ракометен репрезентативец и екс-играч на македонскиот шампион Вардар, Лука Циндриќ, нема да може да игра за Киелце на најважните натпревари  во Лигата на...

За циркусот на ИХФ цената ќе ја платат клубовите

Светското првенство во ракомет заврши со триумф на домаќинот Данска. Скандинавците уште еднаш ја покажаа својата моќ во ракометот и со максимални десет победи...

Пикер од Тунис ќе го замени Мораеш

Заминувањето на Бразилецот Рожерио Мораеш во таборот на Веспрем е пред реализација, па раководството на Вардар ја стартуваше потрагата по нов пикер што од...

ИХФ го прогласи идеалниот тим, Хансен МВП

Светската ракометна федерација по завршувањето на Мундијалот во Германија и Данска вечерва ги прогласи најдобрите седум кои го сочинуваат идеалниот тим. Новиот светски шампион Данска...

Данска преку Норвешка до прво мундијалско злато

Ракометната репрезентација на Данска на домашен терен во преполната „Јиск Арена“ ја оправда фаворитската улога во финалето против Норвешка и со убедлив триумф (22:31)...

Данска и Норвешка ќе играат во финалето на СП во ракомет

Репрезентацијата на Норвешка ќе игра против Данска во финалето на 26. Светското првенство.  И покрај феноменалната поддршка во Хамбург, Германците беа немоќни во полуфиналето...

Милион луѓе го гледале СП во ракомет

Светското првенство во ракомет во Германија и Данска целосно ги оправда очекувањата. Организатоите се пофалија дека собраа вкупно 837.000 гледачи на шампионатот. Неполн милион луѓе...

Мораеш си заминува од Вардар, се договорил со Веспрем!

Македонскиот ракометен шампион Вардар, по се изгледа ќе загуби уште една ѕвезда од својот ростер, откако специјализираниот интернет медиум за ракомет „Handball-Planet“, пренесува дека Рожерио...

Перуничиќ останува селектор на Србија

Претседателот на Ракометната федерација на Србија, Божидар Ѓурковиќ, истакан дека Ненад Пеуничиќ ќе остане селектор на репрезентацијата и покрај тоа што не направија значителен...

Врањеш ќе биде нов тренер на Кристијанштад

Шведскиот ракометен стручњак Љубомир Врањеш е подготвен за нов ангажман во Лигата на шампионите, а еден од првите ривали на трофејниот стратег ќе му...

Зарем мислите дека играме без пари за Вардар?

Проблемите, осбено финансиските на македонскиот ракометен шампион Вардар е нешто за што постојано се интересираат не само медиумите, туку и навивачите. Поразлично не беше ниту...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети