Жбогар: Владата покажува одлучност да најде решение за спорот со Грција

Владата денеска во рамки на 53-тата седница донесе одлука за преименување на автопатот „Александар Македонски“ и на аеродромот „Александар Велики“. - Владата на денешната 53-та...

Грчкото МНР ја поздрави одлуката на Владата за преименување на автопатот...

Се надеваме дека ова ќе значи отворање на ново поглавје во односите на двете земји и двата народи, велат од грчкото Министерство за надворешни...

Владата ја одржа 53. седница

 Владата на денешната 53. седница донесе одлука автопатот А1 од граничниот премин „Табановце“ до граничниот премин „Богородица“, да се преименува во „Пријателство“. Исто така...

Единствениот европски број за итни повици Е-112 во Македонија

Владата на денешната 53. седница усвои информација за потребата од воспоставување на Единствен комуникациско – информативен систем со единствениот европски број за итни повици...

Ќе се дислоцира Државниот архив на Македонија

На денешната 53. седница на Владата, министрите усвоиле информација за надминување на проблемот со канцеларискиот простор и депото на Државниот архив на Македонија. Информацијата, како...

Љупчо Јаневски, именуван за в.д директор на Агенцијата за туризам

Владата на денешната 53. седница го именува Љупчо Јаневски за в.д. директор на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. На позицијата в.д директор на Фондот за...

Заев: Подготвени сме за географска одредница за името

Подготвени сме за географска одредница, изјави вечерва на прес-конференција македонскиот премиер Зоран Заев посочувајќи дека прашањето за спорот за името што Македонија го има...

Заев: Стратегијата на ЕК добра вест за Македонија

Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан е добра вест за нас. Констатира дека Република Македонија направи значителен напредок на европскиот пат, а...

Прилеп потпиша договор со ЕВН за населбата „Три багреми“

Прилепската локална самоуправа го потпиша договорот со  ЕВН - „Електродистрибуција ДООЕЛ Скопје“ за подобрување на состојбата со снабдувањето со електрична енергија на жителите од...

Валадата донесе одлука за преименување на автопатот и аеродромот

 Автопатот што не повзрзува со јужната граница ќе се преминува во „Пријалетство, а скопскиот аердором во „Меѓународен аеродом Скопје“, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција  со...

ЕК ЈА ПРЕЗЕНТИРАШЕ СТРАТЕГИЈАТА ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН – ШЕСТ ИНИЦИЈАТИВИ ВО...

Според Стратегијата, Унијата нема да дозволи влез на земји кои имаат отворени билатерални проблеми. Хан и Могерини ги повикаа лидерите од земјите од регионот...

По Лоба, и Џевахир бара државјанство

Владата ќе одлучува по барањето на Есер Џевахир, за прием во државјанство на Република Македонија, согласно член 11 од Законот за државјанството на Република Македонија. Есер...

Могерини: Стратегијата дава конкретни перспективи за ЕУ-интеграцијата на шестте партнери

Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија, рече високиот...

Мицкоски во посета на САД

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со партиска делегација во која се Влатко Ѓорчев, Тимчо Муцунски и Слободанка Алексовска ќе остварат неколкудневна работна посета...

Претседателот Иванов ќе закупува билборди во Скопје

Кабинетот на претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов распиша оглас за закуп на рекламни билборди на територијата на град Скопје. Проценетата вредност на договорото...

Син претепал мајка во Визбегoво

  Син со боксови ја претепал својата мајка по што таа паднала и се здобила со повреди на главата. Како што соопшти МВР вчера во 21:50...

Во Битола инфосесија за работните односи

Стопанските комори и МАСИТ во Битола одржаа инфосесија посветена на прашањата и проблемите што за цел ги имаат промените во Законот за работни односи,...

Нов бунар и цевковод за водоснабдување за селото Спанчево во општина...

Локалната самоуправа на Чешиново-Облешево го започна проектот за подобрување на водоснабдувањето на селото Спанчево со изградба на нов бунар и цевковод за негово поврзување...

Часови на интернет наместо традиционално учење во Тетово

"Водич за имплементација на Е-учење" е главниот продукт на проектот "Доживотно Е-учење" во кој на 67 страници е пренесено двегодишното истражување и работење на...

Финишираат работите околу пречистителната станица во Кичево

Во Кичево забрзано се работи на финализирање на работите за навремено пуштање во употреба на пречистителната станица. Таа се гради со средства од ИПАРД,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО