Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на...

Во тек е состанок на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, присуствуваат и пратеници

Во седиштето на ВМРО - ДПМНЕ во тек е состанок на Извршниот комитет, на кој, според извори од партијата, присуствува и пратеничката група, но...

Зекири и Заев со тупаници влегуваат во ЕУ

Без разлика на сè, Македонија ќе биде членка на НАТО и ЕУ, порача предмалку Мухамед Зекири, споделувајжи фотографија од него и премиерот Зоран Заев...

Протест пред Собранието

Додека во парламентот пратениците одлучуваат за уставните измени, надвор пред парламентарната зграда нов граѓански протест против промена на името, во организација на „Македонија блокира“...

Седницата за промена на Уставот никако да почне

 Собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот,  повторно е одложена, сега за 15 часот.  Според партиски извори, во меѓувреме...

Адеми: Eпидемијата на морбили може да го одложи стартот на второто...

Министерството за образование и наука ја следи ситуацијата со епидемијата од морбили, во координација е со министерствата за здравство и за труд и...

Мицкоски ги повика сите пратеници во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот Христијан Мицкоски ги повикал сите пратеници во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ на седница на Извршниот комитет на партијата и состанок со пратеничката група. Од партијата...

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично...

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Пријатни мигови

Најголема мудрост на животот е да ја пронајдеме смислата во мигот на сегашноста. Фокусот секогаш треба да го ставаме кон мигот на сегашноста, зашто тоа...

Откриени нови вакцини со декларации со истечен рок

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од...

Меркел: За сите нас е најдобро да има разврска со Северна...

  За сите нас во Европа е добро да има важна разврска овде во однос на прашањето за Северна Македонија, но за тоа предуслов е...

Нов обид за финализирање на уставните измени 

Откако вчера и завчера два пати беше одложуван почетокот на собраниската седница за финалната фаза од уставни измени, денеска во 12 пратениците ќе си...

ГлаксоСмитКлајн за МИА: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност...

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е...

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа

  Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа,...

Во Маврово се најавува да наврне еден метар снег

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови...

Укината забраната за тешки товарни возила на патот Македонски Брод-Прилеп преку...

Од 21:00 часот е укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Македонски Брод – Прилеп преку планинскиот превој Барбарос, информираат...

Нормализиран сообраќајот на патниот правец Маврово-Дебар кај манастирот „Св.Јован Бигорски“

  Сообраќајот на патниот правец Маврово – Дебар во близина на манастирот „Св.Јован Бигорски“, кој поради свлечиште беше во прекин, е нормализиран, информираат од Автомото...

Меркел: Името Северна Македонија е јасно

Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија која може да стане членка на НАТО и ЕУ, туку е во корист и...

Јанкуловска вечерва не остана нема на статусот на Груевски: Лесно е...

. Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска вечерва на социјалната мрежа Фејсбук ја коментираше објавата на екс-премиерот сега азилант Никола Груевски. Таа напиша дека е...

Вебер: Целосно го почитувам ставот на Мицотакис

Кандидатот за претседател на Европската комисија од редовите на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер негира дека дал интервју за спорот за името. – Целосно...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети