Груевски:Исклучително важно е на 15 октомври сите да излезат со поддршка...

Подготвивме документ, нова ера за наредната декада, откако ова помрачување што го донесе СДСМ ќе си замине, а тоа ќе се случи на локалните...

Заев: Без развиени села нема напредок ниту на градовите

Бев градоначалник 12 години и знам дека без развој на селото не е возможен напредок ниту на градовите, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев...

Богдановиќ: Центар ќе стане модерна, зелена и чиста општина

Кандидатот за градоначалник на општина Центар од СДСМ и Коалицијата, Саша Богдановиќ вечерва им ја претстави својата програма за работа на жителите на населбата...

Јакимовски: Нови монтажни паркинзи за жителите на Карпош 1

Изградба на нови монтажни паркинзи за жителите од урбаната заедница Карпош 1, денеска најави кандидатот за градоначалник на општина Карпош и лидер на ГРОМ...

Богослужби и свечена академија во Охрид по повод 50-годишнината од автокефалноста...

По повод празникот „Св.Маченички Вера, Надеж и Љубов" утре изутрина во катедралниот храм „Света Софија" во Охрид од девет часот ќе се служи света...

Спасовски: Ќе работиме Маврово-Ростуша да стане подобро место за живот

Потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски на синоќешната средба со граѓаните на Маврово - Ростуша им порача дека клучно за оваа општина е создавањето подобри...

Стојаноска ги претстави проектите за населбите Малеарди, Млаки и Дутлок

Кандидатот за градоначалник на општина Гостивар од коалицијата „за подобра Македонија", Дафина Стојаноска, најави дел од предвидените проекти во населбите Млаки и Малеарди. - Во...

Мерка за општинско-корисна работа, 446 лица ќе даваат социјални услуги за...

Во следните шест месеци 466 долгорочно невработени лица ќе бидат ангажирани да даваат социјални услуги за граѓаните во 39 општини, преку Програмата „Општинско-корисна работа"...

Захариев: Ќе се уредуваат дворните места околу станбените згради

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за општина Штип, Илчо Захариев денеска најави дека по принципот на уредувањето на паркинг просторот околу зградите кои се...

Трајановски: Реконструкција и проширување на „Пластичарска”

Реконструкција и проширување на улицата „Никола Карев" во Општина Чаир денеска ветија кандидатите за градоначалници на Град Скопје и Општина Чаир на ВМРО-ДПМНЕ и...

Регионалната депонија ќе го реши проблемот со застарената механизација и селекцијата...

Делчево дневно исфрла по 15 тони отпад на кој не се прави селекција, а решавањето на проблемот со собирањето отпад и со застарената механизација...

Професорите на ЕУРМ покрај научни трудови пишуваат и учебници за предметите...

На ЕУРМ, за секој предмет кој се изучува како основна литература се користи учебник напишан од предметниот наставник. Учебниците постојано се ажурираат и усогласуваат...

Ципрас: Западен Балкан мора да биде меѓу приоритетите на ЕУ

И Институтот за безбедносни студии на ЕУ во последниот извештај предупреди дека сѐ додека политичките, правните и економските услови во Југоисточна Европа не покажат...

Со автотрансплантација на срце д-р Митрев го спаси животот на 64-годишна...

Се работи за 64-годишна пациентка која имала терминална валвуларна болест и која е спасена со оваа сложена интервенција. Познатиот кардиохирург Жан Митрев и неговиот тим...

НЕ ВЕРУВАЈТЕ ВО СЕ ШТО ЌЕ ПРОЧИТАТЕ НА ФЕЈСБУК Без паника:...

Информацијата што се прошири на социјалните мрежи за смртоносен „парацетамол" е лажна и непроверена, објави Министерството за здравство на „Фејсбук. Од таму уште велат...

“Смртоносниот ” парацетамол направи паника!

"Итно предупредување! Бидете внимателни да не земате "парацетамол" кој доаѓа со Р/500. Тоа е нов, многу бел и сјаен "парацетамол", лекарите советуваат дека содржио...

Три нови случаи на морбили во Скопје

Епидемијата на мали сипаници продолжува да се шири во Скопје Три нови случаи на морбили во Скопје. Сите се од областа кванташка депонија во Маџари...

Уште 4 предвремено родени бебиња починаа на скопска гинекологија во еден...

Докторката ја напуштила клиниката само еден час откако дошла на смена. Медицинските сестри ја повикале кога се влошила состојбата на едно од бебињата. Од...

МВР и Амбасадата на САД ќе тренираат справување во вонредна ситуација

Припадници на Министерството за внатрешни работи утре претпладне во Американската амбасада ќе изведат заедничка вежба за справување во вонредна ситуација со персоналот од Амбасадата...

Неврологот Таравари го советува министерот Таравари за 200 евра, тој вели...

Неврологот Арбен Таравари е именуван за национален советник на министерот за здравство Арбен Таравари и за работата ќе добива месечен надомест од 12.000 денари,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО