Приемен испит за новата Математичко-информатичка гимназија

Приемен испит за ученици кои се заинтересирани да се запишат во новото училиште – Математичко-информатичка гимназија ќе се организира денеска и во четврток, со...

Размислуваме „зелено“: Денес нова награда на натпреварот „Зелени идеи“

Здружението за социјални иноваци „АРНО“ денеска на онлај настан ќе ги прогласи победниците од националниот натпревар „Зелени идеи“ 2020, што се одржува шеста година...

Сончево со мала до умерена облачност, попладне локални врнежи од дожд

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пладневните часови ќе има појава на локални врнежи од дожд, повремено поројни проследени со...

Секојдневен риболов на Мавровското Езеро до крајот на октомври, на Радика...

Управата на НП „Маврово“ од денеска го прошири терминот за спортски риболов на Мавровското Езеро. Риболовците можат да фаќаат риба секој ден до крајот...

Во првиот ден над 300 пријави за запишување првачиња во Тетово

Во основните училишта во општина Тетово доставени се над 300 пријави за запишување во прво одделение во текот на денешниот прв ден од новиот...

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ бара итни мерки за поголема заштита...

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ денеска вонредно заседаваше со оглед на новонастанатата состојба во врска со корона вирусот и бројката на новоинфицирани во последното...

Кражбите во гостиварскиот регион намалени за половина

Зголемен број на расветлени случаи и намалување на криминалот во гостиварскиот регион е забележан во статистиката на СВР Тетово од почетокот на годинава. Во...

Масовно тестирање на работници во пет штипски конфекции кои се затвораат

Да се затворат оние пет конфекции во кои се регистрирани нозаразени работнички од коронавирус, а се превезувале со исти автобуси со првозаразените од конфекцијата...

Делчевските текстилни фирми со зголемени мерки за заштита од Ковид-19

По зголемениот број на позитивни случаи на заразени од Ковид-19 во Штип, делчевските текстилни фирми ги зајакнаа мерките за безбедност и заштита од појавата...

Таравари: Да се смени Комисијата за заразни болести, потпаднала на политички...

Членовите на Комисијата за заразни болести треба да се заменат, бидејќи потпаднале на политичките влијанија, смета Арбен Таравари гостиварскиот градоначалник и секретар на партијата...

Дука: Во Дебар подолго време не се направени тестирања за Ковид-19

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, кој раководи и со општинскиот Оперативен штаб на денешната прес-конференција информира дека во Дебар подолго време не се направени...

Градоначалникот на Бутел во самоизолација

Градоначалникот на општина Бутел Велимир Смилевски од вчера е во самоизолација, поради средбата со директорката на УЈП Сања Лукаревска која е позитивна на Ковид-19. –...

Непречено и безбедно почна уписот на првачињата во Прилеп

Процесот на уписот на првачињата во прилепските основни улилишта течеа без проблеми. При приемот на децата и на родителите во училиштата се запазени сите...

Се уште е рано за отворање на границите

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конфернеција посочи дека се уште е рано да се отворат границите, наведувајќи дека ја следат ситуацијата и...

Можно воведување карантин во некои општини

Согласно сите анализи констатирано е дека нема неконтролирано ширење на вирусот. Денеска се разговараше за евентуално воведување дополнителни рестриктивни мерки, но заеднички став беше...

Филипче: Задолжително носење маски заради асимптоматските носители на вирусот

Задолжителното носење заштитни маски е добра одлука, заради постоењето голем број асимптоматски носители на коронавирусот, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.–...

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Ова значи дека секој македонски државјанин кој ќе сака да влезе во Црна Гора ќе оди во задолжителна 14-дневна изолација.Владата на Црна Гора ја...

Косово со олеснети мерки за справување со Ковид-19, процедури за влез...

Во Косово од денеска стапува во сила новата, трета, фаза на постепено олеснување на мерките воведени со цел справување со епидемијата на Ковид-19, јави...

Пола влада во самоизолација: Царовска, Манчевски, Забрчанец…

Двајца членови на Владата и еден советник се во задолжителна самоизолација откако имале контакт со потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири кој вчера објави дека...

Се дезинфицираат судниците и се прави нов распоред за седење на...

Основниот кривичен суд Скопје информира дека започнува со интензивни подготовки на сите судници и простории во судската зграда и оти од среда, 3 јуни,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО