Цените експлодираа, кило брокула поскапо од кило јагнешко – 400 денари

Додека инспекторите се закануваат дека ќе ги држат на око трговците и ќе ги казнуваат ако неоправдано ги поскапуваат прехранбените производи, цените во маркетите,...

Амбасадата на Кина со донација за весникот ВЕЧЕР, МИА и МРТВ

Со заеднички напори, без дискриминација да се бориме против пандемијата на Ковид-19 и со меѓусебна соработка на земјите во светот да го зајакнеме здравствениот...

Хероите на градот: Комуналците секој ден подигнуваат по 500 тони отпад

Во пресрет на последните случувања и новонастанатата ситуација поврзана со пандемијата на вирусот Ковид-19, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје спроведуваат низа вонредни акции со...

Kако да побарате дозволи за движење за време на полициски час

Владата информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата и за кои категории граѓани. Во категорија...

Кисинџер: Коронавирусот засекогаш ќе го промени светскиот поредок

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер предупреди дека коронавирусот може да предизвика колапс на светската економија, за чие закрепнување ќе бидат потребни генерации доколку...

Невладини организации бараат превентивни мерки за спречување на ширењето на епидемијата...

По најновите случувања во општината Шуто Оризари, односно откако беше дијагностицирано лице позитивно на Ковид-19, три семејства со повеќе членови се ставени во задолжителна...

Лицата на кои им е лошо, можат без никаква дозвола да...

Граѓаните кои имаат потреба од итна медициска помош за време на полициски час, можат без никаква дозвола да појдат до здравствена установа. Доколку бидат...

Пробиштип со нови мерки за граѓаните

Стручно оперативната група на Општина Пробиштип донесе заклучок за издавање на дозволи на економските оператори, кои ќе добиваат електронски нарачки. Градоначалникот на општина Пробиштип,...

Интервју со амбасадорот на НР Кина во Македонија, Џанг Ѕуо: Треба...

Клучот за превенција и контрола на епидемијата е рано откривање, рана изолација и рано лекување. Важно е да се прошири тестирањето за да се...

ТОНИ АНЕВ, училиштен психолог: Ученици, дружете се онлајн и бидете си...

Со посетувањето настава, учениците освен што стекнуваат нови знаења и вештини, задоволуваат и бројни други психички потреби.Сега околностите се променети, учениците не одат на...

ЕКСКЛУЗИВНО ОД ШПАНИЈА ЗА ВЕСНИКОТ „ВЕЧЕР“:Темпераментните Шпанци се затворени дома, дури...

 Шпанија е една од најпогодените земји со коронавирусот. Како се живее во овие тешки денови, како Шпанците се справуваат со болеста, колку и што...

Full Pink Moon:Opera Povera in Quarantine, ќе ја изведуваат 250 музичари...

КолАртс при Центарот за уметност и истражување на Универзитетот во Чикаго на 7. април закажа оперска изведба на Full Pink Moon:Opera Povera in Quarantine...

Вечерва уживајте во розова месечина

Ако мислите дека супер месечината во март беше спектакуларна, тогаш што ќе кажете за вечерва кога на небото ќе ја видиме месечината во розово?!...

За православните верници денес е Благовештение

Празникот Благовештение е еден од најголемите празници на Христовата Црква.Тоа е момент кога се слави веста за повторното воспоставување на единството на Бога и...

Димитриевски: Уште двајца починати од Куманово

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, соопшти градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски вечерва при учеството во емисијата „Топ тема" на ТВ Телма,...

Базилика од 5 век откриена по сонот на мариовка

Големата ранохристијанска црква – базилика, која припаѓа на ранохристијанскиот период, поточно на 5 и 6 век од нашата ера, била откриена меѓу 1931 и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО