Големата национална дебата во Фрација започна со кратко обраќање на претседателот...

Големата национална дебата во Фрација започна со кратко обраќање на претседателот Емануел Макрон пред 600 градоначалници собрани во спортската сала на општината Гранд Буртерлуд...

Донесен законот за борба против корупција

Владата на Република Македонија во рамки на 115-та седница денеска донесе повеќе одлуки меѓу кои и за Законот за борба против корупцијата за кој...

Ѓурчиновски на заседание на Воениот Комитет на НАТО во Брисел

Армијата на Република Македонија даде огромен придонес со учеството во мисијата „Одлучна Поддршка“, кој се огледа не само во нашето учество од самиот почеток,...

Мицотакис: Договорот од Преспа претставува голема национална отстапка

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија, Нова демократија, Кирјакос Мицотакис на денешната расправа во Парламентот за гласање доверба на Владата, го повтори неговиот став...

Македонија и Албанија ќе воведат заеднички контроли на Ќафасан

За можноста за воведување заеднички контроли на надлежните органи на Македонија и Албанија на патниот граничен премин Ќафасан, што ќе овозможи забрзување на протокот...

Ем Северна, ем двојазична Македонија

Претседателот на Собранието Талат Џафери во понеделникот вечерта го потпиша законот за јазици, со кој албанскиот официјално станува службен јазик во земјава, по што...

Парична казна за „Македонија лек” за погрешните декларации на вакцините

Парична казна за фирмата – увозник „Македонија лек“ и вработените од вакциналните пунктови лек. Ова е епилогот од завршената анализа по скандалот со откриените 650...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Патриотска беда

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, надвор од законските овластувања и пропишана постапка, го прогласи Законот за јазиците за официјален. Тоа беше...

КАРАКАМИШЕВА:Одговорноста на Иванов не може да ја цени директорот на Службен...

  Објавувањето на Законот јазиците без потпис на претседателот Ѓорге Иванов,за професорката Тања Каракамишева претставува неуставен и дрзок чин на Талат Џафери,но пред се на...

Влада: Откако Иванов го прекрши Уставот, неопходни беа мерки согласно Уставот...

Донесувањето на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија и Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817...

Поради Велигден претседателските избори се одложуваат за една недела

Поради велигденските празници изборите за претседател на државава ке бидат прлонгирани за една недела. Како што објасни на вчерашната прес-конференција претседателот на Собранието, Талат...

Џафери: Не чувствувам одговорност за потпишување на Законот за јазиците, му...

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на денешната прес-конференција информираше дека иако сите знаеле сепак, сакал и официјално да каже дека во својство...

Општина Куманово ќе субвенционира комуналии за стечајци и сиромашни

Куманово ќе продолжи со субвенционирање комуналии за ранливите категории граѓани. Стечајните работници ќе користат субвенции за комуналии, за сметка за изнесување смет и потрошена...

МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА ГО СТИМУЛИРА НАТАЛИТЕТОТ: За првoтo новороденчe 20.000, а за секое...

Новата 2019 година почна успешно на полето на наталитетот во општина Македонска Каменица. Двете новороденчиња кои се родија уште на првиот ден од новата...

Снегот ја полни вештачката акумулација Стрежево

Високата снежна покривка ја полни вештачката акумулација на ЈП "Стрежево" -Битола и позитивно влијае врз нивото на водата во езерото. Оттаму информираат дека во...

Со европски пари фотоволтаични системи ќе се постават на три јавни...

Општина Берово е една од 36. општини каде што е предвидено инсталирање на фотоволтаични системи во неколку јавни објекти. Оваа активност ќе се реализира...

Иванов: Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставно...

Објавувањето на Законот за јазици во „Службен весник“ не е законски и затоа директорот на „Службен весник“ може да биде кривино гонет, порачува претседателот...

Се одложи судењето за 27 април

Бидејќи дел  дел од обвинетите кои побарале амнестија не ги добиле решенијата, судењето за 27 априле е одложено и истото ќе   продолжи во понеделник,. Дел...

Франција очекува грчкото Собрание набрзо да го ратификува Договорот  

Франција го поздравува конечното гласање на уставните амандмани на 11 јануари од страна на Собранието на Поранешната Југословенска Република Македонија, кое е предвидено во...

Атина до Москва: Се надеваме дека Русија ќе го користи името...

Договорот од Преспа уште од потпишувањето придонесува во зајакнувањето на мирот и стабилноста на Балканот, воедно е и меѓународно признат модел за решавање на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети