Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент, попладнево ќе го разгледа нацрт законот за ратификација и стапување во сила на Договорот...

Момчето кое го фати крстот во Кавадарци и навивачката група Лозари...

Момчето кое го фати светиот крст на Водици и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, во хуманата акција собраа над 81.000 денари...

Ганка Цветанова и Сашко Кедев го развеаја македонското знаме во Аргентина

Македонското знаме се вееше на вториот највисок планински врв во светот. Аконкагва, највисокиот врв во Аргентина, највисок надвор од Азија, го освоија познатиот доктор...

ВМРО-ДПМНЕ: Димитров прифати штетен договор

Никола Димитров прифати штетен договор со кој што ги операционализираше сите црвени линии на Грција, а не заштити ниеден македонски национален интерес. Со потписот...

Димитров: И најжестоките противници на Договорот еден ден ќе го оправдаат...

И најжестоките противници на ова историски помирување во догледно време, како што ќе се гледаат резултатите од ова историско приближување ќе го оправдаат овој...

Договорот од Преспа денес централна тема на грчките насловни страници: од...

Договорот од Преспа е централната тема на насловните страници на речиси сите денешни, неделни изданија на грчките весници, а дел од нив, го пренесуваат...

Мицотакис: Денеска говореше грчкиот народ

  Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој...

Заврши протестот во Атина – најмалку 40 повредени и седуммина уапсени

Во инцидентите во делот околу грчкиот Парламент за време на протестот против Договорот од Преспа, повредени се најмалку 40 лица од кои 25 полицајци,...

Ѓорчев од Берово: Македонија игра на домашен терен

Пратеникот и член на ВМРО – ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, денес присуствуваше во беровско Ратево од каде во својата изјава истакна дека „Македонија и нејзините...

Момчето кое го фати крстот и навивачката група Лозари Исток собраа...

Момчето кое вчера го фати светиот крст во Кавадарци, Дарко Недев, и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, во денешната хумана акција...

Сообраќајот се одвива по претежно влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. На одредени патни правци, како што соопшто ЈП Македонија пат, кои поминуваат низ клисури и...

Како скопјанецот Влатко Томовски го оствари и живее мавровскиот сон

Пространството на планината, сокриените убавини, снегот и природата биле предизвикот еден човек од урбаниот свет да се пресели и остатокот од животот да го...

Ципрас: Ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Грчкиот премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е историски договор и за Атина и за Скопје и порачува дека ратификацијата на договорот...

Нормализиран сообраќајот на патниот правец Крива Паланка – Куманово

Сообраќајот на патниот правец Крива Паланка – Куманово и обратно кој поради сообраќајна незгода беше во прекин е нормализиран во 16:50 часот. Поради сообраќајната незгода...

Кабинетот на Ципрас: Екстремни десничари и членови на Златна зора се...

За жал уште еднаш тонот на протестот го дадоа екстремни елементи и членови на Златна зора кои во нивниот обид да влезат во Парламентот,...

Стапуваат на сила интервентните мерки против загадувањето во општина Аеродром, се...

Соодветно препораките на централната и градската власт општината Аеродром ги активира дополнителните интервентни мерки кои се однесуваат на целата територија на Општината. Се запираат сите...

Во Берово се одржа карневалот „Ратевски бамбурци“

Во беровско Ратево денеска по 11-ти пат се одржа карневалската традиција стара 600 години наречена „Ратевски Бамбурци“. На карневалот учествуваа и 11 групни маски...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски сакаат да го поткопаат заедничкото општество, но...

Врвот на ВМРО-ДПМНЕ предводен од антизападниот Христијан Мицкоски продолжува да шири поделби, омраза и закани преку кои се обидува да го поткопа живеењето во...

Двојазичните униформи и пари одат на Венецијанска комисија

  Започнаа подготовките за спроведување на двојазичноста. Вицепремиерот Бујар Османи заедно со функционерите од ДУИ прават план за имплементација на Закон за јазици. Предвидено е целата...

Сообраќајка на патот Крива Паланка-Куманово, сообраќајот во прекин

Поради сообраќајка во прекин е сообраќајот на патот Крива Паланка-Куманово кај месноста викана Просеченик во атарот на селото Псача. Авто мото сојузот на Македонија соопшти...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети