Законот за практикантство во прво читање во собраниска процедура

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска во прво читање го разгледуваше Предлог-законот за практиканство, кој треба да овозможи целосно искористување на потенцијалот...

Мал концерт во чест на Тоше во Ресен

Лицата корисници на Општинско корисна работа и волонтери на Црвен крст – Ресен денеска изведоа мал концерт во чест на роденденот на Тоше Проески.Концертот...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.– Штотуку го...

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го...

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис...

Гаши: Ратификацијата во грчкиот парламент на Договорот од Преспа е заокружување...

Денешната ратификација во грчкиот парламент на Договорот од Преспа, на некој начин, е и заокружување на еден макотрпен, долг и напорен, но сепак храбар...

СДСМ: Задоцнета е лажната грижа на Мицкоски, Законот е одложен, се...

Антинародниот Христијан Мицкоски продолжува со лажната загриженост и со лицемерието кон граѓаните.11 години Хидро Мицкоски мислеше на сопствените интереси, на бизнисите со хидроцентралите кои...

Пацоли го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Косовскиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Беџет Пацоли ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкото Собранието, оценувајќи ја како храбар чекор, кој придонесува...

Заев му се јавил и му честитал на Ципрас

Ми се јави да ми честита, исто како што направија и други лидери, рече грчкиот премиер по ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот...

Чешка во понеделник ќе предложи Македонија да го потпише протоколот за...

Чешката влада во понеделник ќе предложи Република Северна Македонија да го потпише пристапниот протокол за НАТО, објави на Твитер чешкиот министер за надворешни работи...

ВЕЧЕР РЕПОРТАЖА ОД ЕДНО ОД НАЈУБАВИТЕ МИЈАЧКИ СЕЛА: Во прегратките на Стогово,...

Десетина километри од Бошков Мост до Гари води асфалтен пат, оној за кичевски Извор преку Јама, се до клучката каде мора да свртите десно...

Ципрас: Се роди Северна Македонија

 Северна Македонија, која се роди денес ќе биде земја пријател, напиша премиерот на Грција, Алексис Ципрас, на неговиот официјален Твитер профил, кусо по соопштувањето...

Столтенберг: Со нетрпение чекам Северна Македонија да стане членка на НАТО

 И генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на Твитер исто така го поздрави усвојувањето на Преспанскиот договор во Грција.-Важен придонес за стабилноста и просперитетот...

Туск со честитка на македонски јазик:Зоран, Алексис – браво!

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер.-Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие...

Заев кон Ципрас: Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се...

Премиерот Заев не го криеше задоволството од ратификацијата на Договорот од Преспа денеска во грчкиот Парламент. Тој на социјалните мрежи се заблагодари на Алесис Ципрас...

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

 Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан Парламентот на Грција денес даде зелено светло и го ратификуваше Договорот од Преспа.Позитивно за решението...

Филипче дециден: Невакцинирани деца и по завршување на епидемијата на морбили...

Епидемијата на мали ципаници зема замав, само во последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести се третирани осум нови пациенти со симптоми на...

Грчкиот Парламент го изгласа Договорот од Преспа со 153 ЗА 146...

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, штотуку грчкиот Парламент ја изгласа Ратификацијата на Договорот од Преспа. ЗА договорот...

Докторката среќна,министерот Филипче разочаран

Додека докторката  Дивна Војновска која неодмана доби работа во Суќурај, мало место на хрватскиот остров Хвар е среќна, министерот за зрдавство Венко Филипче е...

Македонец жртва на надрилекар од Србија

Скопјанецот Славчо Петров на 7 јануари починал од тумор на мозокот,а како што објави српски  "Блиц" неговата сестра, 23 годишната Билјана Јовановиќ, за неговата...

Дома ќе стануваме Северна на рати, надвор во рок од пет...

Грчкиот Парламент денеска во 14 часот, според последните најави, ќе гласа ЗА или ПРОТИВ Преспанскиот договор. Но, ратификацијата во грчкиот Парламент не е крај...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО