Влада: Со директни антикризни мерки ублажуваме ценовни шокови за граѓаните

Владата презема низа мерки и активности кои треба да бидат поддршка и помош на граѓаните во услови на економска криза со која се соочува,...

Османи во Брисел на разговори за европското досие на Македонија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи од денеска е во дводневна работна посета на Брисел, каде што ќе има средби со високи претставници на...

Националниот ден на Власите, 23 мај, неработен ден за припадниците на...

Согласно Законот за празниците, 23 мај (недела), Национален ден на Власите, е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Република Северна Македонија,...

Евакуираните од пожарот во делчевско-пехчевскиот регион во стабилна состојба

Евакуираните граѓани од пожарот, што вчера напладне го зафати маалото Пасјак во делчевско-пехчевскиот регион, се во стабилна состојба. Директорката на делчевскиот Здравствен дом Марија...

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до...

Движењето Беса во Тетово ги претстави своите кандидати за пратеници со кои настапуваат на заедничката листа во коалицијата „Можеме“. Претседателот на Движење Беса и...

Сали: Јапонска грант помош за набавка на опрема за Инфективната клиника...

 Министерот за здравство Беким Сали на својот фејсбук профил објави дека денеска се сретнал со јапонскиот амбасадор Хиронори Савада. – Со јапонскиот амбасадор, неговата екселенција...

ВМРО-ДПМНЕ е наследник на Ванчо Михајлов, го прифаќа и се гордее...

Мојот личен став и ставот на мојата партија за негативниот лик и дело на Ванчо Михајлов не е променет. Ставот е ист, порача претседателот...

Петровска – Лудва: Северна Македонија и Чешка имаат долготрајна и успешна...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Министерството за одбрана се сретнала со амбасадорот на Чешката Република, Јарослав Лудва. Како што соопштија од МО, таа...

Непроменета грчката поддршка за одржување на првата меѓувладина конференција меѓу Македонија...

Поддршката за европерспективата на Западен Балкан, како и ставот дека Грција поддржува меѓувладината конференција на Северна Македонија и Албанија со ЕУ да се свика...

Димитров и Османи на средба со Ленарич:ЕУ што поскоро да обезбеди...

Заменик претседателот на владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи во рамките на работната посета на Брисел,...

Пожар во напуштена куќа во Куманово

Две противпожарни возила се уште работат на догасување на пожарот кој избувна попладнево во куќа, постар објект лоциран во една од уличките во близина...

Отворање на Европска куќа во Струмица

 Евроамбасадорот Дејвид Гир и премиерот Зоран Заев денеска ќе ја посетат Струмица за да ја отворат новата Европска куќа (Europe House), која е основана од Делегацијата на ЕУ...

Во Липково и Куманово изречени 62 казни за брзо возење

Во акциска контрола на полициски службеници од СВР Куманово спроведена денеска во Куманово и Липково санкционирани се 62 возачи, соопштија од МВР. – Полициски службеници...

Влада: Седиме на иста маса со најголемите и најразвиените земји во...

На 27 март 2020 година, Република Северна Македонија стана триесетта земја членка на Алијансата. Со тоа се реализира еден од трите стратешки приоритети на...

Пописот ниту ќе даде плус право, ниту ќе одземе некому право,...

Премиерот Зоран Заев денеска повторно ја повика опозицијата да учествува во пописот и рече дека оваа статистичка операција е преважна. Од пописот, според него,...

Успешен прв квартал во 2021 година и реализирани приходи од над...

Според податоците од првиот квартален извештај Општина Велес реализираше приходи во износ од 193.160.000 денари. Во споредба со приходите од истиот квартал од 2017...

Работните групи во Софија ги утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Работните групи меѓу Северна Македонија и Бугарија денеска во рамки на заедничката меѓувладина седница во Софија одржаа одделни состаноци. Од прес-службата на македонската Влада информираат...

Нашата цел е членство на ЕУ, но во исто време и...

Прашањето за македонскиот јазик и историските прашања да не бидат дел од преговарачката рамка и секвенционирањето на чекорите за вклучување на Бугарите во Уставот...

Пожарот кај Кочани привремено ставен под контрола

Под привремена контрола е ставен пожарот што попладнево се закануваше да ги зафати населбите во североисточниот дел на Кочани. Во акцијата за гаснење на огнената...

Османи: Новиот амбасадор во Италија активно ќе почне да ја врши...

Пополнувањето на испразнетите амбасадорски места е приоритет на надворешната политика и затоа особено ме радува што веќе од денес новиот амбасадор на Северна Македонија...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети