Сообраќајот на патниот правец Маврово – Дебар, во близина на манастирот...

Од 19:15 часот сообраќајот на патниот правец Маврово – Дебар, во близина на манастирот „Св.Јован Бигорски“, се одвива наизменично по една коловозна лента, информираат...

Еве што бара Беса од Заев за да даде зелено светло...

Седницата за уставни измени е одложена за утре, а во моментов уште не е постигнат договор помеѓу Владата и опозициската Беса за државјанството. На Заев...

ЈП „Комунална хигиена“ продолжува со расчистување на снегот во Скопје

Со 60 работници и механизација на терен ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје продолжува со активностите за чистење на снегот и мразот на булеварите и...

ОМ: Сите сме македонски народ

Според последните неофицијални информации, дел од Преамбулата ќе биде „граѓаните на Македонија, македонскиот народ и дел од албанскиот народ, дел од турскиот народ, дел...

СДСМ: Се јави антизападниот агент Груевски, им напиша команди на неговите...

Се јави антизападниот агент Никола Груевски, им напиша команди на неговите пиони, Мицкоски и Бачев против Македонија.Кукавицата Никола Груевски, шефот на Мицкоски, Бачев и...

Лавина кај Бигорски манастир го прекина сообраќајот од Маврово кон Дебар

Снежна лавина која се струполила врз коловозот на регионалниот патен правец Маврови Анови – Дебар предизвика целосен прекин на сообраќајот во овој регион.Засега нема...

Сообраќајот по влажни коловози со остатоци од кашест снег

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот, додека врнежи од снег со...

Никола Груевски: Оваа ноќ е последна шанса за премислување со ставањето...

Течат последните часови до промената на Уставот заради Преспанскиот договор и промената на името, идентитетот, историјата… Кога овие измени ќе поминат во македонскиот парламент,...

Мицкоски: На отворена сцена се одвива пазарење со името и идентитетот

На отворена сцена се одвива ова пазарење со името и идентитетот, како на тезга, како на див пазар. Заев признава дека ова гласање тука...

Снежната покривка во Ранковце до 70 сантиметри, непрооден дел од патот...

Врнежите од снег кои непрестајно паѓаа повеќе од дваесет и четири часа во Ранковце од вчера попладне формираа снежна покривка од триесетина сантиметри во...

ИЈЗ: Регистрирани 196 заболени од грип

Во текот на изминатата недела (од 31 декември до 6 јануари) во Република Македонија се регистрирани 196 заболени од грип, што е намалување за...

Грците првично со три барања во Заедничкиот комитет за ревизија на...

Наставниците и професорите во предавањата да избегнуваат материјали што содржат иредентизам, од учебниците да се исфрлат античко грчките симболи и картите на Голема Македонија,...

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот.Првично...

Џафери: Во Собранието секој пратеник одлучува сам и нема притисоци

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, најостро ги демантира информациите изнесени од лидерот на „Единствена Македонија“ Јанко Бачев, дека претставници од американската...

Меркел ќе лобира за Преспа во грчкиот парламент

Под силни безбедносни мерки, со закажани протести, но и забрана за собири, со средби со грчкиот државен врв и со главна тема на разговор...

Македонија на породилни маки

Критични моменти во политичкиот пазар за обезбедување на 80 пратеници. Низа средби, нова неизвесност, кого ќе добие, а кого ќе го изгуби Зоран Заев,...

Македонија дава се што ќе и се побара

 Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти од Македонија и Грција за историски, археолшоки и образовни прашања кој беше формиран согласно Договорот за името, во ноември...

Уште седум деца на Инфективна со симптоми на морбили, сите се...

На Клиниката за инфективн болести во Скопје хоспитализирани се нови седум деца на возраст од 2 години. Како што информираат од Министерството за здравство...

Лавина кај Бигорски манастир го прекина сообраќајот од Маврово кон Дебар

Снежна лавина која се струполила врз коловозот на регионалниот патен правец Маврови Анови – Дебар предизвика целосен прекин на сообраќајот во овој регион.Лавината паднала...

Кривопаланчани ги оставаат чешмите отворени за да не им замрзнат

Потрошувачката на вода во Крива Паланка е зголемена за дваесет отсто во периодот на поларни температури, кои деновиве во текот на ноќта се спуштија...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО