ВМРО ДПМНЕ: Заев е очаен и го жртвува докажаниот губитник Пендаровски

Почитувани, Зоран Заев е очаен. Свесен е дека граѓаните му завртеа грб и дека се противат на антидржавните и на криминалните политики, па одлучи заедно...

СДСМ: Мицкоски како остаток од груевизмот го чека пораз на изборите

Траорно е единствено во ВМРО-ДПМНЕ поради големата поддршката што Пендаровски ја добива, Мицкоски како остаток од груевизмот го чека пораз на изборите Траорна атмосфера владее...

Засадени 200 дрвца над Спомен костурницата во Кавадарци

Двеста дрвца беа засадени денеска над Спомен костурницата во Кавадарци, во месноста „Зелен рид”. Акцијата за пошумување беше во организација на кавадаречкиот Клуб на...

Сугарески: Државниот градежен инпекторат ќе го испита случајот Матка

Доколку овластениот градежен инспектор од општина Сарај не постапил во случајот со Матка, тогаш градежен инспектор од Државниот градежен инспекторат на Република Северна Македонија...

Избувнаа три големи пожари на отворено кај Струмица

Три големи пожари избувнаа напладне на три локции во близна на Струмица. Според информација од ТППЕ од Струмица, пожарите избувнале во близина на селото Баница,...

Државниот секретар во МНР, Димовски на 13. состанок на националните координатори...

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски, ја предводеше делегацијата на Република Северна Македонија вчера во Загреб 13. состанок на националните координатори...

СДУ изрази безрезервна поддршка за Пендаровски како претседателски кандидат

Политичката партија Социјалдемократска унија со гордост ја изразува својата безрезервна поддршка на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Тој е надпартиски консензуален кандидат поддржан од страна на...

Дваесетгодишно момче почина по пукање во Сарај

Дваесетгодишно момче им подлегна на повредите здобиени во оружен напад што се случил синоќа на влезот од село Шишево, кај Сарај, во кој е...

Реформите во правосудството да се остават на правниците

Кога политиката навлегува во правото, во правничката фела, тогаш не може да очекуваме вистински резултат. Оттука, реформите во правото и судството да се остават...

Димитров и Катругалос разговараа за збогатување на соработката

Министрите за надворешни работи на Република Северна Македонија и Грција Никола Димитров и Јоргос Катругалос остварија средба на маргините на економскиот форум што се...

Шестмина државјани на Кина се обиделе нелегално да влезат во земјава

Шест лица од Кина се приведени, откако се обиделе нелегално да влезат во земјава, соопшти МВР. Полициска патрола вчера во 11:10 во реонот на селото...

Албански државјанин, кој работел како овчар, починал по пад од карпест...

Дваесет и осум годишен овчар починал, откако паднал од карпест дел од висина од триесетина метри во атарот на селото Лабуништа, соопшти МВР. Жител од...

Мицкоски: Зад изборот на Пендаровски за претседателски кандидат стои Заев

  Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Охрид, на средба со граѓаните на Градскиот пазар. -На пазарот владее траорна атмосфера,...

Мицотакис: Иако не ми се допаѓа, Договорот од Преспа е ратификуван...

Имаме меѓународен договор, не ми се допаѓа, но е ратификуван меѓународен договор и ќе го почитувам договорот, рече претседателот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис...

Кампања за улогата на жената во безбедноста во сообраќајот

Во чест на сите жени, а по повод празникот 8 Март, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) најавува нова кампања посветена...

Цивилната заштита е сегмент од примарно значење за државата

Системот за цивилна заштита не е сегмент од маргинално значење, туку, напротив, примарна задача на секој институционално уреден систем е да изгради и да...

Ципрас: Ќе бидам првиот грчки премиер кој ќе го посети Скопје

Набргу ќе бидам првиот грчки премиер кој официјално ќе го посети Скопје, придружуван од бизнис-делегација, а подоцна ќе се формира и високиот совет за...

Трската се пали масовно, тоа го загрозува растителниот и животинскиот свет...

Состојбата со палењето на трските на струшкото крајбрежје на потегот од Струга кон селото Калишта последниве денови станува алармантна. Екологистите и експертите по животна...

Петар Богојески: Во претседателските избори ќе се повтори сето она што...

Колумнистот на Вечер, Петар Богојески, по објавата на консензуалниот кандидат за претседател на СДСМ и владината коалицијата кој заедно со Гордана Силјановска-Давкова, како кандидат...

Пациентите сè уште ја чекаат бенефицијата од медицинскиот канабис

Граѓаните може да имаат бенефиција од Законот за употреба на канабисот за медицински цели од 2016 година, но за тоа е неопходно проширување на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети