ТРАДИЦИЈА СО ПРИКАЗНА КОЈА ПОЧНАЛА ВО 1992 ГОДИНА И СЕ УШТЕ...

Одборот за традиционална прослава на Бадник и годинава по 27. пат ја организира прославата пред Соборниот храм во Скопје. Организаторите за весникот “Вечер” раскажаа...

МЗ: Вчера и денеска 990 деца примиле МРП вакцина

Во текот на вчерашниот и денешниот ден 990 деца примиле МРП вакцина. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали...

Заврши средбата Заев-Касами, во најава уште еден состанок до вторник

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претседателот на опозициската партија „Беса“, Билал Касами. Од владината прес- служба соопштија дека на средбата, во позитивна и...

Забрана за движење на тешки товарни возила на патот Гостивар-Стража-Кичево и...

На патниот правец Гостивар – планински премин Стража – Кичево и обратно, поради обилни врнежи од снег и негово задржување на коловозот, од 17:15...

Дескоска контра Филипче: Барајте си други начини да ги едуцирате родителите...

Ниту едно дете не смее да остане надвор од образовниот систем – порачаа од Министерството за образование во април минатата година. Во изјава за...

Запленети 300 килограми марихуана, приведен маж од Бутел

Полицијата при претрес на домот на триесетгодишен скопјанец во населбата Бутел откри и заплени 300 килограми марихуана. -Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за...

МЗ: До 15 часот 939 деца примиле вакцина против МРП

До 15 часот вакцинирани се 939 деца со МРП вакцина. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници). МРП...

Грчката опозиција нема да го признае потписот на Џафери?!

Универзитетскиот професор Игор Јанев коментира дека можноста за Законот за ратификација на договорот со Грција да биде испратен без потпис од шефот на државата...

Дали Шеќеринска е консензуалниот адут на Заев?

Без официјално да соопшти имиња, премиерот Зоран Заев со последната изјава ги подгреа шпекулациите, за кои пишуваше и ВЕЧЕР дека вицепремиерката и министерка за...

Почина дете во Чаир

  Вчера под неразјаснети околности починало бебе во скопски Чаир. Како што информираа од полицијата вчера околу 07,35 часот во Полициска станица Чаир, М.М.(29) од Скопје...

Што ќе понуди Заев за да обезбеди двотретинско мозинство?

Нова неизвесност до последен момент носи последната фаза од уставните измени која а ќе заврши во следниве неколку дена. Се преговара со сите пратеници,...

Австријците за Божик си подариле милијарда евра, во Македонија божикното дарување...

За децата играчки, за понежниот пол парфемче или некој моден аксесоар, а за мажите најчесто некој пијалак. Ова е главниот избор на подароци кои...

Интервју со министерот за здравство Венко Филипче: Вакцините се безбедни, лажните...

Епидемијата на мали сипаници ги вознемири граѓаните на Скопје, кои со различни коментари реагираат на социјалните мрежи за и против имунизација на децата од...

Рози Мицкоска: Ако ја гледаме добрината во луѓето, ќе стигнеме до...

На Божик во семејството на лидерот на ВМРО/ДПМНЕ, Христијан Мицкоски има двојно славење. Со сите православни обичаи се слави Христовото раѓање, но и именденот...

Десетина полицајци заглавени во Танушевци поради снежни наноси

  Десетина гранични полицајци веќе шести ден поради снежни врнежи се заглавени во полициската станица во село Танушевци, кај границата со Косово.. Според неофицијални информаци храната...

Делчевци спобудалеа од лото добивки

Откако во Делчево во два наврата беа изгребани инстант лозови вредни 600.000 денари, нагло е зголемена побарувачката за инстант игрите на среќа. Според информациите...

Стотина деца ќе учествуваат во бадниковата поворка низ Куманово

Околу стотина деца од Куманово ќе учествуваат на третата по ред бадникова поворка. Децата и организациониот одбор ги интензивираат активностите последнава недела. Во текот на...

БАДНИКАРСКА ПРОСЛАВА ВО КРИВА ПАЛАНКА: Со посна трпеза, топла ракија и чај,...

Традиционалната прослава на големиот христијански празник Бадник во Крива Паланка ќе се одржи в недела, а локалната самоуправа на општина Крива Паланка ќе ја...

Помалку работа за струмичките пожарникари, лани намален бројот на пожари

Во Струмичкиот регион лани е забележан помал број пожари во споредба со 2017 година. Според командирот на Територијалната професионална противпожарна единица, Александар Гудев, биле...

За јавно осветлување во Битола издвоени над 62 милиони денари

Општина Битола за користење и одржување на јавното осветлување издвојува над 62 милиони денари. Со 39,6 милиони денари ќе бидат платени сметките за потрошена...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети