МЗ: МРП вакцините се со валиден рок на траење

Министерството за здравство соопшти дека МРП вакцините со кои се вакцинираат децата не се со поминат рок на трање. МРП вакцините Priorix со кои се...

Бугарите и денеска најбројни на градскиот пазар во Делчево

Бугарските државјани и денеска беа меѓу најбројните посетители на градскиот пазар во Делчево каде ги полнеа кошниците со квалитетни раноградинарски култури и овошје. Анкетираните...

Манифестација „Коледарски хепенинг“ во Гевгелија

Во пресрет на големиот христијански празник Божик вечер во Гевгелија по 26. пат ќе се одржи традиционалната манифестација „Коледарски хепенинг“. Покрај големиот коледарски оган, со...

Бесплатен паркинг на Божик во Охрид

Паркинг просторот со кој стопанисува јавното претпријатие „Билјанини извори“ во Охрид ќе биде бесплатен на Божик, 7 јануари. – Во духот на Христовото раѓање, ЈП...

Шекеринска: Протоколот за НАТО ќе биде готов веднаш по ратификацијата на...

Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО ќе биде подготвен во моментот кога Преспанскиот договор ќе биде имплементиран и ратификуван од двете страни. Очекуваме...

Шекеринска со припадниците на АРМ на Богородица, јужната граница стабилна

Состојбата на јужната граница е стабилна, а припадниците на АРМ ги извршуват своите задачи овозможувајќи им на граѓаните во овие празнични денови да бидат...

Студениот бран продолжува, најстудено во вторник до минус 16 степени

Студеното време со максимални дневни температури под или околу нулата продолжува и во наредните денови. Утре и во понеделник претпладне ќе има локален слаб...

Пакети со храна добија ранливи категории граѓани од Куманово

Хуманираното здружение „Крепост“ со поддршка на митрополитот кумановско осоговски. г. Јосиф во пресрет на празникот, и годинава ја спроведе традиционалната помош за ранливите категории...

Мицкоски во посета на манастирот Св. Наум Охридски на Попова Шапка

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски беше во посета на манастирот Св. Наум Охридски на Попова Шапка, по повод чествувањето на православниот празник Св....

На бугарскиот граничен премин „Станке Лисичково“ се чека два часа за...

Околу два часа се потребни македонски државјани да влезат на територијата на Република Македонија кај бугарскиот граничнен премин Станке Лисичково каде од рано утрово...

Четириесет и пет тони сол и 25 кубни метри ризла за...

Четириесет и пет тони сол и 25 кубни метри ризла се употребени изминативе два дена, за проодност на улици и патишта во Кавадарци. Претставникот...

Литургија во манастирскиот комплекс Св. Наум Охридски на Попова Шапка

Со света архиерејска божествена литургија во манастирскиот комплекс Свети Наум Охридски чудтоворец на Попова Шапка беше одбележан денешниот празник Свети Наум. Со литургијата чиноначалствуваше митрополитот...

Денеска е Св. Наум Охридски – просветител на македонскиот народ

Денеска е Св. Наум Охридски, монах и презвитер, исцелител и просветител на македонскиот народ. Именден празнуваат: Наум, Наумче, Науме, Наумка… Свети Наум му беше најблизок соработник...

Скијачката сезона на Пелистер почнува од денес

Од денес почнува скијачката сезона на Пелистер. ЕЛЕМ Турс информира дека од девет часот за посетители ќе биде отворен Ски-центарот „Копанки“. Во функција ќе...

Внимателно и со зимска опрема да се вози на патиштата во...

Причините за сообраќајните несреќи синоќа на патните правци во источниот регион се неприспособената брзина на возилата, несоодветната зимска опрема, како и ниските температури, кои...

Харадинај за МИА: Ние сакаме сеопфатен договор со Белград, но имаме...

Во многу кругови во регионот се зборува за моделот на Преспанскиот договор меѓу Република Македонија и Република Грција и кога сето тоа ќе се...

Дехари:Изградбата на фотоволтаичната централа во Осломеј добредојдена за Кичево

Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари го поздрави потпишувањето на договорот со ЕБОР за обезбедување средства за изградба на фотонапонска централа во РЕК Осломеј во...

Шест лица повредени во сообраќајки во штипскиот регион

Четири сообраќајни несреќи се случиле синоќа во штипскиот регион. Во две од нив шест лица се здобиле со телесни повреди и се пренесени во...

Лепче со паричка на Василица, а не на Бадник

Историјата на „василопитата“ е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, Свети Василиј...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети