Завршува обврската за поседување зимска опрема во возилата

 Законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата завршува денеска, 15-ти март 2018 година, потсетуваат од Авто мото сојузот на Македонија. Обврската произлегува...

Кадриу не прејудицира дали законот е уставен, но смета дека Иванов...

Судијата на Уставниот суд на РМ Осман Кадриу денеска не сакаше да даде оценка дали донесениот Закон за употреба на јазиците е уставен или...

Тројца сведочеа за “Тенк”, судењето одложено за 21 март

Денес, во Кривичниот суд сведочеа тројца сведоци во случајот  за предметот на СЈО „Тенк“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерка...

Илиевски се заколна и рече збогум на СДСМ!

Новоизбраните членови на Советот на јавни обвинители Ангел Солев и Ангеле Илиевски, кои денеска дадоа свечена изјава во Собранието, истакнаа дека ќе се залагаат Советот...

Уапсен учесник во протестот пред Собрание, носел пендрек и камења

  На протестите кои вчера, напладне, се одржуваа пред Собранието на Република Македонија,по повод донесувањето на законот за употреба на јазиците,околу 20,45 часот бил приведен...

Пожар во куќа во Куманово, жена со опекотини

Kумновка се здобила со опекотини по телото во пожар што избувнал синоќа во нејзината куќа во Куманово. Жената поради сериозноста на повредите е пренесена во...

Вес Мичел денеска во Атина

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Според најавата од Стејт демартментот,...

Османи на средба за подготовка на заедничка владина седница со Косово

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на координатор на македонската Влада за организација на заедничката владина седница со Косово, денеска ќе оствари...

Запален автомобил на пратеничка на СДСМ од Виница

Автомобил „сеат леон“ со винички регистарски таблички ноќеска е запален во Виница. Дел од медиумите објавија дека станува збор за автомобилот на пратеничката на...

Според Уставот, Иванов е должен да го потпише Законот за јазици

По вчерашното повторно изгласување на Законот за употреба на јазиците, претседателот на државата, според Уставот, е должен да го потпише указот за негово прогласување. Претседателот...

Продолжуваат судењата за случаите “Тенк” и “Тарифа”

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ и „Тарифа“. Во предметот „Тенк” обвинети се поранешниот премиер Никола...

Што содржи законот за јазици

25 членови од законот ја регулираат употребата на јазиците. Покрај македонскиот, и албанскиот јазик станува службен јазик на целата територија. Двојазичноста ќе се применува...

Идната недела заедничка седница на владите на Македонија и Србија

Идната недела владите на Република Македонија и на Република Србија ќе одржат трета заедничка седница во Ниш. Претседателите на владите Зоран Заев и Ана Брнабиќ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е лицемерно

Блокирањето на работата на Собранието не може да донесе ништо друго освен блокада на реформските процеси кои се клучни за Македонија да оди напред. Христијан Мицкоски...

Еве кој од пратениците не гласале за Законот за употреба на...

Пратениците од мнозинството: Лилјана Поповска, Маја Морачанин, Ферид Мухиќ, Ивана Туфегџиќ и Тања Ковачев не гласаа за Законот за употреба на јазиците. Според листингот, не...

Иванов :Законoт е донесен насилно, нема да го потпишам Указот

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов нема да го потпише Законот за употребата на јазиците., кој попладнево беше донесен во собранието на Република Македонија. -Кога...

И Албанија се јави со честитка за Законот за употреба на...

По Приштина и официјална Тирана  го поздрави донесувањето на Законот за употреба на јазиците во македонскиот Парламент. - Ја поздравувам решеноста да се донесе законот...

Граѓаните со петиција против Законот за употреба на јазиците

По попладневното изгласување на Законот за употреба на јазиците, на социјалните мрежи почна  се споделува петиција против овој закон, која до 20.30 часот ја...

Џафери го потпиша Законот за јазиците и го испрати кај Иванов

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево по донесувањето го потпиша Законот за употреба на јазиците  и го испрати кај претседателот Ѓорѓе Иванов да го...

Ќулавкова: Со овој закон се воведува јазична диктатура на албанскиот јазик...

Законот за јазиците не обезбедува јазични права на Албанците, оти сите јазични права тие ги добија со Законот од 2008, смета академик Катица Ќулавкова....

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО