ДИК: СДСМ 46 пратеници, ВМРО-ДПМНЕ 44 – влада ќе прави оној...

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ во новиот собраниски состав ќе има 46 пратеници, коалицијата предводена од ВМРО- ДПМНЕ 44, ДУИ 15, Алијанса за Албанците...

Конститутивна седница на Собранието најдоцна за 20 дена, треба да ја...

Најдоцна 20 дена од одржувањето на изборите треба да се одржи конститутивната седница на Собранието на Република Северна Македонија, а седницата ја свикува претседателот...

ДИК: Обработени 93,96 отсто од податоците по избирачките места, води Коалицијата...

Од обработени 93,96 отсто од избирачките места, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ води со освоени 36,13 отсто од гласовите, пред Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ...

МОСТ: Поради тесните резултати не сме во можност да проектираме мандати

Граѓанската асоцијација МОСТ го следеше денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок, биле распоредени исто толку...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во мртва трка до 22.30

Коалицијата Можеме 34,84 проценти, ВМРО-ДПМНЕ со 34,04 проценти, е наведено на сајтот на Државната изборна комисија, каде што се објавени првичните резултати, објави Канал 5.ДУИ...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот се определи за обнова, веќе водиме со најмалку 10%...

Народот денеска масовно излезе и го оствари своето право на глас и одлучи за промени за обнова. Граѓаните ја сфатија сериозноста во која се...

ДИК објави водство на СДСМ и сајтот падна

Првичните резултати кои за кратко се појавија на сајтот на ДИК и брзо беа повлечени, ги покажаа следниве резултати:34,88% СДСМ34,08% ВМРО-ДПМНЕ12,52% ДУИ10,38% Алијанса за...

Османи: Ја постигнавме нашата цел, го доведовме ДУИ во позиција да...

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи на првата прес-конференција по завршување на изборниот ден истакна дека нивната партија ја постигнала целта, бидејќи, според него, концептот...

Љупчо Николовски: Првичните резултати покажуваат огромно водство на СДСМ и коалицијата...

Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ, на првата прес конференцијата, рече дека наскоро очекуваат да пристигнат првичните резултати од избрачките места.„Со право очекуваме вечерва...

Клековски: БЕСА нема да му ги донесе очекуваните гласови на СДСМ

 Коалицијата меѓу СДСМ и БЕСА нема да испорача очекуван резултат, смета политичкиот аналитичар Сашо Клековски.-Планот на СДСМ во 6 ИЕ да надомести за поразот...

Дерковски: Им честитам на граѓаните, изборниот ден помина одлично, со мали...

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски вечерва на прес-конференција оцени дека изборниот ден помина одлично, со мали исклучоци.-Денешниот изборен ден помина во исклучително...

Петнаесет минути пред затворањето на избирачките места излезноста 50,86 отсто

Петнаесет минути пред затворањето на избирачките места, до 20.45 часот, според Државната изборна комисија излезноста на изборите изнесува 50,86 отсто.Според претседателот на ДИК, Оливер...

Зијадин Села: Kога народот сака промена, никој не може да го...

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, гласаше во струшкото село Ливада.– Политичката партија на власт од албанскиот блок постојано прави притисоци последните денови....

Дерковски: Изборниот ден минува мирно, со мали, спорадични инциденти, без нарушувања...

Излезноста со оглед на целата ситуација е задоволителна, оцени попладнево претседателот на Државната избона комисија (ДИК) Оливер Дерковски на прес-конференција. До 17 часот според...

Истражување: До 2100 година на Земјата ќе живеат 8,8 милијарди луѓе

До 2100 годиnа бројот на населението на Земјата ќе изнесува 8,8 милијарди луѓе, што е за две милијарди лица помалку во споредбата со актуелните...

До 15 часот излезност од 31,78 отсто, досега нема приговори до...

Одѕивот на гласачите до 15 часот е 31,78 отсто, соопштија од Државната изборна комисија  попладнево на прес-конференција. Обработени се податоците од 3.435 избирачки места...

Компаниите бараат работници кои ќе им работат за плата помала од...

Минималната плата од овој месец е зголемена за околу 500 денари и изнесува 14.934 денари. Тоа е најниската сума што еден работодавец кој не...

Хотелите, пансионите, камповите, одморалиштата… отворени за гостите со ваучери за домашен...

Домашните сместувачки капацитети вчера ги отворија вратите за туристите кои плаќаат со ваучери за туризам што им ги додели државата. На платформата domasiedoma.gov.mk за...

ДИК: Излезноста до 13 часот 23,81 отсто

До 13 часот излезноста на предвремените парламентарни избори е 23,81 отсто од обработени 3.368 избирачки места на кои гласале 432.026 граѓани, соопшти Државната изборна...

Пожолте водата во Вардар кај Долно Лисиче

Водата во реката Вардар кај Долно Лисиче пожолте. Од Инспекторатот на Град Скопје излегоа на терен и по извршениот инспекциски надзор земени се мостри...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО