Водата за пиење во Гостивар е исправна

Исправна и безбедна за употреба е водата за пиење во Гостивар. Ова го покажала проширената физичко-хемиска анализа на квалитетот на водата која ја направил...

 Оружен грабеж во аптека во Ѓорче Петров

Маскирано лице со закана со пиштол во понеделникот вечерта ограбило аптека во населба Ѓорче Петров. Како што соопшти МВР, настанот се случил околу 19 часот...

Српски државјанин пронајден мртов во Македонски Брод

Во Полициската станица Македонски Брод, во понеделникот во 22:15 часот, дежурниот лекар во итната медицинска помош при локалната Јавна здравствена установа „Здравствен Дом“, пријавил...

Двајца скопјани шверцувале марихуана во вредност од 80.000 евра

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Ј.С.(48) и А.С.(43), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Бокова: Деведесет отсто од убиствата на новинари остануваат неказнети

Неправдата кон новинарите скапо ги чини сите општества. Деведесет проценти од случаите на убиства на новинари остануваат неказнети, покажуваат информациите за 2017 година, изјави...

Жешка трка меѓу обвинител и адвокати – Јовевски или Давидовиќ, Османи?!

Неофицијално, во обвинителските кулоари се зборува дека Јовевски има и најголеми шанси да седне во жешкото обвинителско столче, бидејќи е човек кому добро му...

Владата ќе го отповика почесниот конзул во Шпанија обвинет за убиство...

Убиството кои ги згрози и Шпанија и Јужна Африка се случи во изнајмената куќа, близу Кејп Таун кога од се уште неразјаснети причини Марио...

Гинекологија ќе добие 15 нови инкубатори за спас на предвреме родените...

Владата одлучила да набави 20 нови инкубатори за скопската Клиника за гинекологија и акушерство и за уште неколку болници во внатрешноста. Како што информираат, во...

Канцеларија на Управата за водење матични книги и во општина Карпош

Градоначалникот на општина Карпош Стефан Богоев денеска се сретна со директорот на Управата за водење матични книги Ѓоко Котевски. На работната средба, како што информира...

Водата за пиење во Гостивар е исправна и безбедна за употреба,...

Исправна и безбедна за употреба е водата за пиење во Гостивар. Ова го покажала проширената физичко-хемиска анализа на квалитетот на водата која ја направил...

Детски свет во Рамстор мол

Рамстор мол месецов ќе го стартува со нова интересна кампања посветена на најмалите. Од денеска до петти ноември ќе се одржи незаборавниот “Детски свет”...

Заврши празникот на гастрономијата во Струмица

Со заминувањето на последните гости од Монголија во понеделникот и формално се спушти завесета на вториот Интеранационален гастрономски натпревар "ГастроМак Македонија 2017". Во изминатите седум...

За првенците по медицина и фармација, Мукаетов обезбеди награда од по...

Првенците на генерацијата Александра Зафирова и Душко Шалабалија од Фармацевскиот факултет, со просек 9,75 и Невенка Ридова од Медицинскиот факултет со просек 9,76 од...

Прекуграничен форум за одржлив туризам на Осогово во Крива Паланка

Промоција на природните вредности на Осоговските Планини беше темата на денешниот прекуграничен регионален форум на тема "Природен потенцијал и одржлив туризам на Осогово", што...

Германската ВИК наскоро почнува со работа во зоната кај Алинци, Прилепско

На површина од 20.000 квадратни метри во ТИРЗ-зоната кај Алинци, Прилепско, ќе се простираат погоните на германската компанија ВИК која наскоро почнува со работа....

Утре литургија на Плаошник по повод празникот “„Преподобен Прохор Пчински”

Утре во манастирот „Св.Климент и Св.Пантелејмон“ на Плаошник со почеток во 8:45 часот ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Преподобен Прохор...

Во МФФ во Кавадарци проекции на осум кратки филмови

Во петок во Домот на културата на Кавадарци, ќе се одржи МФФ-Младински филмски фестивал кој е проект изработен од младите во Кавадарци и поддржан...

Златен медал за хористките на КУД “Стив Наумов” од Битола на...

Младинскиот женски хор, кој работи во состав на културно-уметничкото друштво "Стив Наумов" од Битола, освои златен медал на меѓународниот натпревар "Фестивал на хорови" што...

Обуки за формирање органски фарми и бизнис планирање за земјоделците од...

Здружението Граѓански центар за одржлив развој „ЕГРИ" од Крива Паланка во партнерство со Здружението „НИЕ“ од Ќустендил, Република Бугарија органзира серија обуки за запознавање...

Се уште нема приговори до ДИК, рокот истекува во два по...

Партиите до два часот по полноќ можат да поднесат приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за вториот круг од локалните избори. Досега не е...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО