Османи: Имаме добри односи во владеачката коалиција, Владата продолжува со својата...

Односите во владеачката коалиција се добри и Владата продолжува со својата работа, порача вицепремиерот и член на ДУИ Бујар Османи на новинарско прашање во...

Средба Заев-Лоазо: Потпишана Спогодба за франкофонски паралелки со определба за стратешко...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска се сретна со Натали Лоазо, министерка за европски прашања при Министерството за Европа и за надворешни работи на...

Бејли: Со влезот на Северна Македонија во НАТО, ќе се иполни...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска го прими во проштална средба aмбасадорот на САД во Република Северна Македонија, Џес Бејли на која изразувајќи...

ЛГБТИ правата најмногу се почитуваат во Канада, Северна Македонија на 83....

Канада, Португалија и Шведска се земјите каде најмногу се почитуваат геј правата, заклучи берлинскиот „Спартакус Интернешнл Геј Гајд (Spartacus International Gay Guide), организација која...

Лоазо: За европската перспектива потребно е исполнување на критериумите за реформи...

Преспанскиот договор ги отвори вратите на НАТО, но што се однесува до ЕУ, Северна Македонија треба да ги исполни неопходните критериуми за реформи во...

Инцидентот во Шутка се случил поради пропуст на затворската управа

Пропустите на вработените и управата во затворот во Шутка овозможиле Спиро Ристовски да биде вербално па физички нападнат. И по ова истите не спречиле...

Димитров – Лоазо: Реафирмирана француската поддршка за клучните реформки приоритети

Иако ни претстои уште многу работа, знаеме точно каде се движиме и цврсто сме решени да направиме се’ што е во наши раце нашата...

Кабинет на Иванов: Се прави обид да се дискредитира институцијата претседател

Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија Ѓорге Иванов во целост ги демантира наводите во денешното соопштение на СДСМ за кои сметаат дека се тенденциозни...

Крахира „Мој термин“ – Ќе се анализира начинот на упатувањето поради...

Од воведувањето два нови упати „Итен 24“ и „Упат без термин“ на 23 февруари во рамки на новата верзија на Националниот систем за електронски евиденции во...

“БОМБИТЕ” И ОД ФИОКА ЈА ДРМААТ ВЛАДИНАТА КОАЛИЦИЈА – Имунитетот на...

Два дена по седницата за одземање на имунитетот на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски не стивнуваат реакциите, а се шпекулира дека владината коалиција не...

Малите сипаници уриваат рекорди и во Европа и во Македонија

Епидемијата на мали сипаници во земјава никако не стивнува. Бројот на заболени и хоспитализирани од ден на ден се повеќе се зголемува. Така од...

Градот на виното и ракијата наликува на големо градилиште

Во тек е интензивна комунална изградба во општина Кавадарци, се изведуваат работи на повеќе локации, информираа од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев. - Општината и...

Вице Заев и Александар Николовски се сретнаа во судница

Во Основниот суд Скопје 2, денес се одржа главната расправа по тужбата за клевета и навреда во која братот на премирот, Вице Заев, го...

Општина Куманово ќе постави метални столбчиња за да ги симне возилата...

Општината ќе поставува метални столбчиња на тротоарите за да се овозможи непречено движење на пешаците, најави градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски. Тој додаде...

Надградена пречистителната станица за вода за пиење во Пробиштип

Заврши реконструкцијата и надградба на Пречистителната станица за вода за пиење во општина Пробиштип. Градоначалникот Драган Анастасов вели дека со надградбата пречистителната станица сега...

ЕКСКЛУЗИВНО – АЛЕН ЛЕ РОА: Немањето функционална демократија е кочница за...

Договорот од Преспа ја отстранува главната пречка од спорот за името, кој беше заглавен повеќе од дваесет и пет години и навистина, не можеме...

Се асфалтира патот во село Еребичарци во општина Старо Нагоричане

Привршува изградбата на патот во местото Еребичарци во Младо Нагоричане, во општина Старо Нагоричане, информираше градоначалничката на општината, Жаклина Јовановска. Асфалтирањето на овој пат...

Скопјанец ќе одговара за обид за убиство во кафеана

Скопјанецот Л.Ј. (64) , кој во неделата избоде маж во гостилница во скопската населба Хиподром, е осомничен за обид за убиство. „Осомничениот на 24 февруари...

Хорот на Санкт Петербург цел на критики поради сатирична песна за...

Хорот на Санкт Петербург е цел на критики поради изведување сатирична песна за истрелување ракета врз САД од советска нуклеарна подморница. Песната, која била популарна...

Оставката на директорот на затворот Шутка депонирана во Владата, но...

Директорот на затворот, Ѓоко Котевски, вчера, попладнето на крајот од работното време ја депонирал својата оставка во Владата по инцидентот што се случи минатата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети