Дванаесет лица побарале експропријација на земјиште на патот Штип-Крупиште

Само 12 лица се пријавија на повикот од Општина Штип, а кои живеат на подрачјето на локалната самоуправа за учествуво во постапката за механизам...

Заев со сопругата на дипломатски прием кај Трамп

Македонскиот премиер денеска во Њујорк ќе има воведно обраќање на Универзитетот Колумбија, во рамки на панел-дискусијата "Нов почеток на Балканот: Враќање на демократијата и...

Османи: Брегзит нема да влијае негативно на проширување на ЕУ кон...

Перспективите на Република Македонија во наредниот период, поддршката на Велика Британија, како и можностите за нејзиното унапредување, беа теми на денешната средба во Скопје...

Димитров и Коѕијас на вечера во Њујорк

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров, имале заедничка вечера во Њујорк, каде што присуствувале на Генералното собрание...

Во Македонија околу 20.000 лица страдаат од Алцхајмерова болест

Околу 20 илјади лица во Македонија имаат Алцхајмерова болест, а само десет проценти се покриени со терапија, покажуваат проценките на македонските здравствени власти врз...

Двајца мажи и една жена нападнале скопјанка зашто не им се...

Триесет и петгодишна скопјанка вчера била нападната од три лица на ул. „Антонио Грубишиќ" во Скопје кои реагирале за местото каде таа го паркирала...

Наместо 9 породилното да биде 18 месеци

Мајките бараат продолжување на породилното отсуство, а во тек е и собирањето потписи во подрачните единици на Државната изборна комисија. Наместо 9 породилното отсуство да...

СОБРАНИЕ 15. седница продолжува утре

Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот...

„Акомпласт” започна со работа во ТИРЗ- Прилеп, обезбедени 150 нови вработувања

Станува збор за реномирана германска компанија која што е специјализиран производител за пластично моделирани делови за автомобили. Ова е единствена фабрика од ваков вид...

ФОТО:Феноменална глетка во Охрид, виножито над Самоиловите кули

Попладнево виножито се појави над Охрид. Мештаните и гостите уживаа во оваа прекрасна глетка. Изминува последниот ден од летото, утре почнува есента... Утре и официјално...

Дали во Кавадарци примаме диносауруси?

Фактот дека бранот бегалци нема да ја заобиколи ниту Македонија секојдневно станува пореален. Националната стратегија и Акцискиот план за интеграција на странци и бегалци...

Можност за европска диплома преку студирање на реномираниот Е-кампус

Сакате да студирате или пак веќе имате завршено додипломски или магистерски студии? Сакате да работите и да живеете надвор од Македонија, а притоа да...

Хормон за раст треба да се обезбеди за сите деца, без...

Ќе се погрижиме да издвоиме доволно средства во буџетот за наредната година со цел сите деца кои имаат потреба да го добиваат хормонот за...

„ФРАНКФУРТЕР АЛГЕМАЈНЕ ЦАЈТУНГ”: Aеродромот Александар Велики по изборите ќе стане Мајка...

Можно е македонската влада по локалните избори да се одлучи да го преименува аеродромот во Скопје со некоја географска одредница или, на пример, во...

Тимот на Камилоски го изведе првото роботизирање на човек во Македонија

Според Виктор Камилоски, специјалист хирург-трауматолог на Клиниката за хируршки болести "Св. Наум Охридски" - Скопје ерата на замена на скелетот и зглобовите во човековото...

Заев во ОН: Владите што сакаат да им служат на граѓаните...

Покрај присуството на премиерот Заев на настан организиран од претседателот на САД Доналд Трамп, и средбите со други високи светски лидери, од особена важност...

За 300.000 евра младо момче од Скопје доби вештачко срце!

Според д-р Жан Митрев, сопственик на специјалната болница "Филип Втори", во земјава има и други пациенти кои одат во странство за трансплантација, а може...

Закон за амнестија-популизам или реален обид за промена на состојбите во...

Законот за амнестија нема да важи за осудените на доживотен затвор, за убиство, за кривични дела против избори и гласање, полова слобода и морал,...

МНР Ако има македонски граѓани погодени во Мексико – ова се...

Министерството за надворешни работи информира дека согласно со комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски...

Владата со план за подигање на свеста за намалување на загаденоста...

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули информираше дека Владата е формирана Интересорска работна група од повеќе институции за следење на состојбата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО